Pompa ciepła – wiedza w pigułce

Pompa ciepła to urządzenie, które pozwala zapewnić komfort energetyczny wewnątrz danego pomieszczenia lub grupy pomieszczeń. Pobiera ono powietrze z otoczenia i przekształca, dzięki czemu użytkownicy mogą wykorzystać je we wnętrzu swojego gospodarstwa domowego.

 

Jak działa pompa ciepła?

Cały system ogrzewania składa się z pompy ciepła, systemu źródła ciepła (pobiera energię z otoczenia) oraz systemu dystrybucji i przechowywania ciepła. Skrócony opis działania pompy ciepła można rozdzielić na trzy fazy. W pierwszej ciepło jest pobierane z otoczenia za pomocą cieczy w źródle ciepła. Drugim etapem jest wykorzystywanie pobranego ciepła. Zachodzi w nim wiele reakcji m.in. w wymienniku ciepła oraz sprężarce, których wynikiem jest ostatni etap, a więc ogrzanie pomieszczenia. Krążąca dzięki sprężarce woda nieustannie obiega cały system, a ciepło to wykorzystać można do ogrzewania płaszczyznowego, grzejników lub wody.

Pompa ciepła a komfort energetyczny

Jedną z zalet pompy ciepła jest możliwość stworzenia komfortu energetycznego wewnątrz domu. Przydatna jest zarówno zimą, jak i latem. Jest to spowodowane faktem, że pompa ciepła zwiększa temperaturę zimą, działa w temperaturach do -28 stopni Celsjusza oraz potrafi ogrzać wodę do nawet 70 stopni Celsjusza (co wykorzystywać można przez cały rok).

Pompa ciepła w połączeniu z panelami pv

Pompa ciepła to jedno z urządzeń, które doskonale współpracują w połączeniu z fotowoltaiką. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można całkowicie zredukować rachunki związane z jej funkcjonowaniem. Panele bowiem produkują energię, która jest niezbędna do działania sprężarki w całym systemie pompy. Jeśli będzie ona zasilana energią, która została wyprodukowana przez gospodarstwo, to jej działanie będzie darmowe.

Zalety montażu pompy ciepła

Pompa ciepła jest rozwiązaniem, dzięki któremu można uniezależnić się od rosnących cen prądu i gazu. Zimą więc rachunki związane z ogrzewaniem pomieszczeń są niższe, podobnie jak latem te dotyczące ochładzania wnętrz. Z logistycznego punktu widzenia, dzięki pompie można całkowicie zrezygnować z montażu instalacji gazowej, budowy komina i przeznaczania jednego z pomieszczeń w domu na kotłownię. Obecnie istnieje wiele programów dofinansowujących, takich jak “Czyste powietrze” i “Moje ciepło”, które umożliwiają otrzymanie zwrotu części kosztów poniesionych za kupno oraz montaż pompy.