Domki ogrodowe pełnią wiele funkcji. Mogą służyć jako dodatkowy schowek na kosiarkę lub inne narzędzia, miejsce do przechowywania mebli zimą czy jako tajemna jaskinia, którą odkryć mogą tylko dzieci. Niezależnie od zastosowania, wybierając domek ogrodowy należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Jakich?
Rozmiar domków ogrodowych
Domki ogrodowe to niewielkie, proste konstrukcje, posiadające najczęściej jedno- lub dwuspadowy dach. Do ich postawienia nie jest potrzebne wylewanie fundamentów, choć dobrze, jeśli znajdują się na twardej, równej powierzchni, np. na obszarze wyłożonym kostką brukową.
Tym, czym należałoby się w pierwszej kolejności kierować podczas wyboru domku ogrodowego, jest jego rozmiar. Należy tu uwzględnić dwie najważniejsze kwestie: dostępność miejsca oraz zapotrzebowanie. Jeśli posiadasz niewielki ogród, duży domek nie będzie najlepszym wyborem, ponieważ możesz mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na niego oraz zabierze on zbyt wiele cennej przestrzeni. Drugim aspektem jest natomiast zapotrzebowanie – warto już wcześniej określić, co będzie w nim przechowywane. Jeśli jedynie kosiarka oraz drobne narzędzia, domek nie musi być duży. Lecz gdy ma stać się składzikiem na meble ogrodowe, musisz uwzględnić, jakiej są wielkości i czy na pewno się w nim zmieszczą.
Domki ogrodowe w różnych rozmiarach możesz przejrzeć na www.homebook.pl/produkty/domki-ogrodowe, gdzie znajdują się oferty z wielu sklepów internetowych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zapoznać się z dostępnymi na rynku produktami.
Domek ogrodowy – konstrukcja
Jak już zostało to wspomniane, domki ogrodowe posiadają prostą konstrukcję, znajdziesz jednak między nimi kilka różnic. Mogą być wyposażone w niewielkie, plastikowe okna lub być ich całkowicie pozbawione. Jeśli mają służyć wyłącznie jako schowki, okna nie są potrzebne, zwłaszcza, że zwiększają ich cenę.
Następną kwestią jest sposób otwierania. Mogą mieć pojedyncze lub podwójne drzwi otwierane na zewnątrz lub szerokie drzwi przesuwne. Zastosowanie tych drugich jest możliwe jedynie w przypadku większych konstrukcji. Dobrym wyborem są domki narzędziowe z podwójnymi drzwiami, przez które zmieszczą się nawet meble.
Domki mogą mieć też niewielką wiatę na drewno znajdującą się przy jednej ze ścian bocznych.
Domki narzędziowe drewniane, plastikowe i blaszane
Najbardziej popularne i najchętniej kupowane są drewniane domki narzędziowe. Ich największą zaletą jest to, że dobrze wpisują się w charakter ogrodu. Są też niestety droższe, trudniejsze (a co za tym idzie – kosztowniejsze) w transporcie oraz wymagają regularnej konserwacji. Charakteryzują się natomiast dużą wytrzymałością.
Tańszą opcją są domki narzędziowe z tworzywa sztucznego, tj. z plastiku. Są proste w montażu, odporne na działanie warunków atmosferycznych i praktycznie nie wymagają żadnych zabiegów konserwujących. Są jednak mniej estetyczne niż drewniane i nie zaleca się postawienia ich w widocznym miejscu.
Blaszane domki narzędziowe są najtańsze, a do tego lekkie, wytrzymałe, choć są narażone na korozję. Takie metalowe domki najlepiej chronią przed włamaniem, choć wybierają je głównie majsterkowicze, którzy potrzebują dodatkowego miejsca do przechowywania swoich narzędzi. W ogrodzie nie wyglądają zbyt stylowo.