Magiczne mikroogrody zaklęte w szkle

Sztuka i natura – jak połączyć te dwie rzeczy, by stworzyć wyjątkowe dekoracje do swojego domu? Martyna Jaszczyk zaklina przyrodę i tworzy żywe rzeźby, które poza wartościami estetycznymi mają również inne funkcje. Są impulsem do rozmyślań nad symbiozą człowieka i świata roślin, przypominają nam o naszej więzi z naturą, uczą wrażliwości.

Miniaturowe ekosystemy to namiastka leśnej energii, którą możemy mieć zawsze przy sobie jako element większej całości czyli otaczającej nas natury, o której często zapominamy. W Floral Witchcraft powstają ogrody otwarte i zamknięte. Te drugie to niezwykłe miniaturowe ekosystemy, które żyją własnym życiem. Całkowicie zamknięte kompozycje nie potrzebują naszej opieki, radzą sobie same, nie potrzebują podlewania. Jedyne, czego należy im dostarczyć to światło – najlepiej rozproszone. Powinny stać w miejscu dość jasnym, jednak nie bezpośrednio nasłonecznionym.

Jak to się dzieje, że te roślinne terraria nie potrzebują naszej pomocy? To dzięki przedostawaniu się światła rośliny wytwarzają wszystko to, co potrzebne im do funkcjonowania. W wyniku fotosyntezy wytwarzają tlen, dwutlenek węgla oraz energię. Obieg wody jest zamknięty, rośliny parują, woda skrapla się na ściankach naczynia, wraca do gleby i z powrotem pobierana jest przez rośliny.
Stworzenie kompozycji jest dość proste. Należy zaopatrzyć się w odpowiednie szkło i podłoże (warstwę drenażu: keramzytu, węgiel aktywny, ziemię ), rośliny i elementy dekoracyjne. Reszta to nasza inwencja twórcza, dużo cierpliwości i szczypta magii 🙂

Więcej o miniaturowych ogrodach Martyny Jaszczyk:

Floral Witchcraft
https://web.facebook.com/floral.witchcraft