Nominacja European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2019 dla budynku Wydziału Radia i Telewizji – BAAS + MAŁECCY biuro projektowe + Grupa 5

O tym, że polscy architekci reprezentują wysoki poziom i są wybitnymi specjalistami w swojej dziedzinie wiemy nie od dziś. Może o tym świadczyć  fakt, że polskie pracownie i ich projekty są doceniane w wielu prestiżowych konkursach areny międzynarodowej. Jednym z nich jest organizowany co dwa lata konkurs Mies van der Rohe Award – Nagroda Unii Europejskiej za współczesną architekturę. Sama nominacja  do tego konkursu świadczy o najwyższej klasie projektu.

Z dumą ogłaszamy, że projekt z Polski wszedł w kolejny etap
do nagrody 
EUmiesaward 2019!

Czym jest EUmiesaward?

Nagroda Unii Europejskiej dla architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award przyznawana jest co dwa lata, aby docenić i wynagrodzić wysoką jakość produkcji architektonicznej w Europie.

Nagroda zwraca uwagę na duży wkład europejskich specjalistów w rozwój nowych pomysłów i technologii. Jednocześnie oferuje zarówno osobom prywatnym, jak i instytucjom publicznym możliwość lepszego zrozumienia kulturowej roli architektury w budowie naszych miast. Ponadto Nagroda ma na celu promowanie architektury na dwa znaczące sposoby: poprzez stymulowanie większego obiegu profesjonalnych architektów w całej Unii Europejskiej w odpowiedzi na transnarodowe komisje i wspieranie młodych architektów, którzy wyruszają w swoje kariery.

Jak można zgłosić kandydata?

Kandydaci do Nagrody są zgłaszani przez szeroką grupę niezależnych ekspertów z całej Europy, a także ze stowarzyszeń architektów wchodzących w skład Europejskiej Rady Architektów i innych europejskich stowarzyszeń architektów krajowych.

Na każdej dwuletniej edycji jury wybiera dwie prace: jedną, która otrzymuje Nagrodę Unii Europejskiej za współczesną architekturę w uznaniu jej walorów koncepcyjnych, technicznych i konstrukcyjnych, oraz drugą, która otrzymuje Wyróżnienie Specjalne Architekta Wschodzącego. Jury wybiera także zestaw prac finalistów, które zostaną włączone do katalogu nagród i wystawy.

  • rzeźba – Pawilon Miesa van der Rohe

Laureaci Nagrody i wyróżnienia otrzymują również rzeźbę przedstawiającą Pawilon Miesa van der Rohe. Pawilon jest prawdziwym symbolem nagrody. Uważany za jedno z najlepszych dzieł architektonicznych XX wieku, pawilon uosabia główne cele, które doprowadziły do ​​ustanowienia nagrody: doskonałość i innowacyjność w kategoriach koncepcyjnych i konstrukcyjnych.

W grudniu poznaliśmy pełną listę nominowanych obiektów do nagrody European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2019,  w której było aż 18 projektów z Polski. W dniu 16.01.2019 rada Jury ogłosiło wyniki wstępnej selekcji – 40 obiektów przeszło do kolejnego etapu konkursu, a wśród nich 1 z Polski!

 

Nominacja European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2019 dla budynku Wydziału Radia i Telewizji – BAAS + MAŁECCY biuro projektowe + Grupa 5

Współautorami projektu budynku Wydziału Radia i Telewizji jest zespół projektowy Małeccy Biuro Projektów oraz Grupa 5 Architekci.
Budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego wkomponowany jest w gęstą zabudowę budynków znajdujących się ulicy Pawła w Katowicach. Obiekt jest kontynuacją miejskiej zabudowy. Zaprojektowany tak, aby nie był agresywny w stosunku do otaczających budynków, lecz dzięki zachowaniu środkowego familoka współgrał z otoczeniem. Budynek wyróżnia się jednocześnie niecodziennym wyglądem. Front budynku zawiera elementy typowej dla Śląska zabudowy ceglanej oraz nowoczesną fasadę z pustaków ceramicznych, która otacza starą ścianę.

Budynek Wydziału Radia i Telewizji zdobył wiele wyróżnień m.in.:

  • Nagrodę Architektura Roku Województwa Śląskiego dla budynku Wydziału Radia i Telewizji w kategoriach Obiekt oraz Wnętrze Roku;
  • Najlepsza Przestrzeń Publiczna 2018 – Wydział Radia i Telewizji w Katowicach;
  • Grand Prix za Najlepszy Obiekt Architektoniczny SARP dla budynku Wydziału Radia i Telewizji;
  • Nagrodę najlepszej realizacji 2017 roku dla Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach od Architektonicznej POLITYKI;
  • Grand Prix BRYŁA ROKU 2017 dla budynku Wydziału Radia i Telewizji.

Zobaczcie sami jak piknie się prezentuje!

Fot. Jakub Certowicz
Fot. Jakub Certowicz
Fot. Jakub Certowicz
Fot. Jakub Certowicz
Fot. Jakub Certowicz
Fot. Jakub Certowicz
Fot. Jakub Certowicz
Fot. Jakub Certowicz

Serdecznie gratulujemy sukcesu w kolejnym etapie!

Trzymamy kciuki  i serdecznie życzymy wygranej!

 

 

Źródł0: http://www.maleccy.com/pl http://www.grupa5.com.pl