Termostat pokojowy – idealne urządzenie w każdym domu i mieszkaniu

Polska to kraj leżący w dość trudnej strefie klimatycznej. Liczne fronty wyżowe i niżowe przecinają się nieustannie na naszym niebie. Niestety, implikuje mnóstwo problemów natury technicznej. Wystarczy przypomnieć sobie zimne wiosenne poranki, które przeradzają się w niemal upalne lato. Jeżeli spojrzymy na to z perspektywy kilku dni, to okaże się, że w tym czasie różnica pomiędzy najwyższą a najniższą temperaturą będzie wynosić kilkanaście stopni Celsjusza. Zwłaszcza w ostatnim dziesięcioleciu dotkliwe są także gwałtowne zjawiska pogodowe. Co możemy z tym zrobić? W perspektywie najbliższych lat może uda się nieco ustabilizować klimat, a tu i teraz możemy jedynie reagować na to, co dzieje się za oknem. Dostosowywanie temperatury w domu w tak zmiennych warunkach może być uciążliwe. Dlatego świetnym sposobem jest użycie termostatu pokojowego. Czym jest to urządzenie, jak działa i kiedy spisuje się najlepiej? Na te pytania odpowiemy w tym tekście.

Czym jest termostat? To bardzo proste urządzenie – wystarczy sprawdzić go w praktyce

W żołnierskich słowach to sprzęt utrzymujący stałą temperaturę w pomieszczeniu. W kontekście mieszkania będzie mierzyć ile kresek słupka rtęci w twoim domu. Oczywiście podobne urządzenia można umieścić w basenach, samochodach czy siłowniach. Zmieni się tylko to, czego temperaturę będą mierzyć.

Konstrukcja termostatu pokojowego – niezwykła prostota i skuteczność

Nie każdy sobie zdaje sprawę, jak zbudowany jest termostat pokojowy. Zwykle przyjmuje on postać niewielkiej skrzyneczki montowanej w centralnej części mieszkania na ścianie. Nie jest większy od dłoni. Na jego wyświetlaczu znajdują się podstawowe informacje, takie jak temperatura docelowa i bieżąca, użyty program czy pomieszczenia, których dotyczą dane. Jak można się domyślić, znajduję się w nim termometr. Dodatkowo, znajdzie się w nim prosty układ scalony, będący sterownikiem.

Wybierz odpowiedni termostat https://sterownikitech.pl/termostaty-do-kotlow,c1.html

Z zewnątrz widoczne są także klawisze, pozwalające zarządzać tym urządzeniem. Nowsze modele posiadają możliwość zdalnego sterowania, często poprzez aplikację. To niezwykle ułatwia posługiwanie się nim.

Termostat pokojowy – jak działa w praktyce? Tutaj także nie ma wielkiej filozofii

Działanie termostatu pokojowego opiera się na dwóch podstawowych zadaniach. Po pierwsze, mierzy temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki temu posiada dane zagregowane w czasie rzeczywistym. Dotyczą one oczywiście tylko pokoju, w którym się znajduje. To jednak nie wystarczy, by sterować atmosferą w domu.

Drugą, równie istotną częścią zadania termostatu jest wysyłanie informacji do instalacji grzewczej. Dzięki temu piec wie, kiedy wpuść do obiegu nieco gorącego płynu. Przy ogrzewaniu sieciowym jest możliwe zamontowanie kurków przy kaloryferach, które będą manipulować zaworami zgodnie z sygnałami płynącymi z termostatu.

Jeden termostat, a pokoi wiele – jak do tego podejść?

Nie da się ukryć, że wadą tego urządzenia jest to, że temperaturą pobiera punktowo. Na szczęście, niektóre modele pozwalają na rozmieszczenie czujników w innych pomieszczeniach. Można także wyposażyć się w kilka takich urządzeń i umieścić je w różnych miejscach w domu. Dzięki temu podzielisz go na strefy, w których temperatura będzie oscylować według twoich wytycznych. W takim przypadku konieczne jest przygotowanie instalacji grzewczej w taki sposób, żeby odczytywać informacje w sposób prawidłowy.

Gdzie zamontować termostat pokojowy – pamiętaj, czego nie robić!

Montaż termostatu pokojowego może przysporzyć sporo niespodziewanych trudności. Podczas mocowania go do ściany pamiętaj o tym, żeby był dość daleko od innych źródeł ciepła. Akwarium, okno, łazienka czy nawet drzwi wejściowe – mogą wypaczać temperaturę w pomieszczeniu. W zależności od pory roku, z tego powodu będzie za ciepło bądź za zimno w twoim domu. W letnie dni promienie słońca będą ogrzewać to urządzenie, dlatego klimatyzacja będzie otrzymywać sygnały o konieczności chłodzenia powietrza, pomimo tego, że metr dalej jest ona zupełnie prawidłowa.

Wysokość ma znaczenie – termostat montuj tylko w odpowiednim miejscu

Miejsce montażu jest istotne także z innego powodu. Ciepłe powietrze unosi się ku górze, dlatego zawsze o kilka stopni cieplej będzie pod sufitem niż przy podłodze. Termostat pokojowy powinien znajdować się mniej więcej na wysokości klatki piersiowej. Dodatkowo będzie ci łatwiej go obsługiwać.

Awarie termostatu pokojowego

Jak każde urządzenie, także termostat może ulegać awariom. Na szczęście większość z nich jest łatwa do naprawy. Niedziałający sprzęt często wymaga wymiany baterii. Jeżeli to nie pomoże, warto przywrócić ustawienia fabryczne i na nowo zaprogramować go. Jeżeli i to nie przyniesie efektu, skontaktuj się z serwisem, odpowiednim dla danej marki.