Top 5 najlepszych dekoracji ściany – czyli aranżujemy dom w oryginalnym stylu

Nasz dom jest naszą wizytówką. Chcemy, by odzwierciedlał nasze gusta i upodobania, a jednocześnie nie był urządzony w sposób przewidywalny, powielający pewne wzorce. Oryginalność aranżacji przede wszystkim „budują” ściany, a właściwie ich wykończenie. Poznajcie zatem top 5 dekoracji ściennych. Oto subiektywna lista przygotowana specjalnie dla Was w oparciu o trendy i nietuzinkowe rozwiązania.

Miejsce 5: naklejki ścienne na klasycznie pomalowanej ścianie

W naszym rankingu ściennych dekoracji 5 miejsce zajmują naklejki ścienne. Choć wydają się pospolite, to jednak mnogość wyboru i różnorodność, a także coraz lepsza jakość sprawiają, że taka aranżacja może prezentować się oryginalnie. Można wszak zdecydować się na bajkowe naklejki do pokoju dziecka, albo takie odnoszące się do rodzinnej symboliki, klasyczne, a jednocześnie oryginalne. Możesz wybrać naklejkę ścienną rozłożystego drzewa, a pod każdą gałęzią zawiesić zdjęcia rodzinne, tworząc swoiste drzewo genealogiczne. To doskonały wybór dla osób przywiązanych do tradycji. Naklejki ścienne mogą występować w wersji kolorowej, pełnej głębi ale mogą być również utrzymane w jednym kolorze. Do salonu pomalowanego na biało, można wybrać naklejki ścienne utrzymane w czerni, które będą pasować do aranżacji w stylu black and white.

Miejsce 4: panele korkowe – niekoniecznie w jednolitym wydaniu i tradycyjnym kształcie

Kolejną propozycją na dom w oryginalnym stylu jest wybór paneli korkowych na ścianę. To zdecydowanie najbardziej ekologiczne rozwiązanie i w takim rankingu bezapelacyjnie znalazło by się na pierwszym miejscu, wszak panele korkowe pozyskiwane są z kory drzew, która odrasta, zatem nie czyni spustoszenia w drzewostanie. Pozyskuje się ją z drzew, które nadal mogą rosnąć i cieszyć nasze oczy, a także być źródłem ożywczego tlenu. Co istotne taki materiał w pełni poddawany jest recyklingowi. Ktoś powie: gdzie tu oryginalność? Już spieszymy z odpowiedzią. Panele mogą występować w różnych kształtach, np. plastra miodu, a nie tylko podłużnych „desek”. Ponadto nie muszą być wcale utrzymane w tradycyjnym brązowym kolorze i mogą być barwione w masie, nietoksycznymi barwnikami. Dodatkowo mogą mieć rowkowaną strukturę i tworzyć swoisty efekt 3D. Można z nich tworzyć obrazy na ścianie albo mozaiki, pokrywać nimi całą ścianę lub jej część. Z pewnością taki materiał ma wiele zalet. Jest antyalergiczny, a do tego świetnie izoluje zarówno termicznie, jak i akustycznie. To doskonały wybór do domów urządzonych w stylu ekologicznym, w duchu filozofii hygge, czyli skandynawskim. Sprawdzi się nawet do industrialnych wnętrz.

Miejsce 3: tapeta winylowa 3 D – czyli głębia wnętrza

Niesamowite wrażenie może robić tapeta winylowa 3D i to nasza następna propozycja. Tutaj głębia i trójwymiarowość jest już bardzo widoczna. Geometryczne, abstrakcyjne, czy też niezwykle realistyczne wzory, tworzące wklęsłości i wypukłości dodadzą każdemu wnętrzu nutę unikatowego charakteru. Takie dekoracje ścienne świetnie sprawdzają się do wnętrz w minimalistycznym stylu, urządzonych zgodnie z filozofią slow life. W takim wnętrzu nie ma miejsca na nic, co niepotrzebne, a dekoracje ograniczone są do wykończenia ścian, podłóg, bądź oświetlenia. Tapeta winylowa ma doskonałe właściwości dźwiękoszczelne, zatem świetnie sprawdzi się w sypialni. Ponadto można ją czyścić nawet na mokro, bez obaw o jej zniszczenie. Zatem jest nie tylko efektowna, ale również praktyczna. Nie potrzeba już żadnych obrazów czy ramek na ścianie, gdzie znajduje się taka dekoracja.

Miejsce 2: boazeria angielska i sztukateria dekoracyjna

Jeśli ma być oryginalnie, to można również postawić na nieco klasyki. I w tym przypadku sprawdzi się boazeria angielska. Przez pewien czas zapomniana, a dziś powraca do łask. Jednak my proponujemy pokrycie jedynie części ściany w takiej boazerii, a nie od podłogi do sufitu. W drugiej części ściany powyżej boazerii można wykorzystać inne elementy sztukaterii dekoracyjnej, których wszak nie brakuje. Największą zaletą jest łatwość montażu tego typu wykończenia, gdyż z tą pracą można poradzić sobie samodzielnie, wystarczy dobrać odpowiedni klej dedykowany do tego rodzaju materiału. Można również pokusić się po przeschnięciu o pomalowanie poszczególnych elementów w innych kolorach, gdyż zarówno boazeria, jak i trójwymiarowe elementy sztukaterii świetnie się do tego nadają.

Miejsce 1: kamień dekoracyjny do domu w wersji 3D i glamour

Na naszej liście nie mogło zabraknąć, i to na samym szczycie, kamienia dekoracyjnego do domu. Ponieważ ma być oryginalnie proponujemy ten w wersji 3D, stworzony z warstwy kamienia i kompozytu. Można wybrać zarówno marmur, łupek, jak i kwarcyt. Kamień może imitować powierzchnię drewna egzotycznego albo tworzyć piękną mozaikę naturalnych i różnorodnych barw. Takie wykończenie pasuje zarówno do wnętrz w stylu industrialnym, skandynawskim, jak i minimalistycznym. Sprawdzi się nawet w stylistyce glamour, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na białe, naturalne kamienie dekoracyjne od klink.pl. Świetnie skomponują się zarówno z klasycznymi panelami podłogowymi, posadzką żywiczną, jak również kamieniem naturalnym w innej odsłonie. Ciekawym wyborem mogą być także tapety kamienne, które sprawdzą się nawet do obudowania nowoczesnego kominka.

Propozycji wykończenia ścian może być naprawdę wiele, jednak nie wszystkie są dekoracyjne. Przedstawione przez nas propozycje na pewno nie pozwalają przejść obojętnie obok takiej aranżacji pomieszczenia.