Manufaktura w Bolesławcu rozkwita!

W roku jubileuszu swojego 25-lecia Manufaktura w Bolesławcu prezentuje na targach Ambiente we Frankfurcie nową kolekcję „Flower Line”. To kolekcja, która utrwala na ceramice ulotne piękno kwiatów z polskich ogrodów, pól i łąk. Kwiatowy motyw łączy ją z kolejną nowością – autorską kolekcję Magdy Gazur “Roses”.Ostatnia z tegorocznych premier to ceramiczne lampy Bartka Mejora – łączące nowoczesną formę z tradycyjnymi stemplowanymi dekoracjami.

Lampy – Bartek Mejor

Kwiaty i inne tradycyjne bolesławieckie motywy pojawiły się na najbardziej zaskakującej i nietypowej z tegorocznych propozycji Manufaktury w Bolesławcu: lampach zaprojektowanych przez Bartka Mejora.  Są one inspirowane miękkością i plastycznością ceramicznej masy, która pod własnym ciężarem układa się w luźne, symetryczne fałdy. Łączą nowoczesną formę z ręcznie wykonywanym stempelkowym zdobieniem. W taki oto sposób ceramiczna tradycja odradza się wciąż na nowo, żyje i trwa.

“Flower Line” – kolekcja dla miłośników natury

W roku jubileuszu 25-lecia działalności i stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Manufaktura w Bolesławcu prezentuje na frankfurckich targach kolekcję „Flower Line”. Charakteryzują ją ceramiczne naczynia zdobiące najpiękniejsze polskie kwiaty: maki, chabry, niezapominajki, stokrotki, rumianki, dalie, astry i malwy. Piękne, choć niedoskonałe, skromne, naturalne – od stuleci inspirujące artystów i rzemieślników – również tych tworzących bolesławieckie kamionki.

„Flower Line” –  świat ogrodów i sadów

Ta kolekcja jest celebracją piękna przyrody, polskiego pejzażu, zmieniających się pór roku, kolorów, zapachów, wspomnień, ulotnych chwil. „Flower Line” Manufaktury w Bolesławcu przenosi nas w świat ogrodów i sadów, nieśpiesznych posiłków na świeżym powietrzu, rodzinnych spotkań i świętowania w gronie najbliższych. To kolekcja dla tych , którzy kochają Naturę i jej dary, cieszą się jej bliskością i pięknem, chcą jak najdłużej zachować wspomnienia wyjątkowych momentów: rześkich poranków, długich, upalnych letnich dni, malowniczych zachodów słońca.


Kolekcja dzieli się na dwie linie wzornicze: wielobarwną, o bogatym rysunku i nieco skromniejszą, o uproszczonej, niemal monochromatycznej dekoracji. Kwiatowe wzory obu zostały jednak tak pomyślane, że wszystkie naczynia można ze sobą łączyć i mieszać w jednej zastawie, tworząc własne kompozycje.

Kolekcja  “Roses” Magdy Mazur

Z uroczystymi okazjami nierozerwalnie kojarzą się róże, szczególnie te czerwone. To przy ich pomocy wyznajemy miłość, wyrażamy podziw, dajemy wyraz naszej pamięci. Utrzymana w tonacji bieli i czerwieni autorska kolekcja „Roses” Magdy Gazur nie tylko podkreśla wagę obu wcześniej wspomnianych rocznic, ale także odkrywa na nowo królową kwiatów jako motyw zdobniczy. Różę pokazuje w nowoczesnej, artystycznej wersji. Jest to kwiat, który idealnie się do tego nadaje. Jest to kwiat o niezwykle złożonej symbolice, kwiat, który niezmiennie wzbudzał i wzbudza zachwyt upojnym zapachem, głęboką barwą, pięknym kształtem, połączeniem delikatności i ostrych cierni.

Magda Gazur odniosła się do tej bogatej gamy znaczeń i do naszych stereotypowych skojarzeń z różą jako motywem wprost z babcinej zastawy. Pokazała różę jako nowoczesny wzór, zderzając w swoich naczyniach dwa rodzaje dekoracji. Pierwszy to malowanie pędzlem a drugi to stemplowanie. Pokazała także dwa rodzaje wykończenia powierzchni: matową i szkliwioną. Ręcznie nanoszone wzory nadają naczyniom unikalny charakter, bo każdy z nich jest niepowtarzalnym śladem ludzkiej ręki.

Więcej na http://polish-pottery.com.pl/!!!