Projekty małych domów a wygoda – czy niewielki metraż może być praktyczny?

Nowoczesne podejście do projektowania spowodowało, że wielkość domu nie ma już wpływu na jego możliwości adaptacyjne i funkcjonalne. Wręcz przeciwnie – inwestycja pozbawiona zbędnych i mało używanych powierzchni pozwala na bardziej optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca i pozwala poczynić spore oszczędności. Jakie jeszcze zalety oferują projekty małych domów?

Kluczową kwestią przy projektowaniu małych domów jest odpowiednie rozplanowanie wnętrza oraz przestrzeni wokół budynku. Wymaga to zastosowania praktycznych rozwiązań – takich, dzięki którym dom będzie komfortowy dla każdego z przyszłych mieszkańców. Z drugiej strony, nie należy też pomijać aspektów wizualnych. Mały, funkcjonalny dom może też być ładny i nowoczesny. Jak to wszystko pogodzić?

Jak zbudować tanio mały dom?

Mówiąc o małych domach, wiele osób ma na myśli projekty małych domów parterowych do 80m lub nawet 50m2. Tymczasem projekty małych domów parterowych to także realizacje do 100m2, czy też 120 m2.

Projekty domów małych i tanich w budowie są często wybieraną kategorią. Warto jednak zastanowić się już na początkowym etapie planowania domu, jakie rozwiązania zastosować i jakie materiały wybrać, aby wybudować swój wymarzony, mały dom jak najtaniej. To ile kosztuje mały dom zależy przede wszystkim od rozwiązań technicznych które się stosuje, a także od kształtu wybranej bryły. Należy także mieć na uwadze różnego typu niuanse, jak np. to że projekty małych domów z garażem są możliwe do realizacji, ale projekt domu z garażem w bryle może spowodować zmniejszenie powierzchni do użytku codziennego.

Inwestorzy decydujący się na pomoc biura projektowego mogą liczyć na projekty małych domów wraz z kosztorysem. Na jego podstawie można oszacować jaki będzie koszt wybudowania domu do stanu surowego oraz jaką kwotę trzeba będzie przeznaczyć na prace wykończeniowe w domu.

Jak urządzić mały dom?

Projekty małych domówczęsto bywają znacznie bardziej wymagające do przygotowania niż projekty domów wielkometrażowych. Projekt małego domu często idzie w parze z wąską działką, dlatego bryła budynku jest zwykle zwarta, a kubatura pierwszej kondygnacji ograniczona.

Projekty domów małych przewidują standardowo prostą bryłę budynku, nie powinno być więc problemów z dogodną aranżacją poszczególnych pomieszczeń. W planach niewielkich domów często spotyka się kuchnię otwartą na salon, jasne kolory, które powiększają optycznie pomieszczenia, a także meble, które mają swój określony design i przeznaczenie. Na niewielkim metrażu lepiej ograniczyć ilość zbędnych dekoracji i dodatków.

Projekty małych domów z poddaszem – czy się sprawdzają?

Projekty małych domów z poddaszem są realizowane nawet na bardzo małych działkach. Poddasze użytkowe w oczywisty sposób powiększa przestrzeń, a jednocześnie umożliwia oddzielenie niektórych pomieszczeń od pozostałej części domu. Jest to korzystne zwłaszcza w przypadku sypialni oraz gabinetu, których umieszczenie na innej kondygnacji sprawdza się przede wszystkim ze względów praktycznych.

Poddasze w małych domach jest stosowane także jako przestrzeń do późniejszej adaptacji. Początkowo niewykorzystanej przestrzeni, można w szybki i niedrogi sposób nadać właściwości użytkowe. Jest to bezpieczna rezerwa na przyszłość, dzięki której inwestor czuje się zabezpieczony na różne możliwe warianty.

Projekty małych domów jednorodzinnych – zalety

Wielu inwestorów nie odnajduje się w przestrzeni mieszkalnej, będącej częścią większej całości (bloku lub kamienicy). Stąd popularność projektów domów małych i tanich w budowie. Projekty małych domów parterowych z własnym tarasem i ogródkiem są też łatwiejsze do realizacji niż jeszcze dekadę temu.

Małe domy jednorodzinne znajdą swoje zastosowanie zwłaszcza w przypadku niewielkich rodzin oraz seniorów. Ich koszt budowy oraz eksploatacji jest relatywnie niewielki, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę nowoczesne rozwiązania energooszczędne i ekologiczne.

Projekty domów do 100-120m2 to również efektywniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Każdy metr jest zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał swoją określoną funkcję i gwarantował jak największą wygodę użytkowania.