Żaluzje pionowe czy poziome – jakie wybrać?

Bez wątpienia żaluzje należą do jednego z najpopularniejszych typów osłon dla okien. Dzięki nim można swobodnie regulować ilość wpadającego światła do wnętrza domu, a jednocześnie pozwalają odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Na rynku jest dostępnych wiele różnorodnych rodzajów żaluzji. Różnią się kolorami, wzorami, materiałem, z którego zostały wykonane. Wiele z nich posiada również odmienny system mocowania do okien. Dodatkowo spotkać można też dwie główne odmiany żaluzji, czyli pionowe oraz poziome. W związku z tak ogromną różnorodnością na rynku żaluzji, ciężko jest wybrać odpowiednie do swojego domu czy biura. Dlatego w tym artykule poznasz najważniejsze różnice, jakie występują między roletami pionowymi i poziomymi, a także ich wady oraz zalety.

Żaluzje pionowe – wady i zalety

Aby móc dokonać odpowiedniego wyboru żaluzji do swojego mieszkania czy biura, należy w pierwszej kolejności poznać wady oraz zalety poszczególnych rodzajów – wyjaśnia Krzysztof Czechowski – producent rolet i żaluzji z Łodzi. Jakie zatem wady posiadają żaluzje pionowe?

  • Żaluzje pionowe posiadają jedną, ale dość uciążliwą wadę. Są one bowiem dość hałaśliwe. Ze względu na to, że zwisają one po długości okna, wiatr, który przez uchylone okno może dostać się do środka, będzie poruszać żaluzją, a ta może zacząć produkować uciążliwy dźwięk.
  • Wymieniona wyżej wada nie jest jednak czymś co dyskwalifikować będzie ten rodzaj żaluzji, ponieważ mimo wszystko, sporej części właścicieli taki dźwięk po prostu nie będzie przeszkadzać.

Ale żaluzje pionowe posiadają także zalety. Jakie konkretnie?

  • Jedną z głównych zalet, jakie dotyczą żaluzji pionowych jest dostępność w wielu różnych kolorach, wzorach oraz materiałach wykonania. Pozwala to na dobranie idealnie pasujących stylem żaluzji do mieszkania.
  • Część z materiałów, z jakich wykonane mogą być żaluzje okienne jest wyjątkowo łatwa w czyszczeniu oraz odporna na zabrudzenia.

Żaluzje poziome – wady i zalety

Żaluzje poziome różnią się od żaluzji pionowych ułożeniem poszczególnych lameli. Jak sama nazwa wskazuje w przypadku żaluzji pionowych, lamele będą w pionie, a w żaluzjach poziomych, będą one w poziomie.

Poziome żaluzje najczęściej kojarzone są z biurem. Jednak znajdują również swoje zastosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych. Poniżej znajduje się lista wad, jakie posiada ten typ żaluzji.

  • Są one ciężkie w konserwacji, ponieważ jest wiele lameli, a odległości między nimi nie pozwalają na swobodne czyszczenie.
  • Żaluzje tego typu pomagają świetnie dostosować ich ułożenie do własnych potrzeb, jednak w momencie, gdy chciałbyś zaciemnić pomieszczenie, może okazać się to niemożliwe.

Żaluzje poziome posiadają jednak również zalety. Jakie?

  • Dobrze dostosowują się do potrzeb,
  • Są dostępne w wielu wariantach, co pozwala na dobór takich żaluzji, które będą pasować do każdego wnętrza.

Które żaluzje wybrać do domu?

Na to pytanie nie ma idealnej odpowiedzi, ponieważ każdy będzie preferować coś innego. Jednak spoglądając na listę wad oraz zalet można ułatwić sobie nieco wybór rodzaju żaluzji, jakie znajdą się wewnątrz mieszkania. Zarówno żaluzje poziome, które przesuwają się wzdłuż okna, tak jak zasłony, posiadają zalety oraz różnorodny wybór, tak i żaluzje pionowe, przesuwane po wysokości okna mogą okazać się odpowiednim wyborem do domu. Bardzo często również żaluzje można zamawiać pod wymiar. Jest to ogromne ułatwienie dla posiadaczy okien w niestandardowych rozmiarach, co można podejrzeć na: https://czechrolety.pl/galeria/

Które żaluzje wybrać do biura?

Do biura, już od poprzedniego wieku wybierane są najczęściej żaluzje poziome. Jednak nie oznacza to, że nie można wybrać innego rodzaju żaluzji. Spokojnie można zdecydować się na żaluzje pionowe, ponieważ ich zadaniem w biurze jest najczęściej odgrodzenie się od rozpraszających widoków. Zatem świetnie sprawdzą się w tej roli zarówno jedne, jak i drugie żaluzje.

Posiadając już wiedzę na temat różnic występujących między żaluzjami pionowymi i poziomymi, a także znając ich wady oraz zalety, dużo łatwiej będzie podjąć odpowiednią decyzję, który rodzaj okaże się najlepszym wyborem do mieszkania, a który do biura.