Wystawa „Meblowe historie” – podróż w poszukiwaniu inspiracji

Jak wyglądają meble i wnętrza domów w Iranie, Indiach i Wietnamie? Co przy pomocy najprostszych narzędzi są w stanie wykonać stolarscy mistrzowie z Nepalu czy Tajlandii? Czego możemy się nauczyć obserwując ich pracę i jej efekty? Jakie inspiracje znajdują projektanci i marki w twórczości lokalnych rzemieślników? Tego wszystkiego można dowiedzieć się na wystawie fotografii „Meblowe historie”, dokumentującej efekty poszukiwań podróżniczego duetu Lifepackers w trakcie podróży dookoła świata.

Lifepackers – Ola Kusz i Maciej Pulit

Lifepackers czyli Ola Kusz i Maciej Pulit ruszyli w swoją wyprawę 2 października 2016 roku i od jej początku dokumentują na fotografiach życie mieszkańców kolejnych przemierzanych krajów. Na prośbę jednego z partnerów swojej ekspedycji, Swarzędz Home, szczególnie uważnie przyglądają się meblom, urządzeniu wnętrz, rzemieślniczym warsztatom. Swoją wędrówkę rozpoczęli w Gruzji, by poprzez kraje środkowej Azji dotrzeć w Himalaje. Potem zwiedzali Indie, a obecnie podróżują przez Daleki Wschód i regularnie relacjonują swoje meblarskie odkrycia.

Zdjęcia Lifepackers

Co można zauważyć na zdjęciach Lifepackers? Przede wszystkim olbrzymią różnorodność form, materiałów i technik, zmieniająca się nie tylko w zależności od kraju , ale wręcz regionu czy miasta. Lokalni twórcy sięgają po dostępne materiały i przy pomocy bardzo prostych, ręcznych narzędzi starają się maksymalnie wykorzystać ich możliwości. Efekty ich pracy są niejednokrotnie naprawdę imponujące! Recykling, funkcjonalność, mobilność czy racjonalne wykorzystanie surowców również nie są obce właścicielom małych warsztatów…

Meble ze zdjęć…

Osoby związane są z projektowaniem i produkcją mebli dostrzegą też na pewno, iż wiele lokalnych form mebli, technik zdobienia czy produkcji które możemy obejrzeć na prezentowanych zdjęciach stało się inspiracjami zarówno dla współczesnych designerów i producentów związanych z konkretnymi krajami czy kulturami, jak i dla globalnych marek. Przykłady takich powiązań znajdziemy w opisach towarzyszących fotografiom.

Wystawa odbywa się w ramach projektu „Miasto żyje designem”, towarzyszącego targom Arena Design 2018.

Wystawę „Meblowe historie” można oglądać w dniach 5-31 marca 2018 w showroomie Swarzędz Home przy ul. Wszystkich Świętych 4a w Poznaniu w godzinach 10.00-18.00 (pon.-pt.) i 10.00-14.00 (sob.)