Projektowanie wnętrz a inspiracje

Wiele osób projektowanie wnętrz rozpoczyna od poszukiwania inspiracji. Każdego dnia publikowane są w magazynach wnętrzarskich i przede wszystkim w Internecie  zdjęcia i wizualizacje  nowych projektów wnętrz, które stanowią dla wielu osób źródło inspiracji. Wystarczy kilka sekund aby Google pod szukaną frazą odnalazł przykłady wnętrz, które odpowiadają pożądanej kolorystyce, materiałów wykończeniowym, meblom i stylowi wnętrza.

Wiele osób projektując samodzielnie wspiera się artykułami opisującym zrealizowane projekty wnętrz. Treści takich artykułów o wnętrzach zawierają wskazówki i porady w jaki sposób prawidłowo kształtować przestrzeń wnętrz. Na pierwszy rzut oka łatwy i szybki dostęp do inspiracji  daje bardzo wymierne korzyści, ponieważ można wybierać  z bardzo wielu pomysłów, które z łatwością można zastosować w projektowanym wnętrzu. Czy są to tylko same plusy?

Projektowanie wnętrz i sztuka obserwacji

Inspiracje wnętrz to głównie zdjęcia i wizualizacje komputerowe wnętrz. Każde wnętrze oprócz stylu, detali, materiałów wykończeniowych i mebli jest zdefiniowane także przez zastosowaną skalę, czyli relację proporcji pomiędzy elementami wnętrza takimi jak wysokość pomieszczenia, rozmiar okien ( ilość światła naturalnego oświetlająca wnętrze), dystans pomiędzy ścianami, rozmiarem mebli itp. Relacje te są przedstawiane za pomocą perspektywy. Perspektywa takiego zdjęcia może być łagodna  kiedy zdjęcie jest wykonywane z dużej odległości lub ostra kiedy zdjęcia są wykonywane  obiektywami typu fisheye (rybie oko).  Obiektyw fisheye to obiektyw szerokokątny, który posiada bardzo szeroki kąt widzenia z dużymi zniekształceniami obrazu, a kąt wiedzenia takiego obiektywu to około 180 stopni.   Wizualizacje komputerowe podlegają dokładnie tym samym regułom, z tą różnicą że parametry techniczne perspektywy można precyzyjnej kontrolować. Obiektywu szerokokątnego używa się aby jak najwięcej pokazać, niestety kosztem zniekształconej perspektywy, która jest wtedy nienaturalna.

Dlaczego jest to ważne podczas poszukiwania inspiracji wnętrz?

Rodzaj zastosowanej perspektywy ma  kolosalne znaczenie podczas inspirowania się wnętrzami odnalezionymi w sieci czy prasie specjalistycznej. Błędnie zinterpretowana skala wnętrza, którym się inspirujemy poprzez zniekształconą perspektywę będzie generowała problemy urządzania mieszkania czy domu. Rozwiązania  kompozycyjne, które wyglądają idealnie na fotografii, nie zawsze będą dobrze komponowały się we wnętrzach w mniejszej lub większej skali.  Jest to szczególnie zauważalne w pomieszczeniach z nisko umieszczonym sufitem mniej jak 270 cm i małych pomieszczeniach o nieregularnym planie.  Styl industrialny z wysoko umieszczonym sufitem, odsłaniającym konstrukcję budynku, stalowe belki, fragmenty ścian itp. będzie wyglądał przytłaczająco w zbyt w małych pomieszczeniach.  Trudno jest tutaj jednocześnie określić nadrzędną zasadę, która regulowała by ten proces. Wiele zależy od indywidualnego poczucia estetyki i doświadczenia.  Działa to także w drugą stronę, kiedy niewielkie pomieszczenie  np. mała łazienka urzeka nas swoim designem, często te same powielone rozwiązania w większej skali wnętrza zatracą główną koncepcję.

Wskazówki  – o czym warto pamiętać

Istnieje kilka wskazówek i sztuczek usprawniających projektowanie wnętrz. Po pierwsze niezwykle pomocne może okazać się przeanalizowanie rozwiązań projektowych na inspiracjach pod kątem wielkości pomieszczenia, które projektujmy.  Znając np. przybliżone wymiary jednego z mebla, możemy mniej więcej oszacować jakie są rzeczywiste wymiary pomiędzy wyposażeniem inspirującego nas wnętrza. Pomocne będzie także stworzenie prostego szkicu wnętrza, które projektujemy z podstawowymi wymiarami ścian  i meblami w odpowiedniej skali. Zwykła linijka lub papier milimetrowy w zupełności wystarczą. Postępując zgodnie z tymi wskazówkami można zaprojektować wspaniałe wnętrze.

Więcej porad dotyczących projektowania na stronie internetowej pracowni: www.miragestudio.eu
https://miragestudio.eu/projektowanie-wnetrz-a-inspiracje/