Ogród zimowy w Twoim domu – Ekspert Mebli Ogrodowych OUTLIV.

Większość z nas chciałaby dłużej zatrzymać ciepłe dni i cieszyć się relaksem, spotkaniami rodzinnymi, biesiadami towarzyskimi na tarasie. Dlatego popularność zyskują, dotychczas modne głównie we Francji, Belgii i w Niemczech, przeszklone ogrody zimowe.

Z badań Home Broker oraz Eurostatu wynika, że obecnie więcej niż połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Dla dużej ich części inwestycja w zieleń stanowi niewielki wydatek w porównaniu do kosztów zakupu, wyremontowania i utrzymania posesji. Chętnie też powiększają powierzchnię użytkową domu dla stworzenia ogrodów zimowych, które pozwalają cieszyć się zielenią przez cały rok. Producenci, prywatni inwestorzy, jak i firmy zakładające ogrody, oferują możliwość zaprojektowania ogrodów zimowych lub zakupu zamówionych modułów systemowych oraz dodatkowych elementów. Istnieje też wiele firm takich jak OUTLIV.  oferujących meble do aranżacji ogrodów zimowych.

Czym jest zimowy ogród?

Ogród zimowy to najczęściej całkowicie przeszklone pomieszczenie dołączone do domu i stanowiące jego część. Sprawdza się dobrze jako miejsce relaksu, kąpieli słonecznych, może pełnić funkcję jadalni oraz przestrzeni do hodowania roślin. Przy jego planowaniu ważne jest jego usytuowanie. Ogród zimowy zbudowany przy elewacji południowej lub południowo-zachodniej to wnętrze dobrze oświetlone i ciepłe. Jest to więc oranżeria dla roślin tropikalnych potrzebujących przez cały rok temperatury powyżej dwudziestu pięciu stopni i wysokiej wilgotności powietrza. Rośliny te są bardzo wymagające i delikatne. Ogród taki może być pełen roślin cytrusowych. Aby stworzyć w ogrodzie zimowym miejsce wypoczynku,w którym wśród zieleni będziemy mogli przyjmować gości, najlepszą lokalizacją dla niego będzie wschodnia, południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia strona domu. Ogród ten zdecydowanie odpowiada roślinom, które znoszą niższą temperaturę i mniejszy zasięg światła. W zimowe dni powinna tam panować temperatura między dziewiętnaście a dwadzieścia stopni.

Jak urządzić ogród zimowy?

Do najpopularniejszych trendów w urządzaniu ogrodów zimowych zaliczyć należy styl śródziemnomorski, afrykański i azjatycki. W ogrodzie zaaranżowanym w stylu rodem z basenu morza śródziemnego nie może zabraknąć palm oraz drzew cytrusowych, takich jak cytryny, mandarynki, czy pomarańcza. Właściciele tego typu oranżerii często decydują się również na rośliny o ozdobnych kwiatach jak datury, oleandry, oraz storczyki. Wielu z nich wybiera rośliny do aranżacji w stylu afrykańskim: draceny, bananowce oraz kaktusy i sukulenty. Natomiast wyjątkowo modny styl azjatycki wyrażany jest przede wszystkim poprzez tropikalne rośliny o fantazyjnym kształcie liści i kwiatów, takie jak bambusy, figowce czy azalie. Fani rodzimych zielników wybierają dekoracyjne zioła w doniczkach jak lawenda, bazylia i oregano.

Choć rośliny to podstawowe artykuły, po które sięgają właściciele oranżerii nie sposób nie wspomnieć o dodatkach, które pomagają kreować pożądaną atmosferę ogrodu pod szkłem. Warto poszukać ozdobnych kamieni oraz unikatowych mebli, donic i dodatków. Posiadacze przeszklonych przestrzeni najczęściej decydują się na donice o większym rozmiarze, odpowiednie dla hodowli roślin egzotycznych.

By nadać ogrodowi charakteru wypoczynkowego należy zakupić meble. W ogrodach zimowych ciekawie prezentują się wygodne fotele. Od wielu lat modne są te z polirattanu, ale ostatnio na popularności zyskują ogrodowe meble tekstylne oraz najnowszy trend – meble ze sznurka.

Uroku dodają odpowiednio skomponowane dodatki, takie jak bambusowe maty, żaluzje, porcelanowe figurki, lampy, fontanny czy ceramika stołowa.

Więcej rozwiązań do ogrodów zimowych na: www.outliv.pl