Z szafy na salony – style, które przeniosły się z mody odzieżowej do wnętrz

Czy moda odzieżowa to dobre źródło inspiracji dla dekoracji wnętrz? Uważamy, że tak! W końcu wzór pepitki można spotkać na tapetach i płytkach ceramicznych, a klasyczne już dzisiaj motywy (jak np. szachownica) z powodzeniem przystosowujemy do różnych trendów w aranżacji.

Etniczne inspiracje

Styl etno czerpie pełną garścią ze wzorów i kolorów egzotycznych kultur: afrykańskich i południowoamerykańskich. Do charakterystycznych motywów etno należą geometryczne wzory (takie jak paski czy romby), żywe i radosne barwy, nawiązania do zwierząt (paski zebry czy tygrysa, skóra węża), a z materiałów drewno (koniecznie egzotyczne) oraz wiklina. Zarówno wnętrza jak i ubrania w stylu etno są bardzo swobodne i wygodne. Wnętrze urządzone w tym stylu będzie opierało się na przemyślanie dobranych dodatkach. Z pewnością powinno wykorzystywać intensywne barwy i łączyć je np. z monochromatycznymi wzorami. W klimat wprowadzą nas również płytki typu mozaika – kolorowe i „wytarte”, przywodzące na myśl podłogi z czasów hiszpańskich kolonizacji.

Odrobina cyganerii

Styl boho kojarzy nam się z jeansami, warkoczami i intensywnymi zapachami, ale również z frędzlami, kwiatami i koronkowymi motywami. Wnętrze w duchu boho powinno zapraszać do nieposkromionej swobody i wygody. Widzimy tu mnóstwo kwiatów (o ile mamy dostęp do światła słonecznego; jeśli nie – obrazy z kwietnymi i liściastymi wzorami również zdadzą egzamin) oraz miejsce do odpoczynku (wygodną sofę, ulubiony fotel czy wannę wolnostojącą w łazience).

Pomieszczenie w tym stylu gloryfikuje artystyczny nieład, zbudowany z prostych, często ręcznie wykonanych elementów. Kluczem do zachowania spójnej całości może być uniwersalna zasada trzech kolorów oraz dobór odpowiednich dodatków:  metaliczne (złote lub miedziane) ozdoby, proste lustra i wzorzyste dywaniki.

Folk, czyli ludowe motywy

Styl folk we wnętrzach inspiruje się z kolei sztuką ludową. Ten odwołujący się do naszych korzeni styl dobrze wypadnie zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i urządzonych w stylu rustykalnym. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję to uważaj, aby nie przesadzić! W końcu chcesz się cieszyć stylową aranżacją, a nie imitacja skansenu.
Folkowe motywy, jak chociażby kaszubskie wzory, możemy wprowadzić do wnętrza w postaci ceramicznych naczyń, które jednocześnie pomogą nam zachować porządek. Oczywiście sprawdzą się również oprawione w ramy grafiki, które staną się główną ozdobą wnętrza (pamiętajmy, że styl folk jest bardzo kolorowy i może zdominować przestrzeń).
Dla kogo są powyższe inspiracje? Na pewno nie tylko dla tych, którzy podobny styl odnajdują w swoich szafach! Te niestandardowe pomysły przypadną do gustu tym wszystkim, którzy poszukują oryginalnych i zaskakujących rozwiązań do wnętrz.

Po więcej ciekawych inspiracji zapraszamy na lazienkaplus.