Wertykulacja trawnika – na czym polega i czy warto ją wykonać?

W zakresie prac ogrodniczych można znaleźć już nie tylko koszenie trawy, przycinanie żywopłotu czy drzewek, ale również wertykulację trawnika. Na czym polega ostatnia ze wspomnianych czynności i kiedy oraz czy w ogóle warto ją wykonywać?

W zakresie prac ogrodniczych można znaleźć już nie tylko koszenie trawy, przycinanie żywopłotu czy drzewek, ale również wertykulację trawnika. Na czym polega ostatnia ze wspomnianych czynności i kiedy oraz czy w ogóle warto ją wykonywać?

Na czym polega wertykulacja trawnika?

Wertykulacja trawnika to w pewnym sensie zabieg, który wpływa na wygląd i kondycję trawy. Usuwa obumarłe części roślin, a częściowo również mech. Czynność ta polega na pionowym nacinaniu darni na głębokość około 5-15 mm. Głębokość tak naprawdę zależy od wieku trawnika. Na pewno jednak nie wolno tego robić przez minimum rok od wykiełkowania trawy. Dlatego poleca się ten zabieg dopiero po upływie około 1,5 roku. Tym właśnie sposobem zwalczane są czynniki, które mocno ograniczają dostęp tlenu. Dzięki temu trawa rośnie zdrowo i szybko.

Czy warto wykonać wertykulację trawnika?

Z uwagi na to, że wertykulacja trawnika jest zabiegiem przynoszącym mu niemałe korzyści, warto go przeprowadzać. Bardzo dobrym na to momentem jest wiosna. To czas, kiedy poprzez wertykulację można z łatwością zregenerować trawnik. Jest to bardzo przydatne po roztopach i ociepleniu klimatu. Wertykulacja przydaje się również jesienią, na przykład we wrześniu. Dzięki temu trawa sprawniej przygotuje się do zimy i łatwiej ją przetrwa. Ważne jest, tylko aby była nieco płytsza, niż w okresie wiosny. Zdecydowanie warto przeprowadzać regularną wertykulację trawnika, ale trzeba mieć do tego odpowiednie urządzenie. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak tylko skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w świadczeniu usług ogrodniczych.

Komu zlecić wertykulację trawnika?

Wertykulacja trawnika zapewnia mu same korzyści, ale jeśli jest poprawnie przeprowadzona. Dlatego zlecając tę pracę firmie, trzeba koniecznie wybrać tę z doświadczeniem, która jest chwalona przez innych klientów. O błąd nie trudno, a popełniony nawet raz, może doprowadzić do całkowitego zniszczenia trawnika. Być może nawet trawnika hodowanego przez długie lata.

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na wertykulację trawnika, powinien dobrze zorientować się w temacie. Następnie znaleźć firmę, która dobrze się tym zajmie. Dzięki temu będzie można cieszyć się gęstą, zdrową, zieloną trawą, pozbawioną chwastów. Wiele osób pomimo regularnego koszenia i na swój sposób dbania o trawnik, nie zauważa takich efektów, jakich mogłyby się spodziewać, po poprawnie wykonanej wertykulacji. Dlatego warto rozważyć zastosowanie tego zabiegu. Nie jest drogi, a dzięki niemu można wiele zyskać.

Artykuł napisany wraz z https://uslugi-ogrodnicze-czestochowa.pl/