Posiadanie garażu wiąże się nie tylko z możliwością bezpiecznego przechowywania pojazdów, ale również daje okazję do wykorzystania przestrzeni znajdującej się ponad nim. W wielu domach garaże są wysunięte z bryły budynku, po to, aby nie ograniczały użytkowej powierzchni parteru. W takiej sytuacji wykorzystanie jego stropu pod taras, staje się idealnym i naturalnym rozwiązaniem.
TARAS NAD GARAŻEM – PODSTAWOWE INFORMACJE
Budowa tarasu nad garażem jest jednym z najprostszych rozwiązań, jeśli chodzi o zagospodarowanie jego dachu, który przylega do budynku mieszkalnego. Dotyczy to jednak głównie kwestii projektowych. Na etapie wykonawstwa musimy się już zmierzyć z pewnymi utrudnieniami. Spory fragment dachu należy skutecznie zaizolować termicznie oraz przeciwwodnie. Ponadto, przygotowaną powierzchnie trzeba jeszcze wykończyć, tak aby mogła spełniać wszystkie wymagania użytkowe. Przy budowie tego typu tarasu należy pamiętać o odpowiednim nachyleniu 1,5-2% na zewnątrz, w celu umożliwienia swobodnego odpływu wody. Spadek można ukształtować w samej konstrukcji tarasu albo wybetonować na jej części, dodatkową warstwę spadkową. Kolejne warstwy w takim przypadku również mają nachylanie, a ich układ zależy od zastosowanego systemu izolacji tarasu.
O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ WYKONUJĄC PODŁOŻE TARASU?
W przypadku budowy tarasu nad garażem najważniejszą kwestią jest dobra izolacja. Duże skomplikowanie prac i błędy w wykonaniu oraz dobór materiałów i podłogi nieprzystosowanej do użytych materiałów izolacyjnych może stanowić duży problem już w początkowej fazie tworzenia podłoża pod konstrukcję. Nieszczelna warstwa izolacji przeciwwilgociowej przyczynia się nie tylko do zawilgocenia stropu i jego erozji, ale również pomieszczeń znajdujących się pod stropem.
Dokonując wyboru podłogi należy zdecydować się na taką, która pozwoli na umieszczenie pod nią membran dachowych oraz powłok bitumicznych. Niestety powszechną praktyką jest wybór płytek terakotowych klejonych do podłoża, które uniemożliwiają zastosowanie najskuteczniejszych materiałów izolacyjnych.
Decydując się na taras nad garażem warto rozważyć stropodach odwrócony. W jego tradycyjnej wersji stosuje się wykończenie warstwą żwiru lub zielenią dachową, które pełnią rolę dociskową i estetyczną. Do wykończenia tego rodzaju tarasu można również wykorzystać kostkę brukową. W przypadku tego typu rozwiązania na warstwie żwiru układa się geowłókninę, a kolejno podsypkę piaskową oraz tradycyjnie ułożony bruk. Zastosowanie tradycyjnie płukanego piasku jako wysoko przepuszczalnych fug zapewnia łatwą w demontażu, szczelną i bezpieczną nawierzchnię.
Innym rozwiązaniem jest wybór nawierzchni wentylowanej, która wykonana jest z płyt tarasowych ułożonych na wspornikach z możliwością regulacji. Wybór tej opcji pozwala na zastosowanie dowolnego materiału izolacyjnego. Taras tego typu wymaga właściwego ukształtowania spadków, w celu odprowadzenia wody. W tym przypadku woda spływa nie po powierzchni a pod nią. Dzięki temu nie musimy budować kilkucentymetrowego progu przed drzwiami tarasowymi, co ma znaczenie w przypadku szerokich przejść.
OCHRONA BOCZNA – NOWOCZESNE BALUSTRADY SZKLANE
Na rynku dostępnych jest wiele materiałów wykorzystywanych do budowy balustrady na taras nad garażem. Z uwagi na nowoczesny design i funkcjonalność to właśnie szkło jest najchętniej wybieraną opcją. Balustrady szklane z roku na rok zyskują coraz większą popularność zarówno wśród inwestorów, jak i osób prywatnych. Na przestrzeni ostatnich lat technologia produkcji i obróbki szkła pozwoliła na zastosowanie go niemalże wszędzie oraz w każdych warunkach. Ponadczasowy charakter balustrad szklanych oraz możliwość tworzenia ciekawych kompozycji z innymi materiałami sprawia, że nie można przejść koło nich obojętnie. Szkło nadaje klasy całej konstrukcji oraz rozjaśnia i wzbogaca wnętrza. Dzięki przepuszczalności świetlnej balustrady szklanej, można optycznie powiększyć nawet najmniejsze pomieszczenia. Posiadanie nowoczesnej balustrady ze szkła wiąże się nie tylko z walorami estetycznymi, ale również zapewnieniem maksimum bezpieczeństwa. Konstrukcja wykonana jest ze szkła bezpiecznego laminowanego. Powstaje ono na skutek sklejenia dwóch tafli szklanych specjalną folią PVB (poliwinylobutylową).
W przypadku stłuczenia ochrania ona szkło przed rozsypaniem i zatrzymuje odłamki szklane na swojej powierzchni. Do laminowania można również wykorzystać szkło hartowane tzw. ESG VSG, które jest jeszcze bardziej odporne na uszkodzenia niż VSG. Swoją wytrzymałość zawdzięcza specjalnej obróbce termicznej, gdzie ogrzewa się je do temperatury 600ºC a następnie schładza zimnym powietrzem. Balustrady tarasowe ze szkła spełniają nie tylko funkcję ochronną, ale stanowią dekoracje budynków wpisujących się we współczesną architekturę. Doskonale komponują się z aluminium, które jest lżejsze od stali, a charakteryzuje się dużą trwałością. Nowoczesne balustrady wykonane z aluminium są odporne na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki łatwości w obróbce można je dowolnie dociąć, łączyć i tworzyć różne kształty dostosowując je do potrzeb.
Na szczególną uwagę zasługuje sam sposób montażu balustrady tarasowej. Mocowanie jej od góry często przebija warstwy tarasu tworząc przecieki. Można rozważyć przeniesienie balustrady nieco na zewnątrz tarasu i zamocowanie konstrukcji do jego boków. W przypadku ponownego montowania od góry, najlepiej zrobić to przy wykorzystaniu kotew chemicznych, dokładnie wypełniających otwór montażowy. Warto zastosować osłony na wierzchu wokół profili, dzięki którym woda ściekająca po słupkach rozpłynie się w kierunku boków.
Znaną i cenioną firmą, zajmującą się profesjonalnym montażem i doradztwem m.in. w sprawie konstrukcji aluminiowo-szklanych jest firma SALGAT.
OPCJONALNE ZADASZENIE SZKLANE – WARTE KAŻDEJ CENY
Zadaszenia tarasów to doskonała opcja dla osób ceniących sobie komfort i wygodę. Wykorzystanie szkła do tego celu pozwala stworzyć nowoczesną konstrukcję pasującą niemalże do każdej elewacji. Zadaszenie tarasów pozwala skutecznie ochronić przed deszczem. Dzięki temu można korzystać z odpoczynku na tarasie bez względu na trudne warunki atmosferyczne. Wspólne posiłki z rodziną i bliskimi czy też odpoczynek przy ulubionej książce nie zostaną zakłócone np. przez niespodziewane opady. Konstrukcja dba nie tylko o nasz komfort, ale również chroni nawierzchnię oraz meble. Duża przepuszczalność świetlna będzie dobrze wpływać na rośliny znajdujące się na tarasie, dostarczając im odpowiednich warunków do wzrostu. Nie zawsze jest ona jednak komfortowa dla samych użytkowników, dlatego opcjonalnie można zdecydować się na szkło przyciemniane. Konstrukcja aluminiowo-szklana nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Profile są malowane proszkowo, co pozwala nie tylko ochronić materiał przed utlenieniem, ale również nadać odpowiedni kolor pasujący do wystroju wnętrza domu lub elewacji. Szkło można w każdej chwili łatwo wyczyścić za pomocą zwykłych detergentów, co czyni je rozwiązaniem wygodnym i praktycznym.
Taras nad garażem to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, pozwalające na ciekawe zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni. Przy budowie konstrukcji powinniśmy wybierać materiały, które nie tylko będą się dobrze prezentowały, ale również zapewniały bezpieczeństwo użytkowania. Warto w tym przypadku postawić na tarasy aluminiowo-szklane. Nowoczesna technologia wytwarzania poszczególnych komponentów pozwala zachować świeżość tarasu na długie lata. Dla jeszcze większego komfortu można zdecydować się również na zadaszenie tarasu, dzięki któremu osiągamy atrakcyjny wygląd konstrukcji, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej ochrony.