Zakończenie sezonu w ogrodzie

Jesienny chłód sprawia, że drzwi na taras coraz częściej pozostają zamknięte, a domownicy coraz rzadziej wychodzą do ogrodu. Jeśli już pojawią się w przydomowej przestrzeni to najczęściej nie po to, by wygrzewać się w promieniach słońca, czy odpoczywać na świeżym powietrzu, ale po to, by jak najlepiej przygotować ogród na zimę. Jesienne prace mogą jednak należeć do przyjemnych, tym bardziej że prowadzimy je ze świadomością, że dzięki nim nasz ogród wiosną znów obudzi się do życia i stworzy przyjemną przestrzeń dla całej rodziny.

Jesienne prace w ogrodzie, w zależności od przestrzeni, jaką należy się zająć, oraz od sposobu, w jaki ta przestrzeń została zagospodarowana, mogą przebiegać szybko i sprawnie albo zająć całkiem sporo czasu. Ogólnie jednak wrzesień, październik oraz część listopada to okres intensywnych działań na terenie ogrodu, których celem jest zabezpieczenie na zimę roślin, oczek wodnych, a także mebli i ogrodowej architektury.

Ogrodowa roślinność

Wiele ogrodowych roślin można pozostawić na zimę na działce. Zimowanie na zewnątrz nie tylko im nie szkodzi, ale wręcz doskonale oddziałuje na ich rozwój. To głównie gatunki rodzime, które po okresie zimowego spoczynku, na wiosnę zaczynają puszczać pąki oraz kwiaty i świetnie radzą sobie w naszym klimacie.

Jest jednak i taka grupa roślin, które zimy w ogrodzie mogłyby nie przetrwać. To gatunki szczególnie narażone na przymrozki. Ich kłącza i bulwy należy wykopać i przechować w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 5oC. Doskonale nadaje się do tego celu piwnica, gdzie przetrwają przysypane piaskiem lub trocinami. Przykładem takich roślin są mieczyki i dalie.

Na okres od połowy października do połowy listopada warto zaplanować też sadzenie drzew i krzewów, które straciły już liście, dzięki czemu są mniej wrażliwe na utratę wody. To także doskonały czas na sadzenie niektórych iglaków, np. tuj, z których można formować żywopłot.

Inne ważne jesienne prace w ogrodzie to pozbycie się opadających liści. Ten zakres prac może być szczególnie uciążliwy dla osób posiadających na terenie posesji dużo gatunków liściastych. Choć ekolodzy często wskazują, że pozostawienie choć części liści jest ważne dla zachowania bioróżnorodności i ochrony niektórych zwierząt, które szukają tam schronienia, to warto pamiętać, że ich nadmiar może szpecić ogród oraz prowadzić do gnicia innych roślin. Usuwamy je zatem z ogrodu, w tym także z trawnika, na którym w przeciwnym razie mogą powstać nieestetyczne przebarwienia.

Ogrodowe meble oraz architektura

Ochrony wymagają jednak nie tylko rośliny, ale również ogrodowa architektura oraz meble wypoczynkowe. Te drugie najlepiej zabezpieczyć poprzez schowanie ich w suchym, ale chłodnym (niemroźnym miejscu). Doskonale nada się do tego celu piwnica, drewutnia lub pomieszczenie gospodarcze. Jeśli jednak inwestor nie dysponuje takim miejscem, może wykorzystać pokrowiec na meble od Bazkar.pl. Wykonany z wysokiej jakości wodoodpornego polipropylenu ochroni meble przed wilgocią oraz brudem. Dzięki temu można znacząco przedłużyć ich żywotność.

Zabezpieczyć należy też pergole, drewniane altany i inne elementy ogrodowej architektury, takie jak meble dla dzieci. Do tego celu ogrodnicy najczęściej wykorzystują folię przemysłową.

Przygotowanie ogrodu na zimę to jeden z najważniejszych etapów prac na terenie działki. Bez niego wiele gatunków oraz ogrodowych obiektów i mebli mogłoby po prostu nie przetrwać. Dlatego należy zaplanować je już wcześniej i przeprowadzać wszystkie krok po kroku.