Maszyny do szycia – czym się kierować przy ich wyborze?

Kupno maszyny do szycia jest obecnie dużym wyzwaniem. Na rynku znajdziemy głównie wielofunkcyjne urządzenia, które pozwalają wykonywać pracę szybko i automatycznie dzięki zintegrowanym możliwościom elektroniki. Natomiast dla początkujących idealnym rozwiązaniem są niewielkie i poręczne modele, które w różnoraki sposób wspomagają proces wykonywania szycia. Czym więc kierować się przy wyborze idealnego dla nas sprzętu? Podpowiadamy.

 Jakość wykonania maszyny do szycia

Jeśli chcemy, aby urządzenie posłużyło nam przez długie lata to należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość zastosowanych materiałów oraz renomę producenta maszyny do szycia. Tanie modele wyposażone są w większości w plastikowe elementy, które bardzo szybko zużywają zużyciu. Natomiast wysokiej jakości sprzęt wyróżnia się na tle innych wytrzymałymi metalowymi podzespołami. Tą cechę można bardzo szybko docenić jeśli przyjdzie nam wykonywać szycie grubszych materiałów, takich jak na przykład skóra.

Jakość urządzenia można także ocenić po tym jak długi okres gwarancyjny jest w stanie zaoferować jej producent. W przypadku najlepszych marek można liczyć nawet na 5 lat gwarancji, gdzie już wysokim standardem są przynajmniej 3 lata bezpłatnej obsługi serwisowej. Wybierając konkretny model należy także sprawdzić to czy naprawa jest realizowana w Polsce.

Wielofunkcyjność maszyny do szycia

Wybór konkretnej maszyny do szycia pod względem ilości funkcji to kwestia bardzo indywidualna. W głównej mierze zależy to od naszych potrzeb oraz umiejętności. Osoby, które stawiają pierwsze kroki w wykonywaniu ściegów i potrzebują jedynie od czasu do czasu wykonać drobne poprawki ubrań, zwykle nie potrzebują drogiego i wielofunkcyjnego urządzenia. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę czy sprzęt, który chcemy zakupić ma zintegrowane najważniejsze funkcje. Między innymi przyda się możliwość zmiany położenia igły oraz duży wybór ściegów z możliwością ich swobodnej regulacji pod względem długości i szerokości.

W urządzeniach bardziej zaawansowanych znajdziemy wiele opcji, które w znaczący sposób ułatwiają pracę. Przydadzą się one zwłaszcza w przypadku osób, które regularnie pracują z maszyną. Wśród ciekawych i niezwykle przydatnych funkcji warto wymienić między innymi możliwość korzystania z podwójnej igły, programowanie powtarzalnych ściegów, automatyczne nawlekanie igły oraz szycie na biegu wstecznym. Konkretne potrzeby wynikają bezpośrednio z doświadczenia. Dlatego na początek przygody z szyciem warto zakupić tani i prosty model, aby w miarę rosnących oczekiwań móc zainwestować w wielofunkcyjny sprzęt.