Skrzynki balkonowe, doniczki, a może kosze na kwiaty? W czym przechowywać rośliny?

Estetyczne donice balkonowe i skrzynki na kwiaty dodają hodowanym roślinom uroku, wydobywają ich piękno i stylowo dopełniają wystrój miejsca, w którym eksponujemy domową zieleń. Doniczki i skrzynki na kwiaty pozwalają także utrzymać czystość w balkonowym ogródku, na altanie czy tarasie, a jeśli donica na kwiat jest odpowiednio dobrana, ułatwia pielęgnację rośliny i zapewnia jej optymalne warunki do rozwoju. Jakie skrzynki na balkon będą dobrym wyborem? Czym kierować się dobierając donice na balkon i kosze na kwiaty balkonowe?

Doniczka i skrzynka balkonowa – jaki materiał będzie najlepszy?

Skrzynki kwiatowe są bardzo uniwersalnymi pojemnikami na uprawianą w domowych warunkach florę. Doskonale nadają się na balkon, taras i do użycia jako skrzynie ogrodowe. Skrzynki na kwiaty i doniczki przeznaczone do przechowywania roślin poza domem powinna, poza urodą, charakteryzować także duża trwałość. Drewniane skrzynie kwiatowe i donice są wyjątkowo eleganckie, ale drewno wymaga konserwacji, więc to dobre rozwiązanie dla mniej zabieganych. Wygodniejsze w użyciu i czyszczeniu będą np. rattanowe skrzynki balkonowe, donice ceramiczne i plastikowe skrzynki na kwiaty. Jeśli skrzynka na rośliny ma pozostawać na zewnątrz przez cały rok, materiał, z którego jest wykonana, musi dobrze znosić niskie temperatury. W przeciwnym wypadku doniczka na kwiaty zniszczy się szybko, a roślina przemarznie. Najlepiej wybrać wówczas donice mrozoodporne. Rattanowe czy wiklinowe kosze na kwiaty niewątpliwie wyglądają kusząco i są bardzo modne, ale jeśli mają służyć jako doniczki balkonowe, pamiętajmy o zabezpieczeniu ich wnętrza folią. Można je też wykorzystać po prostu jako dekoracyjne osłonki na donice.

Skrzynki i doniczki balkonowe z nawadnianiem – wygoda nie tylko dla zapominalskich

Skrzynki balkonowe z nawadnianiem to sprytne i funkcjonalne rozwiązanie. Spodobają się nie tylko osobom, którym zdarza się zapominać o podlewaniu roślin, ale także uskarżającym się na ciągły brak czasu. Takie nowoczesne donice z wbudowanym systemem odmierzania wody i podlewania ma w swoim asortymencie centrum ogrodnicze Florexpol, w którym pasjonaci balkonowych zieleńców mogą znaleźć doniczki na kwiaty i skrzynki balkonowe w wielu poszukiwanych wariantach. Przy doborze skrzynki na kwiaty z podwójnym dnem i systemem nawadniania, warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, wzornictwo czy kolorystykę doniczki, ale upewnić się, że jest ona wystarczająco głęboka. Dobrze przy tym, by była również wyposażona w szeroki wlew i miernik wody.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, dobierając skrzynki i donice na kwiaty?

Każda donica balkonowa i skrzynia na kwiaty powinna być też dopasowana do możliwości rozrostu rośliny. Zbyt mała doniczka skrępuje system korzeniowy sadzonki i szybko będzie wymagała wymiany. W przypadku niewielkich balkonów warto skusić się na balkonowe skrzynki balustradowe, aby kwiaty nie skradły już i tak ograniczonego miejsca. Alternatywą dla nich są donice wiszące, zwłaszcza w przypadku kwiatów o długich, przewieszających się pędach. Każda doniczka balkonowa, a zwłaszcza skrzynka balkonowa na balustradę musi stać stabilnie, aby nie stwarzać zagrożenia przy silnym wietrze. Pod tym względem dobrze sprawdzą się ciężkie donice betonowe i ceramiczne, skrzynki balkonowe z uchwytem lub nakładane na balustradę. W trosce o komfort sąsiadów mieszkających na niższych piętrach i stan powierzchni, na której staną doniczki, warto również zadbać o dopasowane podstawki pod skrzynki balkonowe.