Szkło w łazience – ponadczasowy trend na transparentne aranżacje

Szkło od lat inspiruje twórców, znajdując coraz szersze zastosowanie w budownictwie i aranżacji wnętrz. Ten niezwykle wdzięczny materiał cieszy się wyjątkowym uznaniem oraz niesłabnącą popularnością także wśród użytkowników łazienek i producentów rozwiązań sanitarnych. Szklane oprawy świetlne, dekoracyjne ścienne płytki czy elementy konstrukcji kabin – to tylko wybrane przykłady jego funkcjonalności.

Diament wśród materiałów

Właściwości szkła są znane ludzkości już od wieków. Rozwój technologii oraz nowe możliwości uszlachetniania sprawiły, że ten niegdyś kruchy materiał stał się dziś trwały, wytrzymały, a co za tym idzie – także bezpieczny. Atrakcyjność szkła nie przemija – wciąż pozostajemy pod urokiem jego wyjątkowej elegancji, połysku, blasku, podobieństwa do szlachetnych kruszców oraz zdolności przepuszczania światła. Nie bez znaczenia są także jego właściwości użytkowe. Jest łatwe w obróbce i formowaniu. Z kolei gładka powierzchnia sprawia, że wykorzystywane jest także jako materiał spełniający wysokie wymogi higieniczne. Dzięki niemu możliwe jest wydzielenie stref i optyczne powiększenie pomieszczenia. To właśnie te cechy sprawiły, że stosowane jest na szeroką skalę także w łazienkach.

Technologia pod szklaną osłoną

Szkło to odpowiedź na wiele trendów spotykanych w pomieszczeniach sanitarnych. Wystarczy wymienić indywidualizację, cyfryzację czy dążenie do bezdotykowego użytkowania, co ma wpływać bezpośrednio na bezpieczeństwo i higienę. Przykładem tego typu rozwiązań jest terminal WC TECElux, który na pierwszy rzut oka przypomina przymocowaną do ściany dekoracyjną szklaną taflę. Jej funkcje uwidaczniają są dopiero w momencie zbliżenia się użytkownika. Czujnik uruchamia bowiem automatyczne oświetlenie panelu przycisków. Pod nią ukryty jest stelaż i mechanizm spłukujący. Terminal to doskonały przykład tego, jak technologia, przy zastosowaniu odpowiednich materiałów, może podnosić komfort użytkowania i unowocześniać wnętrze. Bezdotykowe spłukiwanie umożliwia także inspirowany funkcjonalnością terminala szklany przycisk TECElux mini. Produkt posiada czujnik ruchu i może być obsługiwany bezdotykowo. Wyposażony jest także w nowoczesną technologię LED podświetlającą kontury klawiszy. W połączeniu z ramką instalacyjną może być zlicowany z płaszczyzną ściany. Zmiany ustawień elektronicznych, np. spłukiwanie higieniczne, funkcja czyszczenia, obsługa bezdotykowa, dokonywane są za pomocą pilota. Oba rozwiązania dostępne są zarówno w wersji białej i czarnej. Posiadają też dodatkową, istotną zaletę – są łatwe w utrzymaniu w czystości, co wpływa bezpośrednio na higienę użytkowania.

Estetyka i wytrzymałość

Nowoczesne metody produkcji sprawiły, że szkło zyskało na wyjątkowej trwałości. Dzięki procesom hartowania materiał ten zwiększył swoją wytrzymałość mechaniczną, odporność termiczną i stał się bezpieczny w użytkowaniu. Nie dziwi więc, że coraz częściej stosowany jest także do wykończenia podłóg czy jako element odwodnień prysznicowych, takich jak TECEdrainline. Odpływ z rusztem ze szkła harmonijnie integruje się z podłogą, a dzięki solidnej podstawie ze stali nierdzewnej jest przy tym niezwykle wytrzymały na obciążenia. Dużą zaletą jest także łatwość w czyszczeniu oraz możliwość doboru i dopasowania barwy szkła do pozostałych elementów aranżacji łazienki, np. szklanych przycisków spłukujących.

Funkcjonalność w szklanej oprawie

Zachowanie spójności wzorniczej to jedna z ważniejszych zasad aranżacji pomieszczeń. Dlatego decydując się na „szklane” akcenty, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór poszczególnych elementów w łazience. A w niej, poza przyciskami i odwodnieniem ze szkła, mogą znaleźć się także takie rozwiązania, jak termostat do regulacji temperatury ogrzewania podłogowego TECEfloor. Układ sterujący został zamknięty w oryginalnej obudowie wykonanej z tworzywa i hartowanego szkła. Dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych – czarnym, białym i pomarańczowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość doboru odpowiedniej wersji kolorystycznej, odpowiadającej barwom wnętrza. Urządzenie tworzy spójną estetycznie kompozycję z innymi produktami marki TECE – przyciskami spłukującymi TECElux mini, TECEloop i TECEsquare ze szkła hartowanego oraz odwodnieniem liniowym TECEdrainline.

Szkło to wyjątkowo wdzięczny materiał. Przewodzi dźwięk, ciepło, światło. Sprawdza się jako platforma cyfrowej komunikacji – może być nośnikiem informacji, ekranem i klawiaturą w jednym. W dobie rozwoju technologii informatycznych można przewidzieć wzrost skali jego zastosowań. Pewność można mieć także co do tego, że szkło było, jest i będzie materiałem wykorzystywanym w łazienkach.

Więcej na: http://www.tece.pl