Jak przechowywać meble ogrodowe po sezonie?

Funkcjonalne meble ogrodowe są w stanie dać nam wiele komfortu i wygody wiosną i latem. Poza sezonem leżaki ogrodowe, krzesła, stoły i hamaki warto jednak zabezpieczyć i magazynować wewnątrz, aby nie narażać ich na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Jak dobrze zabezpieczyć takie meble w sezonie zimowym?

Jak przechowywać zimą meble z tworzyw sztucznych?

Dzisiaj dużą popularnością cieszą się nowoczesne meble, które produkuje się z wysokiej klasy tworzyw sztucznych. Materiały takie jak polipropylen, czy poliwęglan doskonale sprawdzają się w warunkach zewnętrznych, ponieważ odporne są zarówno na wilgoć i wodę, jak i na skrajnie niskie oraz wysokie temperatury. Można je również z łatwością czyścić i pielęgnować. Bardzo często leżaki ogrodowe, stoły i ławki wykonane z tworzyw sztucznych są składane, dlatego bardzo wygodnie można je przechowywać w piwnicy lub innym pomieszczeniu i nie zajmują wówczas wiele miejsca.

Co prawda, takie meble można również przechowywać na zewnątrz, na przykład na balkonie, czy tarasie, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest ich umieszczenie wewnątrz, aby nie wymagały czyszczenia po zimie. Najlepiej okryć je zwykłą folią, która zapobiegnie osadzaniu się kurzu, pyłu i brudu. Jeśli do mebli przeznaczone są poduszki lub podkłady z materiału, również najlepiej jest zabezpieczyć je dokładnie, przede wszystkim przed działaniem wilgoci, ponieważ w takich warunkach szybko rozwijają się grzyby i pleśnie.

Jak zabezpiecza się na zimę leżaki ogrodowe i meble z drewna?

Nadal wiele osób wybiera meble do ogrodu i na taras wykonane z drewna. Nie można im odmówić funkcjonalności wygody i wyglądu. Takie meble należy jednak impregnować, aby surowiec nie ulegał uszkodzeniom na skutek działania wilgoci. Nawet egzotyczne drewno, które cechuje wyjątkowa trwałość, nie lubi znajdować się stale w miejscu mokrym i wilgotnym. W sklepach bez trudu można znaleźć specjalne preparaty do impregnacji, dzięki którym leżaki ogrodowe i inne meble stają się odporne, ale jednocześnie zyskują na swoim wyglądzie. Większość osób zaleca, aby takie meble drewniane impregnować na początku sezonu, kiedy wyjmujemy je z piwnicy lub pomieszczenia gospodarczego, a następnie również na koniec sezonu, po dokładnym umyciu i osuszeniu.

Drewniane meble najlepiej jest zabezpieczyć przy pomocy folii lub starego prześcieradła, aby zapobiec osadzaniu się kurzu i brudu przez cały okres poza sezonem. W ten sposób można zaoszczędzić sporo pracy. Kupując preparat do impregnacji i pielęgnacji drewna, najlepiej poszukiwać takiego w kolorze zbliżonym do naturalnego drewna, użytego do produkcji mebli. Takie meble można również lakierować lub malować, jednak wymaga to od użytkowników znacznie więcej pracy. Ważne, aby przechowywać je we właściwych warunkach. Piwnica musi być sucha i przewiewna. Meble drewniane bez wątpienia wymagają nieco więcej zaangażowania, od tych wykonanych z nowoczesnych tworzyw sztucznych.