Sztuka użytkowa – Mistrz Philippe Starck

Sztuka użytkowa nazywana inaczej sztuką stosowaną, sztuką zdobniczą lub rzemiosłem artystycznym to dziedzina wyjątkowa! Jak stworzyć produkt który jest jednocześnie dziełem sztuki i jest praktyczny w swoim codziennym wykorzystaniu??? Tak - sztuka użytkowa określa przedmioty przeznaczone do użytku codziennego, wykonywane własnoręcznie w niewielu egzemplarzach przez artystów lub według ich projektów przeznaczonych dla produkcji przemysłowej w większych ilościach.

Sztuka użytkowa nazywana jest inaczej sztuką stosowaną, sztuką zdobniczą lub rzemiosłem artystycznym. Określa przedmioty przeznaczone do użytku codziennego, wykonywane własnoręcznie w niewielu egzemplarzach przez artystów lub według ich projektów przeznaczonych dla produkcji przemysłowej w większych ilościach. Artykuł przedstawia osobę Philippe Starck ‘a – jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów i projektantów wzornictwa użytkowego. Jego przedmioty znane są na całym świecie jako nowoczesne, designerskie, proste oraz praktyczne.

Dziedziny sztuki użytkowej:

Ceramika – wyroby wypalane z gliny i zazwyczaj pokrywane szkliwem, czyli fajans, kamionka i porcelana: naczynia, kafle i drobne przedmioty ozdobne.
Hafciarstwo – hafty na tkaninach i skórach, często z użyciem nici metalowej (srebrna i złota), cekinów, paciorków i kamieni szlachetnych.
Introligatorstwo – ozdobne oprawy ksiąg.
Konwisarstwo – wyroby z cyny: naczynia, świeczniki, pasy i łańcuchy.
Koronkarstwo – koronki ubraniowe i do obszywania tkanin.
Kowalstwo artystyczne – kraty dekoracyjne, okucia, latarnie, zamki i klucze z kutego żelaza.
Ludwisarstwo (brązownictwo) – odlewane przedmioty ze spiżu, miedzi i mosiądzu: dzwony, działa, posągi, świeczniki i moździerze.
Meblarstwo – szafy, komody, kredensy, łoża, krzesła, fotele.

Najczęściej dotyczy takich dziedzin jak: meble, lampy, złotnictwo, tkanina, ceramika, projektowanie przemysłowe i graficzne, zdobnictwo i moda.

O projektach i ich twórcach… czyli jak zostać artystą sztuki użytkowej

Nie ma chyba na świecie osoby, która nie znałaby wyciskarki do cytrusów Juicy Saif. Dla wielu kultowy już przedmiot, zaprojektowany przez jednego z najbardziej kontrowersyjnych projektantów naszych czasów – Philippe’a Starcka.

Mistrz – Philippe Starck

Philippe Starck – jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów i projektantów wzornictwa użytkowego. Urodził się w 1949 roku w Paryżu. Studiował w prywatnej paryskiej szkole designu i projektowania wnętrz – L’Ecole Camondo, a następnie rozpoczął karierę zawodową, próbując swoich sił w tworzeniu wystrojów dla klubów, restauracji i hoteli. Szybko zaczął też projektować przedmioty codziennego użytku, które otaczają nas w szkole, w pracy, na ulicy. Wielkie realizacje architektoniczne i wnętrzarskie

Starcka można podziwiać na całym świecie: od Nowego Jorku po Paryż. Twórca ma na swoim koncie również projekty luksusowych jachtów, motocykli czy skuterów. Zajmował się projektowaniem armatury łazienkowej i telewizorów, ale tworzył także wzory znacznie drobniejszych przedmiotów codziennego użytku, wśród których znalazły się naczynia kuchenne, sztućce, lampy, telefony, zegarki.

Philippe Starck i jego samodzielne kroki

Starck swoją pierwszą firmę założył w 1968 roku i szybko rozpoczął karierę zawodową. Już jako dwudziestoletni chłopak został dyrektorem artystycznym firmy Pierre Cardin. Miał wtedy zaledwie 20 lat. Po pewnym czasie postanowił jednak pracować własne nazwisko i zyskał ogromną popularność i uznanie w branży. Pierwszym poważnym krokiem w kierunku światowej sławy Starcka było zaprojektowanie w 1982 roku na zlecenie ówczesnego prezydenta Francji – Francois Mitteranda – mebli do Pałacu Elizejskiego. Wówczas zaczął tworzyć niepowtarzalne projekty dla takich marek jak: Alessi, Duravit, Kartell, Puma, Vitra, XO i Yoo. Posypały się propozycje na aranżację wnętrz hoteli, kawiarni i sklepów.


Philippe Starck jest mistrzem tworzenia przedmiotów codziennego użytku. Juicy Saif to bez wątpienia najsłynniejszy z jego przedmiotów. Wszedł do historii współczesnego wzornictwa i mimo upływu czasu (ma już 27 lat) nadal wiedzie prym wśród najpopularniejszych gadżetów na świecie. Stał się synonimem designu. Jednak Starck ma w swojej karierze także wiele znanych dziś modeli mebli. Na liście jego najlepszych projektów są między innymi: krzesło Louis Ghost, krzesło Ero|S|, sofa Bubble Club, stołek La Bohème, butelka wody mineralnej Vitte, sofa Prive (Cassina) czy motocykl Aprilia 6.5.

Światowcy podziwiają stworzone przez niego luksusowe wnętrza Hotelu Delano w Miami, restauracji Asia de Cuba w Nowym Jorku i restauracji w Hotelu Penisula w Hongkongu. Wśród jego prac jest motocykl, jacht, mysz optyczna i elektrownia wiatrowa. Współpracował też z markami Microsoft, Flos, Driade, JC Decaux, Puma i Hansgrohe. Za swoje projekty otrzymał ponad sześćdziesiąt nagród – w tym aż trzykrotnie Red Dot Award, najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa.

Osobowość Starck’a


Starck ma nietuzinkową osobowość i charyzmę, naturalny wdzięk i poczucie humoru. Wszystko to sprawia, świetnie wypada przed kamerą. Można się o tym przekonać oglądając sześcioodcinkową, brytyjską serię “Design według Starcka”. Idea programu była taka, by wśród utalentowanych Brytyjczyków znaleźć projektanta na miarę XXI wieku. Producenci programu otrzymali setki zgłoszeń, przeważnie od absolwentów i studentów szkół artystycznych, a także od młodych projektantów prowadzących własne, niewielkie firmy. Spośród nich wybrano 12 osób, które zostały zaproszone do prestiżowej szkoły Philippa Starcka – School of Design w Paryżu, uważanej za kuźnię talentów. Uczestnicy programu praktykują pod czujnym okiem mistrza, który wymyśla dla nich kolejne, coraz trudniejsze zadania, związane z poszczególnymi etapami powstawania nowego produktu i wprowadzania go na rynek. Starck, choć sympatyczny i wylewny, jest też bardzo wymagający i potrafi być złośliwy. Nie toleruje lenistwa i braku kreatywności. Chce znaleźć prawdziwy talent, kogoś, kto będzie miał do zaoferowania coś wyjątkowego. Nagrodą dla zwycięzcy był półroczny staż w firmie Starcka i perspektywa wielkiej kariery. W każdym odcinku kolejne osoby odpadały z programu. Towarzyszyły temu duże emocje i zawiedzione nadzieje. Program trzymał w napięciu, a jednocześnie miał walory edukacyjne. Można było się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o designie, jego roli i miejscu we współczesnym świecie.

Philippe Starck zasłynął jako twórca prostoty i elegancji, które cechują projektowane przez niego przedmioty. Uważa, że powinniśmy się otaczać rzeczami użytecznymi i trwałymi, ale jednocześnie pięknymi, zabawnymi w swoich formach i dostępnymi na każdą kieszeń. Takimi, które można uznać za małe dzieła sztuki. Jest zwolennikiem dostępności w designie – uważa, że dobrze zaprojektowane przedmioty należą się każdemu i powinny być produkowane masowo, w przystępnych cenach. I faktycznie, wiele spośród zaprojektowanych przez niego produktów jest osiągalnych dla przeciętnego klienta. Co nie znaczy, że Starck nie ma w swoim portfolio rzeczy ekskluzywnych i bardzo drogich (np. kryształowe świeczniki i żyrandole dla firmy Baccart). Najważniejsze jest to, że zaprojektowane przez Philippe’a Starck’a przedmioty, mimo renomy, jaką zdobyły, nadal są one dostępne dla każdego. Jak mówi Starck – „Dobrze zaprojektowane przedmioty należą się każdemu. Gospodyni domowej i milionerowi”. Dlatego też wśród przedmiotów są zarówno rzeczy tanie, jak i bardzo drogie. Oryginalną wyciskarkę „Juicy Salif” można kupić za około 260 zł, a krzesło „Louis Ghost” kosztuje w granicach 850 zł.

Źródła:

Kondras A.: Philippe Starck – mniej znaczy więcej, [online], dostępny w Internecie: Legendy Designu, Sztuka użytkowa, Domosfera