Wymarzony dom modułowy

Domy modułowe są w Polsce coraz popularniejsze ze względu na niski koszt budowy i bardzo niski czas realizacji. Nie bez znaczenia jest również coraz bardziej zwiększająca się świadomość ekologiczna oraz chęć odejścia od standardowej mieszkalnej płyty i postawienie na drewno.

 

Jeśli mamy działkę, pozostaje nam postawić na niej nasz wymarzony dom. Wybierając kompaktowe rozwiązanie mamy nie tylko możliwość wyboru modelu, ale również jego konfiguracji uwzględniającą nasze potrzeby.

 

Przygotowania do budowy domu

 

Nowoczesny dom modułowy, zwany inaczej kompaktowym, nie różni się niczym, jeśli chodzi o przygotowanie do jego budowy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://www.erdolhaus.pl/. Firma, którą wybierzemy, w zależności od wybranej przez nas oferty, może nam dostarczyć tylko elementy konstrukcyjne (wówczas oczywiście jest taniej), lub postawić dom w całości, ale my też będziemy musieli zrobić kilka rzeczy, jak przy tradycyjnych konstrukcjach. Musimy między innymi uzyskać zgodę na budowę (z wyjątkiem konstrukcji do 35 metrów kwadratowych, które takiej zgody nie potrzebują), zaadaptować działkę do wybranego projektu, zatrudnić kierownika budowy, postawić płytę fundamentową (najlepsze firmy oferują zrobienie tego za nas), a także zająć się instalacjami i wykończeniem (szpachlowanie, malowanie, tynki).

 

Co oferuje nam producent domów modułowych?

 

Wydaje się, że to dużo, ale jeśli policzymy, ile będzie nas kosztowało np. położenie instalacji i wykończenie w przypadku takiego domu, a ile przy tradycyjnej budowie, będziemy zaskoczeni tym, że oszczędzamy praktycznie na wszystkim. Producent przygotowuje za nas projekt budowlany i dostarcza wyprodukowane wcześniej w swojej fabryce prefabrykaty do jego budowy (dzięki czemu samo stawianie domu na naszej działce potrwa zaledwie 5 dni roboczych), czyli ściany zewnętrzne wraz z ociepleniem styropianowym i wewnętrzne ze wszystkimi niezbędnymi miejscami na późniejsze położenie wszystkich instalacji, konstrukcję dachu wraz z betonową dachówką, transport wszystkiego na naszą działkę, stolarkę okienną oraz drzwi wejściowe z montażem oraz montaż pokrycia dachowego. Uwagę zwraca sam fakt wykorzystania płyty fundamentowej zamiast klasycznych fundamentów. Przy tego typu budowie płyta jest w pełni wystarczająca, ma właściwości termoizolacyjne, a do tego jest tańsza i szybsza w budowie, dzięki czemu może skrócić czas budowy całości o kilka tygodni.

 

Kilka konstrukcji do wyboru

 

Do wyboru mamy trzy podstawowe konstrukcje, które dodatkowo możemy modyfikować zmieniając dach, układ pomieszczeń czy kolor. Najmniejsza z nich ma 35 metrów kwadratowych i nie wymaga pozwolenia na budowę. Będzie to więc idealny wybór dla kogoś, kto nie potrzebuje dużo przestrzeni lub marzy o domu wypoczynkowym. Dwie pozostałe propozycje są już dużo większe, do maksymalnej wielkości 130 metrów kwadratowych z poddaszem użytkowym. Większe konstrukcje mają spiżarnię przygotowaną do przerobienia jej na pomieszczenie techniczne.