W tym artykule postaramy się Wam udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym bardzo popularnym stylem oraz przedstawić sylwetkę Rachel Ashwell uważanej za synonim tego terminu. Zapewne nie raz spotkaliście się z terminem shabby chic (wymawiaj: szabi szik) w określeniu do stylu mebli czy dodatków do wnętrz.
Rachel Ashwell
Rachel wychowała się w Londynie w bardzo ciekawej rodzinie. Jej mama przywracała do życia stare lalki i pluszowe misie a ojciec zajmował się sprzedażą rzadkich książek oraz antyków. Nie powinno więc dziwić zamiłowanie Rachel do starych przedmiotów.
W wieku 16 lat porzuciła szkołę i pracowała jako garderobiana oraz stylistka przy produkcji reklam telewizyjnych. W 1980 roku Ashwell wyjechała do USA, a 9 lat później otworzyła swój pierwszy sklep w Santa Monica. Przez ponad cztery lata była gospodynią programu telewizyjnego na kanale E! “Rachel Ashwell’s Shabby Chic”. Jest autorką wielu książek o dekorowaniu wnętrz (spis na końcu artykułu), prowadzi sklep ( Oficjalny sklep Rachel Ashwell ), a jej produkty sprzedawane są na całym świecie. Tyle o autorce samego stylu, czas wyjaśnić co tak naprawdę oznacza to pojęcie.
Piękno naznaczone zębem czasu
W wolnym tłumaczeniu shabby to: stary – obdarty – zniszczony, a chic to po prostu szyk. I taki właśnie jest ten styl, w którym sztuka dekoracji wnętrza starymi przedmiotami jest często łączonymi z nowymi meblami. Oczywiście im bardziej przedmioty zniszczone i starsze tym lepsze, jednak dopuszczalne jest celowe ich postarzanie na przykład tworząc na meblach celowe przetarcia, odpryski farby, pęknięcia czy widoczne wielokrotnie nakładane warstwy farb.
Nazwa ta używana jest również do określenia techniki malowania przedmiotów kilkoma warstwami farby tak aby osiągnąć efekt prześwitu starej spodniej warstwy. Zobaczcie jak uzyskać efekt postarzania.
Kolory shabby chic
Dominujące w stylu są jasne barwy (lub celowo wybielone), pastele oraz odcienie pożółkłe. Biel łączy się głównie z szarościami, wyblakłym różem, zielenią, szarością oraz delikatnymi brązami. Zdecydowanie najczęściej kojarzony jest z jasnoróżowym typowo kobiecym kolorem, bo taki jest właśnie ten styl – kobiecy.
W aranżacjach często używa się motywów różanych, a dodatki w postaci poduszek czy obrusów ozdabia się koronkami i haftami. Całość wprowadza do wnętrza przytulny wręcz sielski nastrój.
Shabby chic to elegancki styl, który jest przeciwieństwem do popularnego słodkiego stylu POP Victoriańskiego. Po raz pierwszy świat usłyszał ten termin w latach osiemdziesiątych, inspirowany śródziemnomorską kulturą Grecji, Toskanii i Prowansji stał się bardzo popularny w USA w latach 90 tych i do dziś jest bardzo często wykorzystywany w dekoracjach wnętrz na całym świecie.
Biblioteka Shabby chic
Poniżej znajdziecie pozycje autorstwa Rachel Ashwell wraz z numerami ISBN, dotyczące tego wyjątkowego sielskiego stylu, z którymi warto się zapoznać, jeżeli zamierzamy wprowadzić go na swoje salony. Niestety bardzo trudno o te pozycje na polskim rynku, dostępne są one za to na eBay oraz Amazon, oczywiście w wersji angielskojęzycznej.
- Shabby Chic (1996) (ISBN 0060982047)
- Rachel Ashwell w Shabby Chic Treasure Hunting wykończeniowe przewodnik (1998) (ISBN 0060392088)
- Shabby Chic Home (2000) (ISBN 006039319X)
- Shabby Chic Gift of Giving (2001) (ISBN 0060394013)
- Shabby Chic: Ustawienia Wystawne i inne Piękne miejsca (2004) (ISBN 006052393X)
- Rachel Ashwell w Shabby Chic Interiors (2009) (ISBN 1906525749)
- Shabby chic inspiracje i piękne przestrzenie (2011) (ISBN 1907563598)
- Rachel Ashwell Couture Prairie i skarby Flea Market (2013)
Podzielcie się swoimi doświadczeniami i pomysłami na dekoracje w stylu shabby chic w komentarzach. Zapraszamy do dyskusji.