Praktyczne sposoby na utrzymanie czystości we wnętrzu kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym zarazki mają bardzo dobre warunki rozwoju. Bezpośredni dostęp do wilgoci, ciągle pojawiające się resztki jedzenia oraz obecność podatnych na zepsucie produktów spożywczych sprawiają, że brud gromadzi się w pomieszczeniu niezwykle szybko. O kuchnię należy więc regularnie dbać, a przede wszystkim – dobrze ją wyposażyć.

Odpowiednia aranżacja

Tworząc kuchenną aranżację, warto zastosować kilka podstawowych zasad ergonomicznego projektowania przestrzeni. Dzięki temu utrzymanie porządku wnętrza będzie znacznie łatwiejsze. Wszystkie sprzęty i meble należy przydzielić do odpowiednich stref roboczych, przeznaczonych do wykonywania określonych czynności. W ten sposób korzystanie z nich będzie o wiele bardziej wygodne oraz intuicyjne. Takie rozwiązanie ogranicza pomyłki związane np. z wyborem nieodpowiedniej szuflady, odłożeniem sita na półkę z talerzami czy szukaniem miksera w skrytce na zapasy.

Dobrze urządzona, ergonomiczna kuchnia zapewnia także lepszy układ całego pomieszczenia – w tym blatu roboczego, zmywarki czy kosza na śmieci, które położone są bliżej siebie.

Wybór powierzchni łatwych do czyszczenia

Jeszcze na etapie wyposażania kuchni, warto szczególną uwagę poświęcić zastosowanym materiałom. Czystość w pomieszczeniu łatwiej utrzymać z powierzchniami matowymi – na błyszczących blatach i frontach szafek szybko uwidaczniają się odciski. Dość podobnie wygląda to w przypadku zlewozmywaka, który warto wybrać jak najwcześniej i starannie przyłożyć się do tej decyzji. Aby dodatkowo uzyskać zabezpieczenie antybakteryjne, warto wybrać model powlekany jonami srebra. Taką ochroną dysponują na przykład wytrzymałe zlewy granitowe, których bogatą ofertę posiada https://primagran.pl/. W sklepie znaleźć można najpopularniejsze rozmiarowo modele o zróżnicowanej liczbie komór. Montaż zlewozmywaka przeprowadzić można samodzielnie.

Utrzymanie porządku na blacie kuchennym

Blat kuchenny należy regularnie sprzątać. Warto nie tylko systematycznie ścierać drobinki jedzenia i okruszki pozostawione po przygotowanych posiłkach, ale również usuwać wszelkie zabrudzenia i plamy na mokro. Zamiast standardowych ściereczek, można do tego celu wykorzystać specjalne, nasączone środkiem czyszczącym ścierki jednorazowe. Są wyjątkowo higieniczne, a dzięki zastosowaniu specjalnej formuły – bardzo skuteczne. Mogą bez problemu rozpuścić zaschnięty tłuszcz, także ten gromadzących się na okapie czy płytkach ceramicznych. W ten sposób można szybko sprzątnąć znaczą część kuchni przy pomocy zaledwie jednego produktu.

Dobre przygotowanie do prac kuchennych

Jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac w kuchni warto się upewnić, że wszystkie naczynia są umyte. W przypadku zmywania ręcznego, najlepiej zacząć od największych elementów wyposażenia – dzięki temu z pewnością nie zabraknie miejsca na suszarce. Jeżeli kuchnia wyposażona jest w zmywarkę, na dolnej półce należy postawiać naczynia najbrudniejsze. W tym miejscu siła czyszczenia jest najwyższa, co zwiększa pewność dokładniejszego umycia.

Przed rozpoczęciem prac kuchennych, warto umyć także podłogę. Najlepiej wykorzystać do tego celu profesjonalny sprzęt, a nie tani, tradycyjny mop. Dobrym rozwiązaniem są szmatki bawełniane, które nie moczą przesadnie podłogi i doskonale zbierają wszystkie pyłki. Płyn należy dobrać do rodzaju podłogi, która położona jest w kuchni.

Stosowanie sprawdzonych środków czystości i wentylowanie kuchni

Chemię należy stosować w kuchni jedynie w śladowych ilościach. Lepiej też korzystać ze środków czystości tylko w miejscach pozbawionych bezpośredniego kontaktu z żywnością. Warto też zatroszczyć się o prawidłową wentylację pomieszczenia. Kuchnię należy systematycznie wietrzyć, regularnie udrażniając przewody oraz odkurzając kratki wentylacyjne. Dobrym rozwiązaniem jest częste stosowanie świeżych ziół podczas gotowania. Nie tylko znacząco poprawiają one smak potraw, ale też wykazują działanie antybakteryjne. Szkodliwe substancje mogą pochłaniać z powietrza również świeże kwiaty, które dodatkowo produkują tlen. Warto więc zadbać o odpowiednią ilość zieleni w pomieszczeniu – rośliny spełniają bowiem nie tylko estetyczną funkcję.