Wysoki jak brzoza, głupi jak… charakterystyka brzozy

Brzoza to jedno z najczęściej spotykanych drzew liściastych w polskich lasach i ogrodach. Jednak nie czyni jej to mniej urodziwej. Drzewo to w swojej prostocie jest smukłe, ale też wytrzymałe pod względem systemu korzeniowego. Można spotkać je w lesie, gdzie podłoże jest piaszczysto-próchnicze, a nawet w podłożach typu gliniastego. Posiada wiele właściwości prozdrowotnych oraz jest uznawane za jedno z drzew, które świetnie sprawdzi się jako źródło cienia przy domku lub altanie. Jak rozpoznać brzozę i jej inne gatunki, które rosną w Polsce?

Brzoza brzozie nierówna

W Polsce można znaleźć kilkanaście gatunków tego drzewa. Jednymi z najbardziej popularnych jest Betula papyrifera i Betula pendula, które występują praktycznie w całej Europie oraz Azji wschodniej. Drzewa z tej rodziny upodobały sobie do bytowania klimat umiarkowany. Jesienią następuje zrzut liści, które wybarwiają się w kierunku koloru żółtego i brunatnego. Liście, w zależności od gatunku, mogą znacznie różnić się pokrojem, aczkolwiek posiadają cechy charakterystyczne dla każdego: zazwyczaj są niewielkie, podłużne lub w kształcie sercowatym. Brzozy charakteryzuje wysoka wytrzymałość na niskie temperatury i szybki wzrost. Finalnie drzewo to może sięgać nawet do kilkunastu metrów. W zależności od gatunku, brzoza może być wysokopienna lub o pokroju karłowatym.

Korona tego drzewa charakteryzuje się dużym rozrostem, gdzie pień zazwyczaj pozbawiony bocznych przyrostów. Niezależnie od tego czy jest ro odmiana wysoka czy też karłowata, brzoza może być wykorzystana jako piękna ozdoba ogródka w stylu orientalnym czy klasycznym. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech drzew z rodziny brzozowatych jest to, że są rozdzielnopłciowe. Wiosną zakwitają wydając tzw. bazie (pospolicie nazywanych też kotkami), które są obsypane żółtym pyłkiem pod koniec kwitnienia.

Jak sadzić brzozy i gdzie kupować?

Brzozy preferują miejsca osłonięte i średnio słoneczne. Świetnie komponują się w otoczeniu, gdzie znajdują się krzewy średniej wysokości. Dobrze odnajdują się nawet w glebie, w której jest wysoka zawartość półprzepuszczalnych struktur oraz kamieni. Dzięki swojemu wyglądowi są ozdobą praktycznie przez cały rok. Może być sadzone jako soliter lub pojedyncza sztuka na tle innych drzew jako przełamanie linii krajobrazowej. Drzewa te będą dobrze rosnąć w podłożu o ph średnio kwaśnym. Idealnym miejscem, w którym można nabyć dobrej jakości sadzonki roślin ozdobnych jest sklep z drzewami, który ma szeroki wybór gatunków. Sprawdzony sklep będzie gwarantował zdrowe gatunki, które przeżyją nawet do kilkudziesięciu lat.

Rośliny te dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne oraz są odporne na choroby i szkodniki. Nie wymagają dodatkowego nawożenia, ale dobrze będą rosnąć w glebie o wysokiej zawartości składników odżywczych. Dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym, niektóre gatunki brzozy mogą być spożywane formie naparu z liści i kwiatostanów. Natomiast sok z brzozy papierowatej można pozyskać do celów spożywczych wczesną wiosną lub na początku lata.