Szafa z drzwiami uchylnymi czy przesuwnymi? Praktyczne rady, które ułatwią wybór

Zakup odpowiedniej szafy do domu nie jest łatwą decyzją. Przecież jest to wybór na lata, ważny element funkcjonalności i estetyki wnętrza, a także znaczący wydatek. Wśród wielu aspektów tej decyzji do najważniejszych należy zaliczyć wybór między drzwiami przesuwnymi a uchylnymi. Które z nich sprawdzą się najlepiej?

 

Szafy wykonane na wymiar, starannie dopasowane do potrzeb i gustów użytkowników oraz do kształtu pomieszczenia, zdecydowanie przewyższają meble gotowe. Doskonale organizują ubrania, buty i różnego rodzaju akcesoria. Mogą stać się oryginalnym elementem dekoracyjnym wnętrza. A jeśli mieszkanie zostanie wynajęte lub wystawione na sprzedaż, takie szafy, podobnie jak inne wyznaczniki wysokiego standardu, mogą znacząco zwiększyć jego wartość. Jak zatem mądrze dokonać wyboru?

Zalety drzwi uchylnych

To tradycyjne rozwiązanie wróciło i jest uważane za bardziej eleganckie, zwłaszcza w przypadku szaf Raumplus, które mają tylko dwa zawiasy ukryte w wieńcu mebla, dzięki czemu są niemal niewidoczne. Po otwarciu drzwi cała zawartość wnętrza jest doskonale widoczna i łatwo dostępna, co ułatwia skompletowanie stroju.

 

W eleganckich sypialniach czy garderobach często stosowane są fronty ze szkłem – transparentnym, przydymionym lub wyposażonym w warstwę zwiększającą odbicia. Dzięki temu szafa zamienia się w elegancką witrynę, która prezentuje ulubione ubrania: doskonale widoczne, zwłaszcza przy zastosowaniu oświetlenia wewnętrznego, lub tylko delikatnie zarysowane za szybą – komentuje Aneta Świderska, projektantka z showroomu Raumplus.

Raumplus, szafa z drzwiami uchylnymi z wypełnieniem ze szkła i spieku
Raumplus, nowoczesna szafa-witryna z drzwiami uchylnymi
Raumplus, nowoczesna szafa-witryna z drzwiami uchylnymi

Mocne strony drzwi przesuwnych

Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich kluczową zaletą jest umożliwienie stworzenia wygodnej garderoby czy strefy przechowywania nawet w mniejszych przestrzeniach, takich jak małe sypialnie, przedpokoje, korytarze czy łazienki. Ponieważ ruch drzwi przesuwnych nie wymaga dodatkowej przestrzeni, maksymalizują one powierzchnię użytkową mieszkania, znacząco zwiększając jego funkcjonalność.

 

Szafy z drzwiami przesuwnymi zyskują także na elegancji. Reagując na zmieniające się trendy i ewolucję designu, Raumplus nieustannie poszerza swoją ofertę systemów przesuwnych. Niektóre z nich charakteryzują się minimalistycznym stylem i są wyposażone w dyskretne profile oraz dekoracyjne szprosy, co sprawia, że mebel na zamówienie doskonale harmonizuje z wnętrzem. Inne, jak na przykład nowy system Facet, mają dekoracyjny charakter dzięki profilom ściętym pod kątem, inspirowanym szlifem kamieni szlachetnych. Są dodatkowo wykończone satynową anodą w odcieniach złota, miedzi oraz kolorze antracytowym – dodaje Aneta Świderska, ekspertka Raumplus.

Raumplus, szafa z drzwiami przesuwnymi, wypełnienie z przydymionego szkła
Raumplus, szafa z drzwiami przesuwnymi z dekoracyjnymi poziomymi szprosami

Więcej inspiracji na: www.raumplus.pl