Osłony okienne to dzisiaj niezbędny element wyposażenia zarówno budynków mieszkalnych, jak i lokali biurowych, handlowych czy usługowych oraz obiektów przemysłowych. Tak wszechstronne zastosowanie żaluzji czy rolet wynika z ich walorów użytkowych polegających na możliwości regulacji dostępu światła. Pod tym względem doskonale sprawdzają się refleksole. Czym się one charakteryzują, jak działają i dlaczego warto z nich korzystać?
Czym charakteryzują się rolety refleksol?
Przed omówieniem zalet korzystania z refleksoli oraz ich wpływu na zużycie energii, przyjrzymy się bliżej budowie, działaniu i właściwościom tych osłon okiennych. Mechanizm ich działania zbliżony jest do tradycyjnych rolet. Mamy tu bowiem do czynienia z materiałem, którym zasłania się okno, czy to manualnie, czy też z pomocą napędu elektrycznego. Warto przy tym zaznaczyć, że refleksole montuje się zarówno na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz pomieszczeń. Specyfika tych osłon polega na zastosowaniu specjalnych materiałów, wykonanych z wytrzymałych tworzyw sztucznych, które pełnią niezwykle istotną funkcję, mianowicie nie tylko regulują dostęp światła wpadającego do pomieszczeń, ale ograniczają również przedostające się do nich ciepło, wpływając na temperaturę panującą we wnętrzach. Trzeba tu dodać, że na rynku dostępna jest szeroka gama materiałów, które można nie tylko dopasować do architektury, ale wybrać również optymalny stopień zacienienia pomieszczeń. Do wyboru są materiały gwarantujące zachowanie widoczności. Jeśli chodzi o budowę rolet zewnętrznych typu refleksol, to jednym z elementów ich wyposażenia są belki przeciwwietrzne, które gwarantują stabilność całej konstrukcji.
Refleksole a oszczędność energii
Jak wspomniano w poprzednim akapicie, główną zaletą korzystania z rolet typu refleksol jest fakt, że umożliwiają one znaczne ograniczenie ogrzewania pomieszczeń w efekcie nadmiernego nasłonecznienia.
To ogromny problem, z którym mamy do czynienia w upalne dni, szczególnie w budynkach z dużą powierzchnią przeszkleń. – Mówi fachowiec reprezentujący firmę Formelana, która zajmuje się produkcją i montaż osłon okiennych. – Wpadające przez szybę promienie słoneczne znacznie podnoszą temperaturę we wnętrzach, obniżając tym samym komfort osób w nich przebywających. Aby zapewnić optymalne warunki w takich pomieszczeniach, wykorzystuje się systemy klimatyzacji, które przyczyniają się do znacznego zużycia energii. Dobrą alternatywą mogą się tu okazać właśnie refleksole.
Dzięki specjalnym materiałom, refleksole chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się. Odpowiednio dobrana konstrukcja pozwoli niemal całkowicie zatrzymać energię cieplną słońca, przyczyniając się do znaczącego ograniczenia, a w niektórych przypadkach nawet całkowitej eliminacji pracy klimatyzatorów. To duża oszczędność energii, a także dodatkowe korzyści związane np. z lepszą jakością powietrza i brakiem chorób wynikających ze stosowania klimatyzatorów.