Wszystko, co należy wiedzieć przed zakupem płyt meblowych wiórowych

W procesie produkcji mebli chodzi nie tylko o styl i wykończenie, ale przede wszystkim o rodzaj i jakość użytych surowców. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są meble z płyty wiórowej. Dlaczego stały się tak popularne i jak powstaje płyta wiórowa? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Meble z płyty wiórowej – dlaczego tak popularne?

Meble z płyty wiórowej stały się niezwykle popularnym rozwiązaniem głównie ze względu na niską cenę. Niewielkie koszty produkcji sprawiają, że wiele osób rezygnuje z zabudowy kuchennej z litego drewna. Podobnie drewniane wyposażenie salonu lub sypialni jest coraz rzadziej spotykane. Wiele osób stawia na prostą, przemysłową konstrukcję – meble z płyty wiórowej. Szukając tego rodzaju płyt, warto odwiedzić https://e-markat.pl/plyty-meblowe.

Dodatkowo, płyta wiórowa daje możliwość wyboru spośród bogatej gamy kolorów i odcieni. Chociaż sama w sobie jest nietrwała, a także niezbyt odporna na wilgoć, można ją uszlachetnić. Meble z płyty wiórowej bywają laminowane, foliowane, fornirowane lub lakierowane. Szczelnie i dokładnie wykonane zabezpieczenie sprawia, że różne rodzaje płyt wiórowych mogą nam służyć całe lata.

Ponieważ płyta wiórowa jako materiał jest raczej krucha, meble z niej wykonane mają proste kształty. Brakuje im zaokrągleń i żłobień, charakterystycznych dla produktów ręcznie wytwarzanych z litego drewna.

Rodzaje płyt wiórowych

W przemyśle meblowym wyróżnia się różne rodzaje płyt wiórowych. Do płyt, które są wiązane spoiwami syntetycznymi, należą:

  • Płyty wiórowe zwykłe (prasowane), wytwarzane z normalnych lub drobnych wiórów
  • Płyty wiórowe OSB (orientowane) – wykonane z dużych wiórów, ułożonych osią podłużną w jednym kierunku
  • Płyty wiórowe wielopłatkowe – produkowane z dużych wiórów, dodatkowo klejone w celu ochrony przed czynnikami atmosferycznymi

Jak powstaje płyta wiórowa?

Proces powstawania płyty wiórowej polega na tym, aby pociąć na wiór wybrany kawałek drewna, a później na nowo go skleić w zamierzony wcześniej sposób. Sam rodzaj stosowanych wiórów nie jest przypadkowy. Aby płyta wiórowa stanowiła dobry materiał na meble, musi być wytwarzana z wysokiej jakości surowca. Oprócz wiórów drzewnych, surowcem używanym w przemyśle do produkcji płyt są zdrewniałe łodygi lnu, konopii, trzciny cukrowej, bawełny, bambusa, rattanu lub juty.

Z uwagi na wszechstronne zastosowanie i niską cenę, meble z płyty wiórowej cały czas są bardzo popularne. Nic dziwnego, że w świecie panuje przekonanie: „płyta wiórowa – mebli królowa”. W rzeczywistości materiał ten stanowi trzon całego przemysłu meblarskiego. Zastanawiając się nad wyborem kolejnej zabudowy w kuchni, warto pomyśleć o zastosowaniu płyt wiórowych.