W jaki sposób prawidłowo nawozić trawnik?

Piękny trawnik, który cieszy oko, jest wynikiem starannego dbania o roślinność przez cały sezon. Trawnik będzie musiał być regularnie przycinany, podlewany i grabiony. Odpowiednie nawożenie roślin zapewni im niezbędną siłę i przywróci żywotną aktywność trawy.

Nie wszyscy wiedzą, ile razy w roku trawnik musi być zasilany składnikami odżywczymi. Na różnych etapach rozwoju wymagane są różne komponenty, znajomość tych niuansów gwarantuje wysoką wytrzymałość trawy. Specjalistyczne nawozy do trawnika można zamówić bez wychodzenia z domu w internetowym sklepie Sklep Poradnik Ogrodniczy.

Jak prawidłowo nawozić trawnik?

Podczas koszenia trawy wiele składników odżywczych niezbędnych do pełnego funkcjonowania ulega zniszczeniu. Dlatego trawnik potrzebuje nawozu. Składniki odżywcze w postaci nawozów są niezbędne, aby trawnik mógł zachowywać zadbany wygląd. Jakie nawozy zastosować, w jakich ilościach i kiedy, zależy od właściwości fizycznych gleby i jej składu. Dobrze przetworzony obornik lub kompost jest najczęściej stosowany, jako nawóz organiczny.

Każdy składnik nawozów ma swoją misję: nawozy fosforowe sprawiają, że trawy są odporne na suszę i pozwalają im szybciej rosnąć, do tworzenia pędów potrzebne są nawozy potasowe. Niezbędne są również składniki odżywcze, takie jak wapń, mangan, bor, siarka. Jeśli lato jest suche, należy wykonać zraszanie. Nawożenie trawnika azotanem amonu uratuje trawę przed żółknięciem.

Trawnik dekoracyjny wymaga częstego nawożenia. Zwykły trawnik należy nawozić 3 razy w sezonie. Wiosną wystarczy zastosować tylko nawozy azotowe, rozrzucając je na powierzchni trawnika ale w sierpniu trzeba zaprzestać: rośliny powinny wejść w stan uśpienia i przygotować się na zimę. Azot powoduje aktywny wzrost trawy, dlatego jest tak przydatny wiosną, a niepożądany jesienią, gdy trawa potrzebuje spokoju.

Załącznik:
trawnik 2.jpg

Jak ocenić konieczność nawożenia trawnika?

Po stanie trawy można się zorientować, czego jej brakuje. Wiosną roślinom brakuje energii i składników odżywczych. Na ratunek przychodzą preparaty azotowe, po takim nawożeniu trawnik ożywa dosłownie na naszych oczach. Można również rozrzucić nawóz na śnieg, który jeszcze nie stopił się, gdy temperatura zbliży się do 0°C. Jeśli śnieg już się stopił, trzeba będzie rozcieńczyć preparat mineralny wodą i podlać nim trawnik, opcja spryskiwania jest również odpowiednia.

Po raz drugi można nawozić trawnik na samym początku maja. Preferowany jest nawóz organiczny z azotem, ponieważ jego celem jest stymulacja wzrostu trawy. Trzecie nawożenie trawnika to wprowadzenie potasu do gleby i przypada to w połowie lata. Można kupić wysokiej, jakości gotowe nawozy w internetowym sklepie Poradnika Ogrodniczego i skorzystać z profesjonalnych porad odnośnie prawidłowego nawożenia swojego trawnika.

Ostatnie nawożenie trawnika ma miejsce po ostatnim przycięciu w bieżącym sezonie. To koniec września a początek października. Do gleby wprowadza się mieszaninę fosforu i potasu. Ta procedura gwarantuje odporność na silne mrozy i bezpieczny zimowy odpoczynek gleby. Działając w opisanej kolejności, właściciel trawnika będzie cieszył się jego doskonałą kondycją przez cały sezon.

Optymalne nawozy do trawników

Specjalne mieszanki do nawożenia trawników obejmują zrównoważone kompleksy witamin i minerałów potrzebnych do przyspieszenia wzrostu. Kompleks zaprojektowany specjalnie dla danego rodzaju trawnika, pomoże roślinom szybko się zregenerować. Alternatywą są złożone nawozy ważne jest, aby skład miał trzy podstawowe składniki: azot, potas i fosfor.

Nawozy w postaci roztworów lub proszków do ich przygotowania są wygodne do nawożenia małych obszarów, stref dekoracyjnych i klombów. Rozpylanie składnika odżywczego jest najłatwiejsze dzięki butelce z rozpylaczem lub sitku w ogrodowej konewce. Nawozy granulowane są również odpowiednie do pokrycia dowolnego obszaru. Nawozy należy nakładać na suchy obszar, w żadnym wypadku nie należy tego robić po deszczu, gdy trawnik jeszcze nie wysechł. Po spryskaniu lub wlaniu granulowanej mieszaniny wymaga on obfitego podlewania.