Urządzanie domu – każde pomieszczenie w takim samym czy może innym stylu?

Kuchnia, jako najczęściej odwiedzane pomieszczenie domu, zazwyczaj wystrojem sugeruje styl, który preferuje właściciel domu czy mieszkania. Czy jednak jedno pomieszczenie powinno narzucać aranżację pozostałym wnętrzom? A może nie ma nic złego w salonie boho, umiejscowionym obok kuchni loftowej i naprzeciwko łazienki w stylu glamour? Z tego artykułu dowiesz się, co na ten temat sądzą projektanci wnętrz i jakie sugestie mają w tym temacie.

Wszystkie wymienione poniżej propozycje meblowe znajdziesz w renomowanym sklepie internetowy znajdującym się pod adresem https://marketmeblowy.pl/

Stwórz kuchnię ”po Twojemu”!

Obiad ”że aż palce lizać” czy aromatyczna kawa z przyjaciółmi najlepiej smakują w kuchni, w której właściciel czuje się doskonale. Nie należy zatem podczas aranżacji podchodzić do kuchni jak do wnętrza pełniącego typowo zadaniową rolę. Absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby kuchnia stała się wizytówką domu i lodówkę oraz kuchenkę otaczały stylowe meble.

Jedną propozycji Marketu Meblowego jest zestaw NATALY. Na stronie głównej kolekcji widnieje propozycja w kolorze szarym, jednak istnieje możliwość wyboru także innych barw. Przykład tej kolekcji nie pada tu przypadkowo. Minimalizm sugeruje, że te meble kuchenne doskonale sprawdzą się w stylu skandynawskim, loftowym, ale… także nie zamykają na bardziej ekstrawagancki wystrój.

Czy kuchenny klimat narzuca aranżację innym wnętrzom?

Jednak czy przykładowo okrojona z dodatków kuchnia albo taka, w której dominuje zieleń, musi sugerować wykorzystanie tegoż samego stylu w salonie? Cóż… Może, ale nie musi. Wnętrza w domu pełnią (a przynajmniej pełnić powinny) rolę azylu. Wiąże się to z tym, że w bezwzględnie każdym miejscu powinniśmy odczuwać radość z bycia tam. Puentą tej dedukcji jest to, że… wnętrze powinno być urządzone w stylu, jaki podoba się właścicielowi. Nawet jeśli przedpokój i sypialnia wyglądają jakby dwa odległe fragmenty galaktyki.

Niektórzy jednak, pomimo jednakowego uwielbienia dla stylu rustykalnego, industrialnego czy ”babcinego” czują potrzebę, by wnętrz korespondowały ze sobą. Taką możliwość daje styl eklektyczny. Oczywiście nie ma konieczności określania wystroju domu tym konkretnym słowem, warto jednak wiedzieć, że łączenie różnorakich faktur, wzorów, kształtów także jest sztuką!

Czy wiesz jak połączyć kilka stylów w jeden?

Dla zachowania spójności wystroju domu można zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Używaj podobnych barw lub wzorów w przynajmniej dwóch pomieszczeniach. Stylizacyjny ład wpływa optycznie na odczuwanie w większym stopniu czystości w domu i harmonii w rodzinie;
  • Umieść na przykład dwie takie same pufy ZETA w salonie oraz kuchni. Dorzuć ławkę ZETA do korytarza. Nada to iluzji, że dom jest jednym wnętrzem;
  • albo też… Wstaw pufy KING w różnych kolorach. Nadal osiągniesz ten sam efekt, jednak możesz tu dopasować barwę materiału do koloru dominującego w określonym wnętrzu.
  • Wykorzystaj przedpokój jak portal: niech prowansalska kuchnia stopniowo przejdzie w nowoczesną sypialnię (np. lawendowe kwiaty umieszczone na koszyku w kuchni w przedpokoju staną się fioletowo-szarą ścianą, która już nawiąże do skandynawskiej sypialni);

Meble i dodatki to coś, bez czego wnętrze istnieć nie może. Jest to porada tak oczywista, że aż wstyd o tym pisać. Nie mniej jednak warto podkreślić, że to przy ich pomocy jesteśmy w stanie dostosować styl wnętrza do siebie. I nigdy na odwrót! Mówi się bowiem, że to meble się przestawia, a nie człowieka. Analogicznie to człowiek powinien stworzyć wnętrze dla siebie, a nie wyrażać obojętność i zgadzać się na dostosowanie do zastanej sytuacji. Jeżeli zatem potrzeba wymaga ujednolicenia wszystkich pomieszczeń lub właśnie wymieszania stylów w kuchni, łazience i na tarasie, to… proszę bardzo! Baw się i czuj jak… u siebie w domu!