Gdzie ustawić w kuchni pralkę?

Czasami podczas urządzania mieszkania okazuje się, że ustawienie pralki w łazience jest niemożliwe. Wówczas sporo osób decyduje się do wstawienie pralki do kuchni. Kiedy takie rozwiązanie ma sens i jak to zrobić, aby przestrzeń kuchenna zachowała swój nowoczesny i elegancki charakter? Sprawdźmy!

Kiedy zdecydować się na wstawienie pralki do kuchni?

Powodów na wstawienie pralki do kuchni może być sporo. Przede wszystkim niektórzy decydują się na to, jeśli łazienka jest zbyt mała i tak duży sprzęt AGD zwyczajnie by się tam nie zmieścił. Inni natomiast wolą inaczej zagospodarować przestrzeń w łazience i wstawić zarówno wannę, jak tez prysznic, kosztem pralki. Jeszcze inni powołują się natomiast na to, że pralka niszczy efektowny wystrój łazienki i nie pasuje do relaksacyjnego charakteru tego wnętrza. Wówczas naturalnym wyborem jest przeniesienie pralki w inne miejsce.

Jeśli nie masz osobnego pomieszczenia na wydzielenie pralni, pozostaje Ci jedynie kuchnia. Jednak takie rozwiązanie ma sporo zalet – przede wszystkim pralkę można łatwo zamaskować, więc nie wpływa ona na wystrój kuchni. Ponadto sprzęty AGD zgromadzone w jednym pomieszczeniu pozwolą Ci lepiej zorganizować czas pracy przy codziennych obowiązkach.

 

Gdzie ustawić pralkę w kuchni?

Nie można powiedzieć, że pralkę w kuchni można ustawić, gdzie tylko się chce. Konieczne do jej działania jest bowiem przyłącze wody i odpływ, do którego będą odprowadzane ścieki. A zatem zapewne pralka znajdzie swoje miejsce na tej samej ścianie, na której znajduje się zlewozmywak. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której jeszcze przed wykończeniem lub generalnym remontem mieszkania wiesz, że to właśnie w kuchni postawisz swoją pralkę – wtedy na etapie projektowania możesz zaplanować doprowadzenie potrzebnych przyłączy do wybranego miejsca. Warto pamiętać, aby nie ustawiać pralki w bezpośrednim sąsiedztwie z lodówką lub piekarnikiem, ponieważ mogłaby wprawiać je w wibracje.

 

Jak zamaskować pralkę w kuchni?

Najlepiej wybrać do kuchni pralkę do zabudowy. Wówczas będziesz mógł ją perfekcyjnie wkomponować w wystrój całej przestrzeni, zapewniając jej nowoczesny, minimalistyczny, ale przede wszystkim spójny charakter. Wszystkie sprzęty AGD będą więc odpowiednio zamaskowane, a tylko Ty będziesz wiedział, że jedne z drzwiczek kryją pralkę. W kuchniach rustykalnych i prowansalskich z powodzeniem można natomiast zasłonić pralkę niewielką zasłonką lub firanką. Ważne, aby kolorystycznie korelowała z meblami, kolorami ścian lub dodatkami kuchennymi. Co jednak, jeśli wszystkie sprzęty AGD w kuchni są widoczne? Czy wtedy konieczne jest ukrywanie pralki? Nie, pod warunkiem, że wszystkie urządzenia dopasujesz do siebie kolorystycznie. Jeśli lodówka i kuchenka są białe, niech i pralka będzie miała jasny odcień. Jeśli zaś utrzymane są w barwie inox, wówczas postaraj się, aby pralka miała przynajmniej metaliczne akcenty, choć obecnie można znaleźć wiele modeli właśnie w takiej stylistyce. Czy już przekonałeś się, że ustawienie pralki w kuchni to dobry pomysł?