Wkłady kominkowe. Jaki wybrać?

Wybór właściwego wkładu kominkowego jest istotny – zwłaszcza gdy kominek ogrzewa cały dom. Jednak nawet wtedy, gdy służy on głównie do dekoracji i używany jest okazjonalnie warto wybrać wkład bezpieczny, niezawodny i przede wszystkim skuteczny. Na co należy zwrócić uwagę kupując wkład kominkowy?

Wkład kominkowy jest podstawowym i jednym z najważniejszych elementów kominka. To bezspornie właśnie wkład – jako zamknięte palenisko – odpowiednio podnosi sprawność urządzenia. To z niego odprowadzane jest ciepło do pomieszczeń.

Wkład kominkowy ma przeszklone drzwiczki, dzięki którym można obserwować płomienie ognia. W niektórych kominkach bywa, że nie ma go wcale. Nie jest to jednak rozwiązanie ani korzystne, ani praktyczne. Kominek pozbawiony wkładu znaczną część ciepła oddaje przez komin, a niedopalony skład spalin zwiększa niepożądaną ich emisję.

Kupujesz wkład kominkowy? Pamiętaj o tych kilku rzeczach!

Przed zakupem wkładu kominkowego trzeba sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Jednym z nich jest funkcja kominka i to, czy ogrzewa on cały dom czy też służy głównie do dekoracji.

Wkład z płaszczem wodnym i wkład powietrzny stosuje się w sytuacjach, gdy ogrzewamy cały dom. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym ma zastosowanie w systemie tradycyjnej instalacji grzewczej ogrzewając wodę, która dociera do grzejników w pomieszczeniach. Ten rodzaj wkładu można hydraulicznie połączyć w jeden układ instalacji z innym źródłem ciepła np. kotłem gazowym czy pompą ciepła, wspomagając się nawzajem.

Z kolei wkład powietrzny pozwala ogrzać powietrze, które dzięki grawitacji i specjalnym systemom nadmuchowym jest rozprowadzane po domu. System ten określany jest jako DPG, czyli dystrybucja gorącego powietrza.

Przy wyborze wkładu kominkowego warto sprawdzić czy został on wyposażony w rozwiązania ułatwiające wygodę jego użytkowania. Jest to np. system zimnej klamki, który ogranicza ryzyko oparzenia się. Klamkę można bowiem zdjąć podczas palenia, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy w domu są małe dzieci.

Istotne jest także to, by posiadał on wysokiej jakości ceramikę żaroodporną i dobry deflektor, który wydłuża drogę spalin.

Z uwagi na to, że cała instalacja, jak i pojedyncze urządzenia, muszą działać niezawodnie, najlepiej zdecydować się na nowoczesne produkty i sprawdzone technologie. Niezawodne wkłady kominkowe dostępne są m.in. na stronie https://www.defrohome.pl/.