Współpraca z projektantem wnętrz. Jak przygotować się do pierwszego spotkania?

Projekt kupiony, architekt wnętrz wybrany, czas na konkretne ustalenia. Pierwsze spotkanie z projektantem wnętrz to dobra okazja, żeby przedstawić swoje oczekiwania, zadać pytania oraz przedyskutować wszystkie kwestie. Wspólny czas warto wykorzystać od samego początku i solidnie przygotować się do rozmowy. Jakie kwestie poruszyć, co przygotować i dlaczego to takie ważne?

Początek współpracy

Rozpoczynając współpracę z architektem wnętrz mamy oczekiwania oraz potrzeby, o których musimy powiedzieć, aby zostały uwzględnione w projekcie. Na spotkaniu warto poruszyć nie tylko temat wyglądu i aranżacji domu, ale również kwestie organizacyjne i techniczne, dotyczące współpracy. Powodzenie każdego projektu zależy przede wszystkim od komunikacji, dlatego nie bójmy się mówić o naszych oczekiwaniach oraz wątpliwościach.

Pokaż swoje inspiracje

Projektant z pewnością zaproponuje ciekawe rozwiązania i aranżacje, ale to od inwestora zależy, jaki będzie ogólny zamysł. Dlatego zanim przyjdziemy na pierwsze spotkanie warto „odrobić pracę domową” i pokazać, co nam się podoba – jak chcemy, aby wyglądał nasz wymarzony dom, jakie elementy muszą się znaleźć, a jakie nie są mile widziane. Pozwoli to dopasować projekt do indywidualnych potrzeb mieszkańców, skróci czas działania specjalisty i przyśpieszy początek prac. 

Najlepiej na spotkanie zabrać ze sobą konkretne inspiracje: magazyny wnętrzarskie z zaznaczonymi elementami, katalogi producentów, wydruki z internetu. Tak przygotowani możemy rozpocząć rozmowę o przedmiotach, kolorach i wyposażeniu, którymi chcemy się otaczać oraz o tych, które kategorycznie odrzucamy.

Zaplanuj poszczególne pomieszczenia

Bardzo ważne jest przedstawienie projektantowi naszej wizji konkretnych pomieszczeń, ich rozkładu oraz planowanych funkcji. Warto opowiedzieć o stylu życia domowników, ich liczbie oraz wieku, zainteresowaniach i upodobaniach. Istotne jest spędzanie czasu w domu: jakie są nasze ulubione zajęcia, czy przyjmujemy gości, pracujemy w domu, mamy zwierzęta. Być może pani domu uwielbia eksperymentować w kuchni, a pan domu kolekcjonuje książki. To wszystko pozwoli tak zaplanować przestrzeń domu, aby wszyscy czuli się w nim swobodnie oraz komfortowo. 

Podczas rozmowy otwórzmy się z naszymi oczekiwaniami dotyczącymi wyglądu i rozkładu pomieszczeń, opowiedzmy dlaczego potrzebny jest duży gabinet kosztem niewielkiej kuchni (np. właściciele prowadzą restaurację i tam się stołują). Przy okazji możemy powiedzieć, jakie mamy plany na przyszłość wobec domu – powiększenie rodziny, przeprowadzka rodziców za kilka lat. Warto podkreślić , że zależy nam na uniwersalnym stylu, który nie przeminie po jakimś czasie. Dlatego chcemy, aby zastosowane elementy były wysokiej jakości.

Ważne kwestie techniczne współpracy

Na pierwszej rozmowie należy poruszyć także kwestie samej współpracy. Pytajmy o terminy i zakres prac, które wykona projektant. Czy przygotuje projekt koncepcyjny, czy bardzo szczegółowy, uwzględniający materiały? Jak wygląda kwestia wyboru tych materiałów: czy możemy liczyć na to, że pojedzie z nami do sklepu, zamówi dodatkowe elementy u podwykonawców, np. stolarza? 

Podobnie sprawa ma się z budżetem i kosztorysem. Warto omówić ograniczenia finansowe oraz dopasowanie się do nich. Możemy otwarcie powiedzieć, jakim budżetem dysponujemy i poprosić o optymalny projekt w tym zakresie. 

Na koniec podsumujmy całą rozmowę prośbą o informację o wizualizacji. Jak zostanie wykonana, czy możliwa będzie dodatkowa konsultacja, ile wariantów projektów wchodzi w cenę? Wszystkie te pytania pozwolą rozwiać wątpliwości i rozpocząć konkretną współpracę, która będzie przyjemnością dla obu stron.

Autorką wpisu gościnnego jest Ola – miłośniczka urządzania wnętrz i redaktorka bloga Fixly.