Wybór okien – które parametry są najistotniejsze

Kwestia rodzaju i wymiaru okien, jakie zostaną umieszczone w danym budynku, powinna zainteresować każdego inwestora już na etapie projektu. Okna to nie tylko dostęp do światła dziennego i estetka. To coś więcej – zapewniają termoizolację, pozwalają wyciszyć pomieszczenie, spełniają też funkcje zabezpieczające. Jeśli zainwestujemy w dobre okna, będziemy się cieszyć ich funkcjonalnością przez wiele lat. Dlatego ich wybór jest tak ważny i warto poświecić temu nieco więcej czasu.

 

Okna – drewniane, czy plastikowe?

Jeszcze niedawno mieliśmy wielki wysyp okien plastikowych, które zastępowały okna drewniane. Nowe plastikowe okna zapewniały lepszą izolację, zarówno pod względem cieplnym, jak i termicznym, szyby okienne także miały w ich przypadku wyższą jakość. Jednak dziś okna drewniane wracają do łask – nie są to już takie okna jak kiedyś. Dzięki nowoczesnym technologiom łączą one w sobie dobry gust i estetykę, a także szereg ważnych funkcji. One również zapewniają świetną izolację w pomieszczeniu i świetnie sprawdzają się przez bardzo długi czas. Gdy decydujesz się na zakup okien w Jaśle, musisz brać pod uwagę nie tylko materiał, ale też sposób otwierania, wielkość, wagę, izolację termiczną oraz ilość komór. Zdecydowanie opłaca się wydać większą kwotę na okna wysokiej jakości, niż wybrać produkty, które za jakiś czas będą wymagać napraw lub wymiany.

Okna do domu na wiele lat

Wybór pomiędzy oknami z drewna czy z PCV? Sprawa się na tym nie kończy, bo na rynku mamy także okna wykonane z aluminium. Są one bardzo wytrzymałe. Do niedawna stosowano je w pomieszczeniach użytkowych i przemysłowych, lecz dziś cieszą się coraz większą popularnością również w budownictwie jednorodzinnym. Dzięki nim możemy mieć w domu niemal całą przeszkloną ścianę i wspaniały widok oraz dostęp do światła. Decydując się na okna trzeba brać pod uwagę charakter i przeznaczenie pomieszczenia, w jakim zostaną zamontowane. Czasem potrzebna jest szczególna izolacja dźwiękowa – ma to miejsce w przypadku sypialni lub dowolnego innego pomieszczenia, którego okno będzie wychodziło np. na ruchliwą ulicę.