Styl industrialny – czym się charakteryzuje?

Pofabryczne wnętrza, czyli tak zwane lofty cieszą się dziś ogromną popularnością. Jednak zwykły dom czy mieszkanie również można urządzić w stylu industrialnym. Bardzo często w takim stylu urządzane są salony. Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Charakterystyczne cechy stylu industrialnego

Styl industrialny charakteryzuje się wystrojem wnętrza na wzór starej fabryki. Najważniejszą cechą charakterystyczną stylu industrialnego jest przestrzeń. Często w jednym, dużym pomieszczeniu łączy się funkcje kilku, na przykład salonu, sypialni i kuchni. Styl industrialny charakteryzują także duże okna, wysokie sufity oraz brak ścian działowych. Elementy wyposażenia rozstawione są przy ścianach, pozostawiając przestrzeń na środku pomieszczenia.

Kolory w stylu industrialnym

Najczęściej stosowanymi kolorami w stylu industrialnym są biele, szarości i beże. Ściany, sufity i podłogi można zaaranżować na wiele różnych sposobów. Ściany i sufity można  pomalować białą lub szarą farbą. Na ściany można też założyć tapetę w takim kolorze – gładką lub we wzór przypominający murek, jak i wykorzystać beton architektoniczny czy cegły dekoracyjne. Podłogi zaś można zrobić z kamienia, płytek lub paneli w kolorze szarym lub beżowym. Styl industrialny charakteryzuje swego rodzaju surowość, którą warto podkreślić zarówno kolorami i wzorami, ale nie można przesadzić. Kilka dodatków w podobnych kolorach może nieco złagodzić nadmierną surowość pomieszczenia.

Metal – ważny element stylu industrialnego

Stare fabryki kojarzą nam się nieodłącznie z odkrytymi rurami i innymi metalowymi elementami oraz niezamaskowanymi instalacjami. Nie wygląda to zbyt ładnie, ale w urządzaniu wnętrza w stylu industrialnym niekoniecznie chodzi o takie skrajności. Warto dobrać pewne elementy wyposażenia zrobione w całości lub częściowo z metalu. Mogą to być lampy, szafki z metalowymi nogami, uchwytami czy zdobieniami, a nawet stolik industrialny z metalowymi nogami. Potencjał metalu można wykorzystać pokrywając nim podłogi lub ściany. Można też wybrać płytki lub tapety imitujące metal, a jeszcze lepiej metal pokryty rdzą.

Meble i dodatki w stylu industrialnym

 

Styl industrialny daje sporą dowolność w wyborze mebli. Warto jednak postawić na meble drewniane, surowe. W końcu drewniane meble zawsze są najpopularniejsze. Drewniana szafa z przeszklonymi drzwiami lub metalowymi elementami albo stolik industrialny z drewna z metalowymi nogami lub ze szkła to świetny wybór. Styl industrialny lubi prostotę i minimalizm. Nie należy więc przesadzać z dodatkami, aczkolwiek lampa z metalowym kloszem czy „starocie” w postaci gramofonu czy maszyny do pisania idealnie dopełnią wnętrze.