Zielona energia dla domu – dlaczego warto?

Silny trend związany z inwestowaniem i poleganiem na odnawialnych źródłach energii pokazuje nam jasno kierunek, jaki warto obrać na przyszłość. Nasza dotychczasowa gospodarka energetyczna opiera się na kurczących się dramatycznie paliwach, takich jak na przykład węgiel. To jeden powód, by odchodzić od paliw kopalnianych, kolejnym zaś jest prosty fakt, że szkodzą one znacząco klimatowi.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak nasze działania wpływają na środowisko naturalne i tym samym, na nas. Dlatego zwrócenie się ku odnawialnym źródłom energii jest naszą najlepszą szansą na stabilną przyszłość. Jednym z filarów tej przyszłości jest fotowoltaika, co widać już obecnie. Polacy coraz chętniej inwestują w instalacje fotowoltaiczne na swoich dachach. Co kryje się za ich popularnością?

Zielona energetyka w Twoim domu

Największą zaletą posiadania własnej inwestycji fotowoltaicznej jest częściowa niezależność od dostawcy prądu. Panele fotowoltaiczne będą produkować prąd na nasze potrzeby, a my będziemy mogli korzystać z tego prądu do zasilania urządzeń w domu czy ogrzewania domu niezależnie od przerw w dostawach prądu. Będziemy także bardziej niezależni od podwyżek cen za energię, które wykazują trend rosnący. To szansa, że nasze finanse będą częściowo chronione teraz i w przyszłości.

Oszczędzaj na rachunkach

Instalacja fotowoltaiczna będzie również generować oszczędności w naszym domowym budżecie. Korzystając z energii, którą sami produkujemy jesteśmy w stanie zmniejszyć nasz pobór energii od dostawcy do minimum, a nawet do zera (podczas lata możliwe jest korzystanie z energii całkowicie wytworzonej przez nasze panele). Nadwyżkę energii, którą wyprodukujemy, możemy przekazać do naszego dostawcy prądu, by później w okresie zimowym odebrać ją i zużyć. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy z panelami przez cały rok.

Ciesz się tanią energią przez lata

Co ważne, instalacja fotowoltaiczna może produkować dla nas tani prąd przez całe dekady. Prawdą jest, że najwyższy spadek wydajności paneli fotowoltaicznych zaobserwować możemy w pierwszych latach ich działalności. Taki spadek będzie wahał się w granicach 0,4%-0,5% na rok. Jeśli spadek wydajności jest wyższy, powinniśmy instalację taką zareklamować.

Panele mogą bezproblemowo działać nawet przez 50 lat, co oznacza, że jest to zdecydowanie rozwiązanie na większą część życia.

Dotacje

Jeśli chodzi o sfinansowanie takiej instalacji, możemy ubiegać się o różnego rodzaju dotacje czy dofinansowania, a nawet ulgi w podatkach. Dzięki takim rozwiązaniom bardzo wiele gospodarstw domowych może pozwolić sobie na zakup instalacji. Szacuje się, że przeciętnie spłacenie instalacji zajmuje około 7 lat. Po tym czasie cieszymy się już tanią i zieloną energią w naszym gniazdku.

Panele fotowoltaiczne to prawdziwy zwiastun przyszłości, w której wszyscy jesteśmy nieco bardziej odpowiedzialni za produkcję własnego prądu. Przekonaj się już dzisiaj.

Odwieź nas też na: