Jednym w ważnych elementów domu z poddaszem użytkowym lub piętrem są schody wewnętrzne. Zapewnienie ergonomii, a także dopasowanie do aranżacji jest bardzo ważne. Z tego względu w dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak je wykończyć, by zapewnić bezpieczeństwo oraz jakie inne elementy zwiększą komfort użytkowników.
Schody w drewnie – koniecznie z antypoślizgową powierzchnią
Wiele osób uważa drewno za materiał, który nadaje wnętrzu przytulności. Jest również niezwykle uniwersalny i w zależności od gatunku można dopasować je do każdej aranżacji, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Oczywiście nie każdy rodzaj materiału sprawdzi się na schody. Powinien on charakteryzować się odpornością na uszkodzenia, a także zapewniać nienasiąkliwą strukturę dzięki impregnacji. Dlatego zarówno stopnice, jak i podstopnice schodów betonowych muszą być wykończone z użyciem wytrzymałych gatunków drewna. Polecany jest dąb, jesion, a także buk. Odpowiednią twardością charakteryzuje się także drewno egzotyczne, które jest rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają ograniczonych środków, gdyż jest najdroższe. Materiały na podstopnice ze względów oczywistych mogą charakteryzować się mniejszą twardością i tu można wykorzystać także drewno sosnowe czy świerkowe. Jest pewien problem z użytkowaniem takich schodów, gdyż bieżąca pielęgnacja preparatami do drewna może sprawiać, że powierzchnia schodów staje się śliska. Stąd dobrym wyborem mogą być antypoślizgowe nakładki na schody. Dzięki temu zarówno dla dzieci jak i czworonożnych pupili wchodzenie po schodach i schodzenie z nich będzie łatwiejsze. Takie nakładki można zamówić w kolorze dopasowanym do koloru schodów.
Schody w płytkach gresowych lub betonie – dopasowanie do nowoczesnej aranżacji
Inną możliwością wykończenia schodów jest pokrycie ich płytkami. Można wybrać klinkier, jednak o nowoczesnej aranżacji lepiej sprawdzi się gres. Oczywiście trzeba wybrać ten o strukturze antypoślizgowej. Gresy występują w szerokiej gamie kolorystycznej i mogą imitować wszelakie materiały, począwszy od drewna, przez kamień aż na metalu kończąc. Stąd aranżacja schodów może być nietuzinkowa, a jednocześnie dopasowana do kolorystyki dominującej we wnętrzu. Oczywiście barwa materiału może być dobrana również na zasadzie kontrastu. Innym sposobem wykończenia schodów może być brak wykończenia. Wykonując betonowe schody można pozostawić je w surowym, industrialnym stylu, ewentualnie podkreślić farbą. Takie schody z pewnością nie będą śliskie, a utrzymanie ich w czystości będzie bardzo proste.
Balustrada – ważny element zapewniający bezpieczeństwo
Choć schody wewnętrzne mogą być użytkowane bez balustrady, to jednak takie o wysokości większej niż 1 metr dla bezpieczeństwa muszą mieć zamontowaną balustradę. Tutaj mamy kilka możliwości. Możemy zdecydować się na metalową, metalową ze szklanym wypełnieniem czy też całkowicie szklaną. Oczywiście można wybrać również balustradę kutą. Niezależnie czy wybiera się balustradę pełną czy też ażurową może ona doskonale spełnić swoje zadanie. Warto jej rodzaj dopasować do wykończenia schodów, a więc w przypadku schodów drewnianych warto wybrać drewnianą lub drewnopodobną balustradę.
Oświetlenie schodowe, które warto połączyć z niezawodnym wyłącznikiem schodowym
Nie można zapomnieć o oświetleniu schodowym. Można je zamontować nad stopniami, w miejscach gdzie zostały przygotowane puszki elektryczne. Oświetlenie w postaci oczek halogenowych albo też ledowych doskonale się sprawdza. Można oczywiście wybrać również taśmy led, które są minimalistyczne, dają odpowiednią ilość światła, a jednocześnie są proste w montażu. Oczywiście nad schodami można również zamontować kinkiety czy też plafony. Niezależnie od ilości źródeł światła należy zastosować wyłącznik schodowy na parterze i na piętrze. Warto wybierać wyłączniki krzyżowe, dzięki którym możliwe jest włączanie i wyłączanie oświetlenia w wybranym miejscu.
Niewątpliwie odpowiednie wykończenie schodów w połączeniu z oświetleniem zapewni komfort korzystania z nich wszystkim domownikom. Warto pamiętać, że są one ważnym elementem aranżacji, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie wyeksponowanie.