Architektura wnętrz by Sylwia Woch – SOW Archi Design

Mieszkanie na warszawskim Służewiu o pow 68 m2 zostało zaprojektowane dla polki i holendra – młodych, otwartych ludzi ceniących sobie piękno i praktyczność. Właścicielka lubi styl art deco i klimat paryskich wnętrz, ale w subtelnej wersji. Dlatego w zaprojektowanej przez Sylwię Woch z SOW Archi Design przestrzeni nie będzie przesadnych ozdobników i przytłaczających sztukaterii.

Art deco – styl paryskich wnętrz

Bywa nazywany „stylem lat 30.”, choć kształtować się zaczął przed wybuchem I wojny światowej i  rozkwitał w latach 20. Mowa o stylu “Art Deco”, który jako pierwszy w dziejach designu, podbił dosłownie cały świat, od Nowego Yorku, przez Moskwę, po Szanghaj, Hongkong oraz Tokio, gdzie do dziś oglądać możemy utrzymany w tej stylistyce pałac księcia Asaki. Niestety w kolejnej dekadzie zaczął być stopniowo wypierany przez mało wdzięczne, funkcjonalistyczne formy z kręgu Bauhausu.

Syntetyczne, zgeometryzowane i redukcjonistyczne formy stylu art deco stanowiły reakcję na charakterystyczny dla secesji brak dyscypliny przestrzennej i nie zawsze gustowną ornamentację. Paradoksalnie jednak w pewnej mierze styl art deco wyrósł z secesji – lecz nie z francuskiej, znanej jako Art Nouveau, a z austriackiej i szkockiej, dość surowej, operującej linią prostą oraz figurami i bryłami geometrycznymi, nie zaś giętką linią i ornamentem roślinnym.

Styl art deco jest dziś niezwykle ceniony, a reprezentujące go stylowe meble i dzieła sztuki osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Nic dziwnego. Założenia art deco nie straciły na aktualności, a estetyka tego stylu doskonale łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Cieszy też fakt, że klienci Sow Archi Design postanowili w takim klimacie urządzić swoje mieszkanie. Znajdują się w nim modne – złote elementy wykończenia oraz kwiaty utrzymane w trendzie urban jungle. W dzisiejszych mieszkaniach nie może zabraknąć monsterów.

Przestrzenna kuchnia od Nolte

Mieszkanie ma aż 280 cm wysokości co z pewnością nadaje jemu wrażenia przestrzeni. Dodatkowo, optycznie mieszkanie powiększają utrzymane w stylu art deco białe ściany. Właścicielowi bardzo zależało na dużej  i funkcjonalnej kuchni, w której będzie mógł realizować swoje kulinarne fantazje. Kuchnia firmy Nolte  zdecydowanie sprostała jego oczekiwaniom. Nic dziwnego – producent Nolte Küchen zapewnia nie tylko niemiecką jakość wykonania swoich mebli, ale także wyznaje zasadę, że to właśnie w kuchni toczy się życie.

Wymarzona kuchnia klienta Sylwi Woch będzie intensywnie eksploatowana. Jest jednocześnie kuchnią otwartą, dlatego projekt wymagał szczególnego zaangażowania. Bardzo ważna była też jakość wykonania mebli, dlatego architektka wybrała właśnie markę Nolte. Jej meble charakteryzują się maksymalną precyzją wykonania, a w tym mieszkaniu tworzą funkcjonalną, elegancką i przyjazną przestrzeń.

Strefa odpoczynku z art deco

W stylistyce art deco zasadniczą rolę odgrywa geometria. Są to nie tylko kanciaste kształty, ale też wyoblenia i wyokrąglone przedmioty – od stolików o okrągłych blatach, przez łukowate biurka, po fotele na planie koła i bębnowe szafki.

Stoliki, pufy i pozostałe elementy wyposażenia w tym mieszkaniu komponują się z założeniami art deco. Nocne stoliku w sypialni są owalne i tak jak niegdyś opierają się na delikatnej podstawie.

Meble w stylu art deco miewały śmielszą kolorystykę – barwiono je m.in. na czerwono, niebiesko, zielono lub szaro, niekiedy dekorowano je złoceniem, mosiądz, miedź, modne aluminium, kość słoniową lub masę perłową. Sypialnia i łazienka w tym mieszkaniu doskonale łączy cechy art deco z nowoczesnością.

SOW Archi Design

Pracownia Projektów i Aranżacji Wnętrz SOW Archi Design istnieje od 11 lat. Jego właścicielka, Sylwia Woch, to nie tylko architektka i kreatorka wnętrz. To przede wszystkim koneserka piękna. Tworzy niepowtarzalne i funkcjonalne wnętrza doskonale wpisując się w bieżące trendy oraz oczekiwania klientów. Projektuje meble. Dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i wyjątkowymi pomysłami projektując wnętrza dla klientów z Polski i z zagranicy. Realizacje pracowni Sylwii Woch dotyczą inwestycji obiektów prywatnych tzn. mieszkań, domów oraz obiektów użyteczności publicznej takich jak: hotele, apartamenty, biura, restauracje, spa etc… Jej projekty można śledzić na Profilu Studia na FB.