Lamele na ściankę działową – kiedy się sprawdzą?

Od dłuższego czasu dużą popularnością cieszą się duże otwarte przestrzenie. Mimo to wiele osób decyduje się na postawienie ścianek działowych, które pomagają wyznaczać różne strefy domu czy mieszkania. Niezwykle eleganckim, a jednocześnie dodającym przytulności, rozwiązaniem jest ścianka działowa z lameli drewnianych. Opowiemy o tej opcji w naszym artykule.

Lamele ażurowe – funkcjonalne i dekoracyjne

Na https://lameo.pl/ znajdziesz drewniane lamele, które idealnie nadają się na ściankę działową. Za pomocą takich lameli (https://lameo.pl/3-lamele-scienne) można również udekorować ścianę w pomieszczeniu. Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie lameli na ścianie za telewizorem lub w sypialni za łóżkiem.

Lamele ażurowe (https://lameo.pl/7-lamele-azurowe) nadają wrażenia przestrzenności i nie przytłaczają pomieszczenia. Z kolei drewno (okleina drewnopodobna) sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne. Ponadto jest to szlachetny materiał. Niezmiennie ceniony w branży meblarskiej i nie tylko. Zastosowane we wnętrzach eleganckie drewno zawsze dodaje aranżacji odrobiny luksusu.

Panele ażurowe doskonale odnajdują się w najróżniejszych aranżacjach – od nowoczesnych, modernistycznych, poprzez klasyczne, aż po retro czy industrialne. To oryginalne dekoracje ścian, które pełnią funkcje ozdobne, ale nie tylko. Ich zadaniem może być także zabezpieczenie ścian przed uszkodzeniami (na przykład w sypialni czy przedpokoju, gdzie wiesza się kurtki i stawia buty), izolacja akustyczna czy podzielenie wnętrza na strefy.

Ścianka działowa i jej funkcje

Taki panel ażurowy cechuje się też funkcjonalnością. Lamele wykonane z płyty MDF w okleinie stworzą praktyczne przepierzenie, tworząc w pomieszczeniu różne strefy. Sprawdzą się w salonie – można w ten sposób oddzielić strefę dzienną od aneksu kuchennego lub wydzielić domowe biuro. Jeśli mamy do czynienia z dużą otwartą przestrzenią (hol połączony z salonem oraz aneksem kuchennym), to można postawić ściankę pomiędzy przedpokojem a wejściem do salonu. Taka ścianka sprawdzi się też w sypialni.

Panele ażurowe na ścianę

Panele ażurowe pasują w zasadzie do każdego pomieszczenia. Można je umieścić na ścianie, na przykład w salonie za telewizorem lub w sypialni za łóżkiem. Co ciekawe – nadają się zarówno na ściany, jak i na sufity. Można „pociągnąć” panele ze ścian aż na sufit, co wprowadzi do wnętrza niesamowite wrażenie przestrzenności. W ten sposób również można wydzielić osobną strefę – na przykład jadalną (panele mogą być tłem dla dużego stołu z krzesłami) czy relaksacyjną (umieszczone za kanapą w salonie).

Panel ażurowy – montaż

Dużym atutem paneli jest łatwy montaż, który można wykonać samodzielnie. Wystarczy miarka i mocny klej montażowy. Jeśli zaś chodzi o ściankę – trzeba nawiercić otwory na podłodze i w suficie. Następnie mocuje się w tych miejscach kostki montażowe. Dotnij lamele do właściwej wysokości. Lamel z listwą łączeniową umieść w kostce montażowej. Na obu lamelach musi znaleźć się klej. Do pierwszego z lameli należy dosunąć drugi, by stworzyć ściankę.

Jak widać – ażurowe panele to absolutny hit. Posiadają wysokie walory estetyczne, ale są również bardzo funkcjonalne i praktyczne. Pasują do rozmaitych aranżacji i stylów architektonicznych. Wprowadzają wrażenie przestrzenności i optycznie powiększają wnętrze (zwłaszcza, gdy są umieszczone tak na ścianie, jak i na suficie). Do tego montaż lameli jest naprawdę prosty. To świetny sposób na wydzieleni stref w mieszkaniu, jak i na oryginalną odmianę wnętrza.