Top 3 gatunki tulipanów, które można uprawiać na balkonie

Tulipany to piękne kwiaty cebulowe, które można uprawiać także w ogrodzie. Wśród tulipanów botanicznych do takiej uprawy należy wybierać odmiany niskie. Ich średnia wysokość to 20-30 cm, co jest znaczną różnicą w stosunku do odmian tradycyjnych, które dorastają do wysokości nawet 70 cm. Takie odmiany nie sprawdzają się w donicach, gdyż zbyt szybko się pochylają. Ze względu na zbyt małą ilość miejsca mogą słabo kwitnąć. Jakie zatem tulipany wybrać do uprawy na balkonie?

Tulipany botaniczne z grupy Kaufmanniana – różnobarwność odmian, która zachwyca

Tulipany Kaufmanniana charakteryzują się niskim wzrostem i dorastają zaledwie do 20-30 cm. Ich kwitnienie przypada na marzec, to znaczy nieco wcześniej niż w przypadku gatunków uprawianych w ogrodach, które najczęściej kwitną w maju. Kwiaty posiadają charakterystyczną trójkątną plamkę na zewnętrznych płatkach, a ich liście są plamiste, co prezentuje się niezwykle efektownie. Można to zaobserwować na przykładzie odmian takich jak Johann Strauss, gdzie biało żółta barwa kwiatów dopełniona jest czerwonymi trójkątnymi akcentami, bądź Gluck, w przypadku którego żółtą barwę kwiatów uzupełnia czerwony trójkątny akcent.

Tulipany niskie, takie jak Kaufmanniana należy sadzić w doniczkach w połowie września lub na początku października podobnie, jak cebulki tulipanów, które uprawia się w ogrodzie. Należy tu pamiętać o odpowiednim rozstawie cebulek tulipanów. Nie robi się tu takich odstępów jak na rabatach, wystarczy 2-3 cm przestrzeni pomiędzy cebulkami. Ponadto cebulki tulipanów powinny lekko wystawać nad ziemię. Samo podłoże do sadzenia tulipanów powinno być lekko kwaśne, najlepiej zmieszane z piaskiem, oczyszczonym i odchwaszczonym.

Tulipany botaniczne z grupy Fosteriana – dla wielbicieli czerwonych kwiatów

Tulipany Fosteriana mają duże kwiaty, najczęściej o czerwonej barwie, choć zdarzają się także odmiany białokremowe, żółte, pomarańczowe czy różowe. Można je z powodzeniem uprawiać na balkonie. Dorastają do wysokości 40 cm i potrzebują słonecznego stanowiska, a także, podobnie jak inne tulipany, próchniczej ziemi w doniczce. Tulipany z tej grupy kwitną w kwietniu. Efektownymi przedstawicielami tej grupy mogą być odmiany Orange Emperor i Red Emperor. Odmiany z tej grupy są wrażliwe na wiosenne przymrozki, dlatego w przypadku większych mrozów trzeba zapewniać im okrywę oraz stawiać blisko ściany domu, gdzie jest cieplej.

Tulipany botaniczne z grupy Greigii – ich liście stanowią dodatkową dekorację

Wybierając tulipany do uprawy na balkonie, warto zdecydować się na te z grupy Greigii. Podobnie jak wiele odmian botanicznych kwitną w marcu i kwietniu. Ponieważ należą do niskich tulipanów, dorastających maksymalnie do wysokości 40 cm doskonale nadają się do uprawy w doniczkach. Ich cechą charakterystyczną są dekoracyjne liście, które posiadają czerwonawy wzór. Dekoracyjne lekko faliste liście doskonale komponują się z płatkami kwiatów, które również przybierają faliste kształty. Idealnym przedstawicielem tej grupy jest odmiana nazwana Red Riding Hood.

Pielęgnacja tulipanów balkonowych – o czym należy pamiętać?

Należy pamiętać, by przed nadejściem mrozów cebulki tulipanów w doniczkach zakopać w ogrodzie. Jeśli nie ma się takiej możliwości, gdyż mieszka się w bloku bez dostępu do ogródka, można włożyć je do styropianowego pudła i przysypać torfem lub ustawić przy ścianie zewnętrznej na balkonie i owinąć słomianymi matami. Optymalna temperatura dla cebul wynosi od 0 do 5 stopni, ale wytrzymują też lekkie przymrozki.

Przy większych najlepiej znaleźć im miejsce w piwnicy, gdzie nie jest zbyt ciepło, co nie przyspieszy ich wegetacji. Ciepło i niedostatek światła sprawiają, że tulipany wyrastają długie i wiotkie, barwa ich kwiatów jest mniej intensywna, a kwitnienie mniej obfite. Donice wystawiamy ponownie na balkonie pod koniec marca. W okresie kwitnienia należy tulipany podlewać, ale niezbyt obficie, aby cebule nie zaczęły gnić. W doniczce należy zapewnić również drenaż, dzięki któremu woda jest odprowadzana.

Tulipany na balkonie mogą wyglądać naprawdę spektakularnie. Należy jednak pamiętać, że te rośliny cebulowe po okresie kwitnienia należy obrywać ze zwiędniętych kwiatów, a z wykopaniem cebul poczekać do zeschnięcia liści. Potem ,do września, należy je przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Potem należy je dokładnie obejrzeć pod kątem ewentualnych plam i wyselekcjonować. Następnie można przystąpić do ponownego sadzenia tulipanów.

Odwieź nas też na: