Wykończenie mieszkania pod klucz – etapy prac

Kompleksowe wykończenie wnętrza to proces czasochłonny i pracochłonny. Zrobienie wszystkiego na własną rękę może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli pracujemy w pełnym wymiarze godzin i chcemy samodzielnie znaleźć zaufaną i rzetelną ekipę budowlaną oraz projektanta, który zadba o odpowiedni wystrój wymarzonych „czterech kątów”. Szczególnie trudne jest to w Warszawie, gdyż na dobrych fachowców czeka się tu nawet kilka miesięcy.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – czyli najprościej rzecz ujmując: w stanie surowym (definicja stanu deweloperskiego nie istnieje, dlatego stan ów faktycznie zależy od konkretnych zapisów w umowie kupna- sprzedaży, którą podpisujemy z deweloperem) wymaga szeregu prac wykończeniowych.
Stan deweloperski mieszkania obejmuje najczęściej:

  • tynki w środku i na zewnątrz,
  • ściany przygotowane do malowania lub pokryte jedną warstwą białej farby,
  • drzwi zewnętrzne,
  • okna i parapety (wewnętrzne i zewnętrzne),
  • wylewkę podłogową,
  • instalacje: wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą i elektryczną (wraz z gniazdkami),
  • grzejniki.

Wykańczanie mieszkań pod klucz wchodzi w rachubę także wtedy, kiedy kupujemy lokal na rynku wtórnym i planujemy remont. Wtedy stajemy zarówno przed koniecznością znalezienia ekipy budowlanej, jak i projektanta wnętrz czy projektanta mebli na wymiar.

Już samo podjęcie decyzji o kolejności prac wykończeniowych wymaga fachowej wiedzy. Plan prac wykończeniowych powinien być stworzony w taki sposób, żeby nie ryzykować niepotrzebnych uszkodzeń i nie tracić czasu na naprawę własnych błędów. Najlepiej więc powierzyć wykończenie mieszkania pod klucz firmie, która specjalizuje się w tego rodzaju usługach i ma duże doświadczenie.

W przypadku każdego mieszkania potrzebne są inne prace wykończeniowe. Część z nich podejmowana jest standardowo (np. wykończenie ścian czy podłóg), inne – na życzenie klienta albo w zależności od możliwości firmy.

Fot. https://naoswnetrza.pl/

Zmiana układu ścian oraz przenoszenie gniazdek i włączników

Część klientów oczekuje, w ramach wykończania pod klucz nawet tak poważnych interwencji, jak zmiana układu ścian działowych. Warto wiedzieć, że zmiana taka jest możliwa, choć część osób decyduje się na nią jeszcze na etapie prac wykonywanych przez dewelopera. Jeśli jednak chcemy dokonać tego rodzaju zmian już po odebraniu mieszkania, też możemy się na nie zdecydować. Na dobudowanie lub usunięcie ścianki działowej nie trzeba uzyskać pozwolenia na budowę, nie trzeba też dokonywać zgłoszenia zmian – zgodnie z prawem budowlanym nie trzeba dokonywać żadnych formalności. Inaczej jest w przypadku ścian nośnych (to te, które przenoszą obciążenie z dachu, stropu, ścian wyższych kondygnacji i balkonów zarówno na fundament, jak i inne elementy domu, dlatego są najważniejszymi ścianami w całej konstrukcji) – jeśli chcemy dokonać ich wyburzenia, modernizacja bez pozwolenia na budowę uznawana jest za samowolę budowlaną.

W przypadku przenoszenia gniazdek elektrycznych oraz włączników w grę wchodzi komfort użytkowników lokalu. Rozplanowanie gniazdek i włączników oraz stosowna ich liczba to możliwość swobodnego dysponowania wszelkimi urządzeniami elektrycznymi w tym  AGD. Z doświadczenia wynika, że zazwyczaj gniazdek jest za mało albo usytuowane są w niefortunnych miejscach i z wielkim prawdopodobieństwem zostaną zastawione przez meble.

Montaż sprzętów sanitarnych

Dla klientów nie mniej ważny jest montaż urządzeń sanitarnych: toalety, bidetu, wanny, brodzika z prysznicem, umywalek. Dostosowanie łazienki do indywidualnych potrzeb to zawsze duże wyzwanie. Nowoczesna łazienka musi być nie tylko funkcjonalna, ale i maksymalnie estetyczna. Z uwagi na rozmaite możliwości techniczne oraz estetyczne, np. ukrycia części instalacji pod tynkiem czy zabudowy pralki, podczas prac wykończeniowych w łazience niezbędna jest nie tylko pomoc hydraulika, ale także projektanta mebli na wymiar.

Fot. https://naoswnetrza.pl/

Układanie płytek i montaż paneli podłogowych

Zarówno łazienka jak i kuchnia – a często także korytarz czy przedpokój – to miejsca, w których klienci życzą sobie położenia płytek podłogowych, co znacznie ułatwia utrzymanie podłóg w czystości. Podłogi w pozostałej części mieszkania najczęściej wykańcza się panelami lub drewnem. W przypadku nierównego podłoża najpierw stosowana jest wylewka samopoziomująca. Jej układanie (nie: wylewanie, jak sądzą niektórzy) jest dość czasochłonne i wymaga dużej precyzji. Na rynku dostępne są wylewki szybkoschnące i takie, które wymagają odczekania 7-28 dni przed układaniem posadzki. Większość wylewek samopoziomujących pełni funkcję warstw wyrównawczych, choć niektóre można stosować również jako nośne podkłady – także w przypadku instalowaniu ogrzewania podłogowego.

Jeżeli Klient decyduje się na pakiet, zyskuje dostęp to wszystkich wzorów, produktów i akcesoriów, które dostępne są na rynku. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego możliwe jest też cyklinowanie posadzek drewnianych i doprowadzanie ich do stanu pierwotnej atrakcyjności wizualnej.

Malowanie sufitów i ścian oraz lakierowanie posadzek

Obok cyklinowania, w ramach prac wykończeniowych można zlecić także lakierowanie posadzek betonowych (likwiduje nasiąkliwość i pylenie betonu oraz ułatwia jego mycie i konserwację) oraz lakierowanie parkietów.

Kiedy podłogi są już gotowe, wchodzimy na kolejny etap prac wykończeniowych: malowanie sufitów i ścian. Bardzo istotne jest właściwie przygotowanie i zagruntowane ścian, a następnie dobór właściwego narzędzia (pędzel, wałek), rodzaju farb, ocena temperatury i wilgotności ścian czy wybór techniki aplikacyjnej. Wbrew pozorom zarówno rodzaj narzędzia, jak i sposób nakładania farby mają ogromne znaczenie i w efekcie wpływają na ostateczny wygląd ścian. Osobna kwestia to dobór kolorów zgodnie z obowiązującymi trendami wnętrzarskimi albo indywidualnymi upodobaniami Klienta.

Fot. https://naoswnetrza.pl/

Montaż ościeżnic i drzwi

Pomieszczenia, w których chcemy  montować ościeżnice i drzwi muszą być już otynkowane i pomalowane, a podłogi ułożone. Ustalony wcześniej poziom posadzek sprawi, że podczas montażu nie trzeba będzie przycinać skrzydeł drzwiowych. Nowoczesne skrzydła drzwiowe stanowią tak samo ważny element aranżacji mieszkania jak meble czy dodatki, dlatego wybór musi być szczególnie staranny.

Jeśli w grę wchodzi wymiana ościeżnic, wiąże się to z kuciem w ścianach. W przypadku starych ościeżnic drewnianych wystarczy wyciąć piłą kawałki profili bocznych i górnego, a następnie oderwać pozostałe części – futryny mocowane na piankę można usunąć w całości. Ościeżnice metalowe, zakotwiczone w ścianach, wymagają wykucia ich ze ścian bądź wycięcia za pomocą szlifierki kątowej.

Wykończenie mieszkania w Warszawie – którą firmę wykończeniową wybrać?

Myślałeś, że wykończenie mieszkania pod klucz jest łatwiejsze? Teraz masz już pełny obraz sytuacji, a przecież ostatecznie może się okazać, że obok prac wymienionych powyżej Twoje mieszkanie będzie wymagało jeszcze podjęcia kolejnych.

Firma wykończeniowa Naos zapewnia kompleksowe wykańczanie wnętrz w Warszawie i okolicach. Kompleksowe, czyli od początku do końca. Każdy klient ma własnego opiekuna, który rozpoczyna współpracę od momentu projektowania, przez wybór materiałów i elementów wyposażenia, po odbiór mieszkania. Firma wykończeniowa Naos nie tylko dysponuje wykwalifikowanymi specjalistami technicznymi, ale także współpracuje z projektantami wnętrz czy producentami mebli, sprzętów, żaluzji, lamp, podłóg i drzwi.

Wykończenia wnętrz to specjalność firmy Naos – dostęp do narzędzi i materiałów budowlanych jest wprawdzie niezwykle szeroki, jednak nic nie zastąpi dobrej ekipy remontowej oraz aranżacyjnej.