Sofy rozkładane z pojemnikiem na pościel – praktyczne rozwiązanie do małych wnętrz

Małe wnętrza potrzebują nowatorskich rozwiązań. Takich, które pomogą oszczędzać miejsce i jak najlepiej je wykorzystają. We wnętrzach o niewielkim metrażu sprawdzą się przede wszystkim sofy z funkcją spania. To wyjątkowe meble typu dwa w jednym. Mogą równocześnie być kanapą o siedzenia w ciągu dnia i łóżkiem w nocy. Dzięki temu w wydajny sposób oszczędzają przestrzeń w mieszkaniu. Co trzeba o nich wiedzieć? Dlaczego ich używanie staje się coraz bardziej popularne?

Sofy z funkcją spania

Podstawową funkcją sofy w mieszkaniu powinna być funkcja spania. Trzeba tutaj jednak podkreślić, że sofa powinna się rozkładać. Umożliwia to wygodne spędzenie nocy nawet przez dwie osoby. Trzeba jednak pamiętać, że żeby sofa mogła zostać rozłożona, musi być ustawiona tak, by obok niej znajdowało się wolne miejsce. To właśnie ono zostanie zajęte przez sofę po jej rozłożeniu.

Jeśli chodzi o metody rozkładania kanapy, to jest ich kilka. Najbardziej popularna polega na tym, że siedzisko i oparcie sofy są połączone zawiasami. Dzięki nim kanapę można rozłożyć i ułożyć siedzisko oraz oparcie na płasko. Łącznie dają one przestrzeń do spania. Drugą metodą jest rozsuwanie się dodatkowego miejsca spod siedziska sofy. W tym rodzaju kanap nie ma miejsca na pojemnik na pościel. Pod siedziskiem jest złożony materac, który można wysunąć w ramach rozłożenia sofy. To właśnie on stanowi dodatkową przestrzeń do spania. Jeśli chodzi o komfort użytkowania, to obie wersje mają swoje plusy i minusy. W przypadku drugiego rozwiązania największym problemem jest brak dodatkowego miejsca na pościel. Żeby ją schować, należy przygotować osobne miejsce np. w szafie. W małym mieszkaniu nie zawsze jest taka możliwość. Z tego też powodu częściej wybierane są jednak kanapy, które dają możliwość schowania pościeli. Tym bardziej że w pojemniku może zmieścić się o wiele więcej, niż tylko pościel.

Mogą mieć pojemnik

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się sofy rozkładane z pojemnikiem na pościel. Takie meble mają dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Najczęściej wkłada się w nią po prostu pościel, która w ciągu dnia nie jest potrzebna. W pojemniku jest ona schowana i nikt nawet się nie domyśli, że sofa służy także do spania. Sofy rozkładane z miejscem do przechowywania nie są dedykowane wyłącznie do chowania w nich pościeli. W rzeczywistości do pojemnika można włożyć dowolne rzeczy np. kurtki i buty zimowe, aktualnie nieużywane zabawki, czy książki, na które nie wystarczyło miejsca na półkach. Niezależnie od przeznaczenia pojemnika jest on dodatkowym miejscem do przechowywania. W małym mieszkaniu jest to coś na wagę złota. Właśnie tam liczy się każdy dodatkowy centymetr, który można zagospodarować. Skrzynia znajduje się bezpośrednio pod sofą. W związku z tym nie zajmuje miejsca w mieszkaniu, ale pomaga je oszczędzać. To właśnie jest kluczowa kwestia w przypadku małych mieszkań i kawalerek. Każdy mieszkaniec pomieszczenia o małym metrażu ucieszy się z tego, że ma dodatkowy schowek.

Idealne do małych wnętrz

Sofy z funkcją spania doskonale nadają się do małych wnętrz. Właśnie w nich sprawdzają się najlepiej, bo zostały zaprojektowane z myślą o nich. Sofy te:
– zajmują mniej miejsca niż tradycyjne łóżko,
– mogą służyć jako wygodne siedzisko np. do oglądania telewizji,
– są dostępne w wielu wzorach i kolorach, co ułatwia dopasowanie ich do aranżacji wnętrza,
– zamontowane w nich mechanizmy są proste w obsłudze,
– mają dodatkowe miejsce do zagospodarowania w postaci pojemnika na pościel,
– są praktyczne,
– są wygodne,
– łatwo utrzymać je w czystości, bo obicia kanap można czyścić,
– są estetyczne,
– są dostępne w różnych wymiarach – można znaleźć sofy dwuosobowe, trzyosobowe albo nawet rozkładane narożniki,
– dostępne są specjalne sofy rozkładane dedykowane dzieciom i nastolatkom.

Sofy rozkładane to kompaktowe meble, które sprawdzą się w kawalerkach i małych mieszkaniach. Najczęściej wybiera się je do pokojów dziennych, które równocześnie służą za sypialnię. Wtedy właśnie rozkładana sofa sprawdza się najlepiej i można w pełni wykorzystać jej potencjał.

Również jako dodatkowe łóżko

Sofy rozkładane z funkcją spania świetnie sprawdzają się również jako dodatkowe łóżka przeznaczone dla gości. Stawia się je najczęściej w salonie lub pokoju dziennym. Na co dzień mogą one po prostu być zwykłymi kanapami, a w razie potrzeby zamienić się w łóżko dla gości. To dobra propozycja, bo większość z nas nie może pozwolić sobie na organizację dodatkowego pokoju gościnnego. Kanapa z funkcją spania może być dobrą alternatywą dla takiego pokoju, ale z całą pewnością zajmuje ona od niego dużo mniej miejsca. To chyba oczywiste, że łatwiej jest wyposażyć mieszkanie w praktyczną sofę, niż dobudować dodatkowy pokój.

W każdym stylu

Sofy rozkładane to bardzo popularne meble. Z tego też powodu są dostępne w wielu rodzajach i typach, a każdy może znaleźć coś idealnego do własnego wnętrza. Sofy dostępne są w różnych obiciach – mogą być tapicerowane welurem, syntetyczną skórą, naturalną skórą, caribu, welurem, żakardem lub szenilą. Możliwości jest więcej, bo producenci prześcigają się w nowych propozycjach. Dzięki temu można cieszyć się z mnogości możliwości. Wolisz miękkie obicia, które przypominają plusz? A może wygodniej będzie ci na twardszym materiale? Niezależnie od tego, co zdecydujesz, z pewnością znajdziesz rozkładaną kanapę w obiciu z takiego materiału.

Bogactwo wzorów i kolorów sprawia, że można znaleźć kanapę odpowiednią do każdego wnętrza. W małych pomieszczeniach warto stawiać na meble w jasnych tapicerkach. Wprawdzie biel nie jest zbyt praktyczna, ale za to świetnie się prezentuje. Alternatywą dla niej mogą być kremowe i beżowe odcienie. To ciepłe kolory, które ozdobią wnętrze i sprawią, że optycznie będzie wydawało się większe. By efekt ten był jeszcze bardziej wyraźny, za kanapą można powiesić duże lustro. Będzie ono odbijało światło, co jeszcze bardziej powiększy przestrzeń. Warto stosować takie drobne sztuczki, by pokój wyglądał na dużo większy, niż jest w rzeczywistości.