Żaluzje bambusowe – czy to dobry wybór do wnętrza japandi?

Dom urządzony w stylu japandi będzie rajem dla osób, które cenią sobie harmonię i porządek. Podczas aranżacji takiego wnętrza trzeba wybrać dodatki, które go zbytnio nie przytłoczą. Nie można zapomnieć o odpowiednich żaluzjach – czy sprawdzą się tutaj modele z bambusa?

Styl japandi – czym się charakteryzuje?

Japandi to trend w branży wnętrzarskiej będący połączeniem dwóch estetyk, które podbiły serca wielbicieli modnych aranżacji – japońskiej i skandynawskiej. Ten styl wyróżniają przede wszystkim:

  • minimalizm,
  • harmonia,
  • naturalne materiały,
  • neutralna kolorystyka.

We wnętrzach japandi często wykorzystuje się drewniane meble i dodatki z ceramiki, kamienia, ale też bawełny i lnu. Dzięki nim mieszkanie zyskuje przytulny klimat. W pomieszczeniach urządzonych w tym stylu łatwo utrzymać porządek, bo wszystko ma swoje miejsce. Dodatków nie powinno być zbyt wiele – ważne jest zachowanie umiaru. Można się pokusić także o akcenty roślinne, jednak należy przy tym zachować ostrożność, aby nie przytłoczyły wnętrza. W japandi dominują subtelne barwy: biel, beż czy szarość, ale spotyka się też kolory ziemi, np. odcienie brązu.

Które przesłony do aranżacji japandi będą lepsze? Żaluzje drewniane czy bambusowe?

Żaluzje drewniane i bambusowe są niezwykle popularne wśród zwolenników dodatków do mieszkania w naturalnym stylu – sprawdźmy, które z nich będą lepsze do wnętrza japandi. Drewniane żaluzje najczęściej wykonuje się z drewna lipowego, dębowego lub sosnowego. Mają gładką powierzchnię i klasyczny wygląd. Tymczasem żaluzje bambusowe mają nieco bardziej orientalny charakter – są produkowane ze sprasowanej trawy bambusowej, więc ich kolor nie jest jednolity, podobnie jak struktura lameli. Obecnie nie trzeba się jednak decydować na modele o naturalnym wybarwieniu i można wybrać żaluzje w czarnym lub kremowym kolorze. Zarówno drewniane, jak i bambusowe modele będą pasować do wnętrza w stylu japandi. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę także aspekty praktyczne żaluzji wykonanych z bambusa.

Czy żaluzje bambusowe wewnętrzne sprawdzą się w różnych pomieszczeniach?

Wewnętrzne żaluzje bambusowe są lekkie, wytrzymałe i odporne na temperaturę i wilgoć. Z tego względu często montuje się w łazienkach. Nie ma też przeszkód, aby znalazły się w salonie, pokoju dziennym czy w pokoiku dziecięcym, bo nawet dziecko z łatwością samodzielnie je podniesie. Żaluzje bambusowe będą też idealnym wykończeniem wnętrza kuchni – modele w różnych kolorach znajdziesz pod tym linkiem: https://clicky.pl/zaluzje-bambusowe-c-11_47.html.

Jak wybrać idealne żaluzje bambusowe do wnętrza japandi?

Żaluzje trzeba dobrze dopasować do wnętrza – warto dobrać je pod kolor elementów dekoracyjnych i ścian lub pod kolor okien. Jeśli chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie, wybierz jasne żaluzje – białe, beżowe lub kremowe. Jeżeli natomiast zależy Ci na odwrotnym rezultacie i chcesz sprawić, by wnętrze zyskało kameralny charakter, postaw np. na model w odcieniach brązu. Nie bez znaczenia jest również rozmiar żaluzji. Lamele o szerokości 50 mm są bardziej wyraziste i pasują do przestronnych pomieszczeń, w których współtworzą przytulny klimat. Jak widać, żaluzje bambusowe do wnętrza japandi będą strzałem w dziesiątkę, jeśli wybierze się odpowiedni model, kolor i rozmiar.