Jak wybrać kinkiety do sypialni? Poznaj praktyczne wskazówki

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym każdy element aranżacji ma duże znaczenie. Pokój ten ma być Twoją oazą i miejscem, w którym możesz spokojnie się zrelaksować i nabrać sił na kolejne wyzwania. Niezwykle ważne jest więc odpowiednie zaplanowanie w nim oświetlenia, którego zadaniem jest zbudowanie pożądanego klimatu. Właśnie dlatego najczęściej pierwsze skrzypce grają w nim kinkiety. Jak wybrać odpowiednie lampy ścienne do sypialni? Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Dlaczego warto mieć w sypialni kinkiety?

Oświetlenie pełni niezwykle ważne funkcje w każdym pomieszczeniu. Ma przede wszystkim zapewniać doskonałą widoczność po zmroku lub przy niewielkim dostępie naturalnych promieni słonecznych do wnętrza. W tym celu z reguły instaluje się lampy sufitowe. Nieco inne zadania mają jednak kinkiety – ich główna funkcja polega na podkreśleniu aranżacji i nadaniu jej wyjątkowego charakteru. W sypialni zwykle nie jest potrzebne światło o dużym natężeniu – najczęściej wybiera się więc oprawy, które emitują subtelniejsze i delikatniejsze światło. W tej roli świetnie sprawdzą się zatem lampy ścienne.

Jak wybrać kinkiety do sypialni?

Rynek oferuje szeroką gamę kinkietów w różnych rozmiarach i kolorach. Jednak walory estetyczne to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę, wybierając lampy. Jakie kryteria mają znaczenie? Do najważniejszych możemy zaliczyć:

funkcja – zastanów się, czy kinkiety do sypialni będą pełniły funkcję użytkową, czy dekoracyjną. Jeśli mają być praktycznym dodatkiem, który pozwoli Ci np. czytać ulubioną lekturę przed snem, to postaraj się wybrać model z możliwością ukierunkowania światła;

rozmiar lampy i kierunek światła – te cechy będą miały duże znaczenie, jeśli sypialnia jest miejscem, w którym lubisz poczytać lub przejrzeć czasopismo przed snem. Możliwość regulacji będzie wówczas nieoceniona. Pamiętaj, by dopasować wielkość kinkietów do gabarytów pomieszczenia. Duże oprawy w małym pokoju przytłoczą całość, zbyt małe z kolei nie wypadną efektownie;

wygląd – styl, zgodnie z którym wykończono kinkiety do sypialni, musi być tożsamy z wystrojem pomieszczenia. Niezawodne rozwiązania w tym obszarze oferuje np. e-sklep TK Lighting – praktyczne, a zarazem designerskie lampy znajdziesz w kategorii: https://www.tklighting.pl/pl/c/Kinkiety-do-sypialni/63. W bogatym asortymencie czekają na Ciebie idealne kinkiety do sypialni w stylu nowoczesnym, industrialnym, a nawet glamour!

Gdzie i jak wysoko zawiesić kinkiety?

Wybranie odpowiednich kinkietów do sypialni to jedno – aby spełniały swoje funkcje, muszą być właściwie zawieszone. Co należy wziąć pod uwagę, by wybrać najlepsze miejsce montażu? Najważniejsza jest wysokość sypialni i mebli, a także funkcja, jaką lampy mają pełnić w pomieszczeniu. Jeśli chcesz wykorzystać je np. do czytania na łóżku, spróbuj zamontować je symetrycznie po obu stronach tego mebla, na wysokości około 2 metrów.

Oczywiście możesz tę wartość zmieniać według własnego uznania. Przyjmuje się, że lampy ścienne powinny wisieć w przedziale 30-90 cm od sufitu. Jeśli kinkiety mają mieć jedynie charakter dekoracyjny, masz pełną dowolność w wyborze miejsca ich montażu. Niezależnie od tego, jaką funkcję będą pełniły Twoje kinkiety w sypialni, rozwiązanie ma być dla Ciebie optymalne, więc nie musi być zgodne z ogólnie przyjętymi regułami.