Zanim na naszym stole pojawi się apetycznie wyglądający wypiek czy ugotowane danie trzeba zadbać o jego staranne przygotowanie. Trudno wyobrazić sobie wyrobienie ciasta czy ulepienie pierogów bez dobrej stolnicy. Stanowo ona ważny element, bo z jednej strony służy do przyrządzania składników na posiłek, a z drugiej chroni blat mebli czy stołu przed uszkodzeniami i zabrudzeniem. To, że powinieneś posiadać stolnicę, jest pewne, pytanie brzmi tylko, jaka powinna być ta stolnica. Porównujemy modele drewniane z silikonowymi.
Klasyczna stolnica drewniana – wady i zalety
Jeżeli lubisz otaczać się naturą i wybierasz ekologiczne akcesoria do swojego domu, w kuchni nie może zabraknąć klasycznej stolnicy wykonanej z drewna. Jest ona produktem znanym i cenionym od lat z uwagi na swoją wytrzymałość i minimalistyczny design. Może być bezpiecznie stosowana w kontakcie z żywnością, bo w żaden sposób nie oddziałuje na nią, nie wpływa na zmianę smaku czy zapachu. Stolnica drewniana to sprawdzony wybór, który na pewno przyda Ci się w wielu codziennych czynnościach.
Stolnica silikonowa – charakterystyka
Od pewnego czasu, dla stolnicy drewnianej mamy alternatywę w postaci stolnicy silikonowej. Jest to bardziej mata, którą rozkładamy na blatach meblowych lub na stole, celem ochronienia ich przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, np. od uderzeń wałka czy ostrego noża.
Silikonowa podkładka ma wiele zalet, do których możemy zaliczyć łatwe mycie w zlewie, pod bieżącą wodą. Utrzymanie w czystości jest proste, podobnie jak przyrządzanie ciast lub innych dań, które wymagają precyzji. Na tego typu stolnicach producenci często umieszczają podpowiedzi w postaci podpisanych okręgów o różnych średnicach. Kształtowanie ciasta na pizzę czy pierogi jeszcze nigdy nie było tak proste! Ponadto czasem można znaleźć w zestawie nie tylko stolnicę, ale też podobne do niej akcesoria – wałek, szpatułkę i pędzelek.
Co wybrać – stolnica drewniana czy silikonowa?
Jeżeli masz dylemat, którą stolnicę wybrać, porównaj cechy każdej z nich. Przede wszystkim waga – stolnica drewniana jest znacznie cięższa, dlatego trzeba nieco wysiłku, aby ją przenieść czy podnieść na wysokość blatu. Oczywiście możesz wybrać mniejszy model np. w rozmiarze 50×39 cm i ten będzie adekwatnie lżejszy.
Stolnica silikonowa jest nie tylko lżejsza, ale też bardziej poręczna, jeśli chodzi o przechowywanie i mycie. Zmieścisz ją niemal wszędzie, bo po skończonej pracy wystarczy zwinąć ją w rulon i wsunąć do szafki czy szuflady. Podobnie z myciem – z łatwością wsuniesz ją do komory zlewu i spłuczesz, zmywając resztki mąki czy ciasta. Każdy, kto miał do czynienia ze stolnicą drewnianą wie, że tutaj zadanie jest utrudnione i wymaga większego gimnastykowania się.
Stolnica z silikonu dość szybko podbiła serca miłośników gotowania, choć trudno powiedzieć, czy swoją popularnością prześcignęła klasyczny model z drewna. Dla wyrobienia sobie własnej opinii najlepiej wypróbować w praktyce obydwie.