Jak wykonać duży parking przy firmie?

Prowadząc firmę, trzeba zadbać też o przygotowanie odpowiedniego parkingu. A to wiąże się z koniecznością inwestycji. Ale jednak brak parkingu może znacząco utrudnić życie pracownikom. Sprawia też, że Wasza firma może tracić na ocenie wśród klientów. Dlatego też dziś zastanowimy się, jak wykonać duży parking przy firmie. Poznajcie dobre rozwiązania.

Parking z betonowych płyt to dobry wybór

Są takie rozwiązania, które rzeczywiście można uznać za sprawdzone, ale i pewne. Praktyczny i profesjonalny parking można wykonać z betonowych płyt. Trzeba przyznać, że betonowe płyty są materiałem niezwykle trwałym, odpornym nawet na duże obciążenia, zatem sprawdzą się nawet w przypadku, gdy posiadacie samochody ciężarowe. Rzeczywiście płyty nie odkształcają się pod wpływem ciężaru. Są też niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale i mrozoodporne. Niewątpliwie pogoda w Polsce bywa zmienna. Na szczęście betonowe płyty sprawdzą się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Nie są nasiąkliwe, ale i nie stracą swoich właściwości pod wpływem zmiennej temperatury. Możecie wybrać choćby płyty ażurowe, które są przepuszczalne, a więc woda opadowa może swobodnie przesiąkać do gruntu. Wykonanie nawet dużego parkingu w tym przypadku nie będzie generował bardzo wysokich kosztów.

Jak układać betonowe płyty?

Montaż parkingu z betonowych płyt nie jest wcale trudny, ani też czasochłonny. Na początek koniecznie należy znaleźć dobrego producenta płyt betonowych, a gdy już zakupicie odpowiednią ilość materiału, możecie przejść do pracy. Oczywiście na początek dla większej wygody koniecznie trzeba wyznaczyć plan, na którym będzie znajdował się parking. Do tego celu można użyć linek i kołków. Pamiętajcie, że montaż płyt betonowych jest procesem wieloetapowym. Konieczne jest przygotowanie podłoża, wykonanie podbudówki i podsypki, a dopiero na samym końcu układa się płyty, choć to jest już bardzo szybkie. Najważniejsze jest ułożenie pierwszego rzędu równo koniecznie z wytyczoną wcześniej linią brzegową. Potem możemy ułożyć już kolejną część. Każdą płytkę trzeba jeszcze ostukać. Tę czynność wykonujemy gumowym młotkiem, gdyż wtedy nie trzeba obawiać się o uszkodzenie powierzchni. Dla zwiększenia jeszcze stabilności parkingu należy go obramować. Do tego celu dobrze sprawdzi się betonowy krawężnik.

Jaką podbudówkę wybrać?

Podłoże rzecz jasna trzeba przygotować. Przed umieszczeniem płyt trzeba usunąć z terenu około 40 cm ziemi. Należy ją usunąć wraz z roślinami i korzeniami, tak aby te nie odrosły. Trzeba też pozbyć się kamieni czy gruzu. Następnie podłoże bardzo dokładnie profilujemy, ale i utwardzamy, a na końcu wyrównujemy. Możecie też zagęścić podłoże i do tego celu najlepiej wykorzystać piasek. Trzeba wysypać około 10 cm grubego piasku. Na koniec całość dokładnie poziomujemy. Teraz można już przejść do wybrania podbudówki. Jej struktura zasadniczo zależy od obciążeń, jakim będzie poddawany parking. 30 cm podbudówka będzie zupełnie wystarczająca. Musi być przepuszczalna, co pozwoli zachować frakcje biologiczne. Możecie ją wykonać z tłucznia, żwiru lub grubofrakcyjnego grysu. Podbudówkę należy równomiernie rozprowadzić, a potem utwardzić. Możecie też układać ją warstwami np. trzema. Po nałożeniu każdej warstwy trzeba ją jeszcze zagęścić. W ten prosty sposób zminimalizujemy ryzyko powstawania szczelin, które mogłyby osłabić jej strukturę.

Jakie inne rozwiązanie także się sprawdzi?

Zasadniczo może też wykonać parking z innych materiałów. Na pewno nie polecamy Wam utwardzenia powierzchni tylko za pomocą żwiru, bo takie rozwiązanie jest zupełnie nieefektywne. Można powiedzieć, że to wyrzucenie pieniędzy w błoto, które swoją drogą szybko się pojawi. Lepiej już postawić na kostkę brukową, tyle tylko, że wtedy trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Ciekawym i całkiem dobrym rozwiązaniem jest też wylanie asfaltu. Jednak nadal płyty betonowe sprawdzają się najlepiej. Łączą w sobie trwałość, niezawodność i dobrą cenę. Oczywiście prace są wieloetapowe, ale w przypadku układania kostki brukowej czy nawet asfaltu też trzeba wzmocnić powierzchnię.