Jakie zasłony i firany do stylu skandynawskiego?

Końcowym etapem urządzania mieszkania jest dekorowanie wnętrz. Dzisiaj skupimy się na modnych i praktycznych dekoracjach okiennych, czyli zasłonach. Finalny efekt dekoracji okien powinien idealnie komponować się z ogólnym wystrojem mieszkania. Dzięki temu będzie on dodatkowo podkreślał styl aranżacyjny danego pomieszczenia. Czym charakteryzuje się styl skandynawski? Jaki model i kolor zasłon w tym wypadku sprawdzi się najlepiej?

Wnętrze w stylu skandynawskim – charakterystyka

Styl skandynawski nieustanie już od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników wnętrzarskiego designu. Dla wielu styl ten jest połączeniem minimalizmu, prostoty i funkcjonalności. Wnętrza skandynawskie są jasne, przestronne, wygodne a ich wygląd jest niebywale spójny i estetyczny. Zgodnie z radą projektantów i dekoratorów wnętrz, urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim, należy kierować się jedną prostą zasadą, a brzmi ona – “mniej znaczy więcej”. Ilość przedmiotów znajdujących się we wnętrzach powinna zatem ograniczać się do zbędnego minimum, czyli podstawowych elementów wystroju. W przypadku pokoju dziennego będą to: wygodna kanapa, stolik kawowy, miękki dywan, komoda oraz lampa podłogowa. Kolorem dominującym we wnętrzach skandynawskich jest biel oraz odcienie szarości. Jeżeli chodzi o meble i podłogi, to tutaj materiałem dominującym jest naturalne, bielone drewno. Choć wydawać by się mogło, że pomieszczenia urządzone na wzór wnętrz skandynawskich charakteryzują się surowością i prostotą, to wykończenie stylizacji dodatkami w postaci miękkich poduch i ciepłych narzut nada całości przytulnego klimatu.

Tkaniny dekoracyjne Rad-Pol, https://www.tkaninydekoracyjne.com.pl/

Wnętrza skandynawskie – jakie zasłony będą pasowały najlepiej?

Na wykończenie wnętrz w stylu skandynawskim zazwyczaj decydują się osoby, które chcą optycznie rozjaśnić i powiększyć dane pomieszczenia. Niestety bardzo często wiąże się to z całkowitą rezygnacją z dekoracji okiennych. Co zrobić w sytuacji, kiedy jednak postanowimy ozdobić okna?  Jakie zasłony wybrać? Styl skandynawski kocha minimalizm, dlatego też zasłony powinny być proste, pozbawione dodatkowych ozdób i wzorów. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się jednolite, gładkie zasłony w odcieniach szarości lub bieli. Jeśli chodzi o materiał wykonania zasłon, to tutaj preferowane są tkaniny naturalne takie jak bawełna, len i płótno. Lniane, przepuszczające światło zasłony doskonale sprawdzą się w małych i słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dekoracji okiennej?

Kiedy już ustaliliśmy, jak powinny wyglądać idealne zasłony do wnętrz aranżowanych na styl skandynawski, to teraz omówimy najważniejsze kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowej dekoracji okiennej.

  1. Dokładne i poprawne wymierzenie rozmiaru zasłony na okno

Niezależnie od tego, czy podjęliśmy decyzję o zakupie gotowych zasłon, czy też zamówienie ich na wymiar to konieczne jest wcześniejsze zmierzenie okien, co pozwoli na dopasowanie odpowiedniej szerokości zasłon, tak aby całość dekoracji okiennej była spójna i zrównoważona. Przed udaniem się do sklepu warto, jest także sprawdzić wysokość zawieszenia oraz model karnisza. Na rynku znajdują się tradycyjne karnisze z żabkami oraz nowoczesne karnisze, do których możemy przywiesić zasłony z przelotkami.

  1. Grubość i długość zasłon

Wybierając grubość materiału, wcześniej warto byłoby sprawdzić poziom nasłonecznienia danego pomieszczenia. Jeżeli wnętrze jest stosunkowo ciemne, wówczas najlepiej sprawdzą się zasłony wykonane z cienkiego materiału o jasnym zabarwieniu. Takie zasłony dodatkowo optycznie rozjaśnią i powiększą wnętrze. W przeciwnym wypadku świetnym rozwiązaniem będzie zakup grubych zasłon w ciemnym kolorze. Te z kolei zabezpieczą wnętrze przed nadmierną ilością światła słonecznego, a tym samym przed szybszym nagrzewaniem się. Jak dobrać odpowiednią długość zasłon? Choć jeszcze do niedawna dekoratorzy wnętrz zalecali zakup zasłon o 2-3 centymetry krótszych niż okno balkonowe, co w dużej mierze miało ułatwiać zachowanie czystości w domu, to obecnie dużą popularnością cieszą się długie, lejące się zasłony swobodnie opadające na powierzchnię podłogi.

  1. Zakup zasłon a widok za oknem

Mieszkasz na parterze, a okna znajdujące się salonie lub sypialni wychodzą wprost na ruchliwą ulicę lub okna sąsiadów mieszkających w bloku naprzeciwko? W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup zasłon uszytych z grubszego i nieprzepuszczalnego światła materiału. Co pozytywnie wpłynie na poczucie komfortu i zachowanie intymności we własnych czterech kątach.