Sezon grzewczy jak ogrzać mieszkanie i nie pójść z torbami

Nadchodzące chłody u wielu osób wywołują niepokój związany z kosztami, jakie co roku trzeba ponosić w związku z ogrzewaniem mieszkania. W sezonie jesienno-zimowym komfort cieplny w domu zależy między innymi od efektywności systemu grzewczego oraz sposobu ocieplenia budynku. Jeśli przeprowadzone prace termoizolacyjne ograniczają uciekanie ciepła z budynku, inwestor może uniknąć strat ciepła na poziomie 20 – 50%. Kluczowy staje się wtedy wybór efektywnego systemu grzewczego, który będzie ekonomiczny i wygodny w użytkowaniu.

Ogrom zalet, które trudno przecenić, wykazuje ogrzewanie elektryczne. Przez wielu inwestorów jest niestety niesłusznie pomijane przy rozważaniach nad wyborem najlepszego sposobu ogrzewania. Przyczyna? Ogrzewanie elektryczne często postrzegane jest jako kosztowne, a przez to nieopłacalne. Tymczasem na rynku dostępne są energooszczędne grzejniki elektryczne, które gwarantują zupełnie nową jakość i zdecydowanie obniżają koszty ogrzewania.

Grzejniki hybrydowe według włoskiego projektu

Dystrybutorem takich urządzeń na terenie naszego kraju jest sklep Econovli.pl, a wytwórcą włoski producent z ponad 80-letnim doświadczeniem w zakresie ogrzewania elektrycznego. Ideą, która mu przyświecała, było stworzenie energooszczędnych grzejników elektrycznych, które zagwarantują duży komfort użytkowania i pozwolą znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Tak powstały urządzenia Klima – hybrydowe grzejniki elektryczne, które w jednej obudowie łączą dwa niezależne systemy grzewcze. Jednym z nich jest ogrzewanie konwekcyjne, drugim promiennik podczerwieni. Efektywne ogrzewanie wnętrza i związane z tym stosunkowo niskie koszty wynikają nie tylko z doboru właściwych systemów grzewczych, ale także zastosowania kierującego pracą urządzenia inteligentnego termostatu oraz dodatkowych funkcji obniżających zużycie energii.

Zastosowane systemy grzewcze

Włoski producent nie bez powodu zastosował w urządzeniu ogrzewanie konwekcyjne oraz promiennik podczerwieni. Przemyślane połączenie pracy obu systemów gwarantuje użytkownikom niskie koszty ogrzewania oraz komfort cieplny nawet wtedy, gdy domownicy wracają do mieszkania po dłuższej nieobecności. Na czym polega fenomen opisanych urządzeń hybrydowych?

Jako priorytet potraktowano w nich promiennik podczerwieni, który umożliwia utrzymanie we wnętrzu stałej, ustawionej przez inwestora temperatury przy jednoczesnym niskim poborze mocy. Dzięki temu nie zaskoczą nas duże koszty, a komfort cieplny zostanie zachowany.Wadą ogrzewania podczerwienią jest to, że promiennik do ogrzania wnętrza do pożądanej temperatury potrzebuje zbyt wiele czasu. Producent postanowił zatem, że ogrzewanie podczerwienią będzie wspomagane ogrzewaniem konwekcyjnym. Co istotne, to drugie będzie załączać się wyłącznie wtedy, gdy zajdzie konieczność podniesienia temperatury do określonej wysokości. Kiedy ta zostanie osiągnięta, ogrzewanie konwekcyjne zostanie ponownie wyłączone, a działać będzie wyłącznie cechujący się niskim poborem mocy promiennik.

Zaletą ogrzewania konwekcyjnego jest to, że potrafi szybko ogrzać pomieszczenie do określonej przez użytkownika temperatury i niezwłocznie reaguje na zmiany temperatury w otoczeniu. Dzięki temu oba systemy doskonale uzupełniają się i stanowią o zaletach hybrydowych urządzeń grzewczych.

Dodatkowe funkcje wspomagające oszczędzanie

Producent nie poprzestał jednak na połączeniu pracy obu systemów w taki sposób, by urządzenie działało możliwie najefektywniej i zastosowaniu do sterowania nimi inteligentnego termostatu samodzielnie decydującego o tym, który z systemów powinien pracować w danej chwili. Poszedł natomiast o krok dalej i wprowadził dodatkowe, umożliwiające obniżenie kosztów ogrzewania funkcje. Warto tu wspomnieć o czujniku otwartego okna oraz czujniku obecności. Komfort użytkowania urządzenia podnosi natomiast miernik zużycia energii elektrycznej oraz możliwość programowania grzejnika i zdalnego sterowania jego pracą.

Hybrydowe grzejniki Klima stanowią najlepszy dowód na to, że ogrzewanie elektryczne nie musi być drogie. Ich zalety doceniono między innymi na tegorocznych Międzynarodowych Targach Budownictwa, gdzie zostały nagrodzone Złotym Filarem Budownictwa za zajęcie 1 miejsca w kategorii Urządzenia i instalacje grzewcze.