Czym są płytki cementowe?

W ostatnich latach ich popularność rośnie. Nie może to dziwić, bowiem łączą one w sobie niezwykłą estetykę z imponującymi parametrami wytrzymałościowymi, jakich nigdy nie uzyska ceramika. Chodzi o płytki cementowe jak np. Maloe Paradyż, które zachwycają bogactwem nowoczesnych wzorów mimo procesu produkcyjnego opartego na technologii z XIX w.

Jak sama nazwa wskazuje, w płytkach cementowych najważniejszym składnikiem jest cement. Pełni on tutaj przede wszystkim funkcję spoiwa, które nadaje produktowi wyjątkowych właściwości. Kafelek powstaje ze startego na proszek marmuru, kamieni rzecznych oraz różnych minerałów, którym nadaje się jednolitej masy dzięki właśnie łączeniu cementem. Taki proces produkcyjny zapewnia im wysoką jakość i imponującą wytrzymałość, która pozwala na korzystanie z materiału przez nawet setki lat.

Tradycyjna płytka cementowa wraca na salony?

Kafelki z cementu typu Maloe Paradyż to świetne propozycja dla osób ceniących klasyczne i zarazem długotrwałe rozwiązania. Dlaczego? Są one wynikiem żmudnej, ale precyzyjnej pracy ręcznej. Jest to technologia produkcyjna pochodząca z XIX w., którą do dziś stosują manufaktury chcące uzyskać najwyższą jakość.

Udział płytek cementowych w rynku znacznie zmalał od lat pięćdziesiątych XX w. Było to związane z szukaniem oszczędności. Piękne i solidne cementowe odpowiedniki zaczęto masowo zastępować dużo słabszą, ale za to tańszą ceramiką. Obecnie płytki cementowe wracają do łask i są coraz częściej stosowane przez osoby, którym zależy zarówno na ładnym wyglądzie, jak i najwyższej jakości. Dzisiaj ten materiał uchodzi za luksusowy.

Proces produkcji

Imponujące parametry wynikają z solidnego i szczegółowego procesu ręcznej produkcji. Każdy kafelek powstaje osobno, dzięki temu możliwe jest dopilnowanie nawet najdrobniejszego detalu. Płytka cementowa nie jest produkowana masowo, na urządzeniach taśmowych. Rzemieślnik pracujący nad nią wykorzystuje prasę hydrauliczną i korzysta z tzw. metody półsuchego formowania. Działanie to można porównać do warstwowego odlewania.

Co wyróżnia cementowe materiały ścienne i podłogowe?

To, co głównie przyciąga inwestorów, to idealnie gładka, wręcz aksamitna powierzchnia. Takiej jakości nie można uzyskać podczas tworzenia ceramicznych materiałów.

Zaletą jest też, że warstwa zewnętrzna, na której umieszczony jest wzór stanowi integralną część płytki. Dzięki temu wraz z jej używaniem nie zostaje zatracony efekt estetyczny. Płytki cementowe można szlifować, w celu odświeżenia ich wyglądu. Proces ten nie powoduje zużywania, przeciwnie, wraz z zastosowaniem nowego impregnatu zapewnia efekt odnowy. Dlatego materiały tego typu są długowieczne.

Kolejny atut to idealnie proste brzegi. Pozwala to na układanie rozbudowanych mozaik bez widocznych fug.

Stawianie na płytki cementowe to również możliwość wybierania spośród olbrzymiej ilości wzorów. Kafelki Maloe Paradyż dostępne są w rozmaitych kolorach, odcieniach i maja różnorodne wzory dekoracyjne.

Odwieź nas też na: