Projekt Piekary w Poznaniu – 11 apartamentów w sercu miasta

Poznań, ulica Piekary 22/23 – to adres kamienicy, którą pod koniec XIX wieku zbudował Ignacy Linke, pradziadek Kuby i Darka Jańców. Położona w centrum miasta, przetrwała Drugą Wojnę Światową, przymusowy przydział mieszkańców i doczekała końca komunizmu czyli czasu, który umożliwił rodzinie odzyskanie kamienicy. Był to też czas, kiedy w głowach prawnuków Ignacego Linke narodził się wyjątkowy pomysł – Projekt Piekary.

Projekt Piekary w Poznaniu

W lipcu tego roku, po niespełna dwóch latach prac remontowych, Projekt Piekary został oddany do użytku. Dzisiejsza kamienica to miejsce nietypowe, obiekt jakiego w Poznaniu wcześniej nie było. Znajduje się w niej 11 wyjątkowych apartamentów, zaprojektowanych i stworzonych przez wiele utalentowanych, związanych z Poznaniem osób. Projektowaniem mieszkań zajęli się: Michał Dumin, artysta, absolwent wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, architekci – Łukasz Spychaj i Stanisław Łakiński oraz Noriaki, poznański artysta, który wywodzi się ze szkoły polskiego street-art’u. W późniejszym czasie do Projektu Piekary dołączyli: projektantka wnętrz, Agnieszka Szalbierz oraz architekci – Maria Jaksik Fikus i Michał Fikus. O detale w postaci kwiatów, które dopełniają wystrój mieszkań zadbali: Katarzyna West oraz Michał Depa z ro_ślinka. Każdy apartament „ubrali” oni w kwiatowe kompozycje.

Projekt Piekary to nie tylko remont kamienicy

Kamienica na Piekarach jest przykładem długotrwałego procesu rewitalizacji, którego celem nie jest jedynie remont budynku, ale także tchnienie nowego życia w jego przestrzeń. Społeczny wymiar rewitalizacji, który wiąże się z poprawą jakości życia, tworzeniem oraz odtworzeniem więzi między mieszkańcami jest równie ważny jak cele urbanistyczno-architektoniczne. Autorzy Projektu Piekary wiedzą, że działania ukierunkowane wyłącznie na materialno-techniczną tkankę nie zapewnią im sukcesu i w żadnej mierze nie wpłyną na tworzenie tożsamości lokalnej, a co za tym idzie także wzrostu poczucia odpowiedzialności za wspólną przestrzeń. To mieszkańcy stanowią o specyfice i kolorycie danego obszaru. Miasta tworzą mieszkańcy, nie domy i ulice. Proces rewitalizacji powinien być więc powiązany z budowaniem poczucia wspólnoty, tworzeniem małej ojczyzny oraz lokalnej społeczności. Dlatego za sukcesem Projektu Piekary stoi fakt, że jego autorzy to osoby, dla których ważni są ludzie! W planach właściciela, Kuby Jańca jest najem długoterminowy, marzenie o tym aby w apartamentach zamieszkały kreatywne i świadome osoby, które stworzyłyby społeczność Piekar, osoby, które chętnie wpłyną na ożywienie tej części miasta.

Projekt Piekary Superhost

Jednym z przyjętych założeń, które miało wpływ na wygląd każdego z mieszkań było zachowanie starej tkanki. Tam, gdzie było to możliwe pozostawiono oryginalne, drewniane podłogi, odsłonięto cegłę, która jest pięknym, charakterystycznym elementem wystroju klatek schodowych oraz ozdobą kilku apartamentów.  W jednym z mieszkań wyeksponowano stary tynk (dzisiejszy dekor), zachowano drzwi z litego drewna oraz schody. Okazało się to bardzo pracochłonne. Jednak efekty zachwyciły wszystkich, którzy zdecydowali się zatrzymać na Piekarach w Poznaniu. W chwili obecnej mieszkania są wynajmowane krótkoterminowo i zostały docenione przez gości! Projekt Piekary uzyskał status Superhost na Airbnb! Otrzymanie takiego statusu to duży sukces (zwłaszcza w tak krótkim czasie). Wiąże się to z systemem gratyfikacyjnym, który Airbnb rozpoczęło w 2016 roku w celu wyróżnienia najlepszych gospodarzy statusem VIP. Oznacza to, że Projekt Piekary zapewnia swoim gościom najwyższą jakość usług, pewność i bezpieczeństwo rezerwacji. Mało tego! Wystarczy zapoznać się z recenzjami! Osoby, które zatrzymały się na Piekarach piszą, że to wnętrza wyjątkowe, takie w których nigdzie wcześniej nie mieszkały. Doceniają nie tylko doskonałą lokalizację w centrum miasta, ale też gościnność gospodarzy, jakość świadczonych usług oraz wyróżniający wynajmowane wnętrza design.

Eklektyzm na Piekarach

Styl eklektyczny na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie łatwego, gdzie meble i dodatki wydają się być pozostawione kwestii przypadku. Ten styl stawia na kontrasty i wyważony umiar. Wymaga sporych umiejętności i wyczucia. Jest przykładem połączeń, gdzie stare znajduje się w towarzystwie nowego. Motywem przewodnim jest silna koncentracja na przeszłości, umiejętne wpisanie w przestrzeń, wyeksponowanie starej architektury, wpisanie jej we współczesną sztukę użytkową. Taki styl dominuje w Projekcie Piekary w Poznaniu. Wybrane przez Architektów oraz Kubę Jańca meble pokazują, że liczy się ich nadgryziony zębem czasu charakter i estetyka. Wnętrza natychmiast sugerują, że mamy do czynienia z meblami z duszą i dodatkami, którym nadano nowe życie. Wszystko zgrabnie łączy się ze współczesnym wzornictwem i stosowanymi obecnie rozwiązaniami. Preferencje kolorystyczne są podobne. Z uwagi na najchętniej wykorzystywane w tym stylu materiały (stal, beton, drewno, wysoki połysk), stosowane są rozmaite warianty szarości, przytłumione odcienie czerwieni, agresywny pomarańcz, turkus. Na ścianach występuje sztuka współczesna.

Michał Dumin – Apartament 5/Apartament 11

Michał Dumin artysta, absolwent wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, zaprojektował przestrzenie dwóch apartamentów (5 i 11), które łączą w sobie industrialny design, sztukę, prostotę i funkcjonalność. Jeden z nich zawiera wygodne 2 sypialnie i ma aż 75 metrów kwadratowych.

W tym apartamencie Michał Dumin zaprojektował piękną, jasną, sterylną łazienkę i uzupełnił ją jednym, mocnym dekorem – mchem!

Drugi zaprojektowany przez Michała Dumina apartament ma wspólną przestrzeń, na którą składają się salon, sypialnia, aneks kuchenny oraz wyodrębniona łazienka. Strefa dzienna ma wyjątkowy i praktyczny dekor. Jest oddzielona od sypialni ścianą zieleni.

Łukasz Spychaj – Aparatment 3/ Apartament 10

Architekt, Łukasz Spychaj, w 75 metrowym apartamencie (numer 3) zastosował połączenie mebli z minionej epoki z wyeksponowaniem historii w postaci starych drewnianych drzwi. Stworzył przestrzeń niepowtarzalną! Szczególnie wyjątkowa jest ściana sypialni – odkryto na niej ponad 120 letni tynk!

W apartamencie numer 10, Łukasz Spychaj zestawił jasne barwy, wysokie stropy, wewnętrzne łuki i naturalną cegłę z panującymi dzisiaj trendami. Historyczną wartość kamienicy wyeksponował łącząc stare z nowym, metal z drewnem, biel z intensywną czerwienią. W tym wnętrzu znajdują się też kultowe krzesła Rajmunda Hałasa z 1972 roku.

Apartamenty (3 i 10)  zaprojektowane przez Łukasza Spychaja mają jeszcze jeden atut – wyjście na piękny, przestronny i słoneczny taras.

Noriaki – Apartament 6/ Aparatment 12

Noriaki to znany poznański artysta, który wywodzi się ze szkoły polskiego street-art’u. Jego charakterystyczne graffiti – “watchery” już dawno wpisały się w poznańskie mury, ale są też znane na świecie. W Apartamencie numer 6 znalazły się grafiki artysty oraz plastikowy, designerski, pomarańczowy fotel znanego projektanta – Vernera Pantona. Zachowana została stara cegła, belki, podłoga oraz dwuskrzydłowe drzwi. Usunięcie z nich kilku warstw olejnej farby wymagało ogromnego wysiłku. Jednak dzięki niemu w apartamencie Noriakiego zderza się historia, ciepło klasycznych, drewnianych form i współczesność.

W apartamencie numer 12 artysta zastosował zupełnie odmienną kolorystykę, połączył różne faktury – wewnętrzne łuki i cegłę ze współczesnym wzornictwem. W tym apartamencie jest jasno, nowocześnie i odważnie. Mało tego! Na ścianie w sypialni Noriaki zostawił swoje graffiti!


Stanisław Łakiński – Apartament 7/ Apartament 8

Architekt, Stanisław Łakiński, zaprojektował apartamenty (7, 8), które są jasne i wygodne. Apartament numer 7 ma 75 metrów, a w tym przestronny i ascetyczny salon, kuchnię oraz sypialnię. Jego klimat, podobnie jak w poprzednich mieszkaniach tworzy styl eklektyczny. Przykładem są zachowane, majestatyczne, stare, dwuskrzydłowe drzwi w połączeniu z nowym wzornictwem np. plastikowych mebli.

W apartamencie numer 8, architekt wprowadził dekor, którym są… kaktusy. Pięknie wyeksponowane dodają przestrzeniom uroku. Oba mieszkania są bardzo jasne i przestronne.

Agnieszka Szalbierz – Apartament 9

Agnieszka Szalbierz – architektka wnętrz, która prowadzi autorską pracownię projektową Szalberz Design, stanęła przed wyzwaniem adaptacji jednego z trudniejszych, dużych, poddaszowych mieszkań. Przestrzenie ograniczają skosy i belki. Jednak te drewniane konstrukcje więźby dachowej zostały wykorzystane tak, że przełamują minimalistyczną biel ścian i podłóg. Dodają im też własnego, wyjątkowego klimatu.

Apartament początkowo miał nieduże okna o niestandardowych rozmiarach, dlatego jego przestrzeń doświetlono białą podłogą. Uzyskany efekt jest oszałamiający. Zaprojektowany apartament jest nie tylko bardzo przestronny i funkcjonalny, ale przede wszystkim jasny. Dzięki białej podłodze, ścianom, nowoczesnym białym krzesłom oraz drewnianym i metalowym dodatkom, mieszkanie jest też bardzo nowoczesne.

Jednym z dekorów charakterystycznych dla mieszkań Projektu Piekary jest czerwona cegła na ścianach. Nie mogło jej w tym wnętrzu zabraknąć. Mimo tak licznych ograniczeń związanych z adaptacją poddasza, projektantka wygospodarowała przestronną i wygodną, łazienkę, w której znalazł się prysznic oraz wanna.

Maria Jaksik Fikus i Michał Fikus – Apartament 13

Drugie mieszkanie znajdujące się na poddaszu zostało zaprojektowane przez parę architektów. Są to: Maria Jaksik-Fikus wywodząca się z W.A. w Gliwicach, gdzie jest partnerem Medusa Group oraz Michał Fikus – związany z Poznaniem i wielokrotne nagradzanym, docenianym na arenie ogólnopolskiej studiem Fikus. Przestrzeń 50 metrowego poddasza zamienili w przytulny butikowy loft, w którym meble oraz drewniane konstrukcje więźby dachowej przełamują minimalistyczną biel ścian. Również w tym mieszkaniu architekci odsłonili ścianę z czerwonej cegły.

Meble kuchenne oraz piekarnik stanowią jedną, minimalistyczną ścianę. Kuchnia dzięki temu jest pojemna i wygodna. Wrażenie robi designerski okap. Apartament jest połączeniem elementów charakterystycznych dla poddasza kamienicy z  nowoczesnym zastosowaniem stali oraz foteli charakterystycznych dla poprzedniej epoki.

Całość uzupełnia nowoczesna łazienka z pazurem w postaci neonowo-żółtej ściany. Jest mocnym uderzeniem tego butikowego loftu.

Apartament numer 9 projektu Agnieszki Szalbierz oraz numer 13  Marii Jaksik-Fikus i Michała Fikus są w trakcie realizacji. Dlatego na prezentowanych wizualizacjach brakuje roślin. Każdy z nich zostanie uzupełniony o niezbędne dla Projektu Piekary rośliny domowe, których dobraniem zajmie się oczywiście Ro_śłinka.

Projekt Piekary i jego “mała ojczyzna”

Dla Kuby Jańca bardzo ważne jest poczucie tożsamości społecznej. Dlatego profil Projektu Piekary na Facebook’u  jest miejscem, gdzie często prezentowani są “sąsiedzi”, wpisani w przestrzeń dzielnicy i tworzący jej klimat, np. Jagoda z Optyk Piekary 16 lub ekipa z 4 Alternatywy, gdzie można zjeść kultowe polskie dania, Ada i Filip spod Piekary 24, którzy prowadzą restaurację Zdolni albo Przemysław z Kastor – Bike – rowerowa złota rączka.  Posty nawiązują też do bieżących wydarzeń wpisanych w kulturę Poznania i Ulicy Święty Marcin. Przed imieninami ulicy, kiedy poznaniacy objadali się Rogalami Marcińskimi, na profilu Projektu Piekary zachęcano do kosztowania najlepszych rogali w okolicy Piekar, w Ciastkarni Słodki Kącik Bolesław Warguła, którą dzieli od kamienicy kilka kroków. Dowodem na to, że na Piekarach będzie się działo, są organizowane w najbliższym czasie Warsztaty! Już 20 listopada Projekt Piekary i ro_ślinka  rozpoczynają cykl spotkań, na których uczestnicy będą mogli poznać roślinne ABC, ale również ludzi!!! – pełnych pasji do roślin i pięknych przestrzeni!

Na wykończenie czekają jeszcze trzy apartamenty. Po tym, znikną one z Arbnb oraz Booking.com. Kuba Janiec planuje urządzić parapetówkę, podczas której spotkają się osoby, które tworzyły Projekt Piekary. Wszystkie mieszkania zostaną wtedy otwarte. To będzie oficjalny początek Projektu Piekary i jego wszystkich 11 mieszkań!

Chcesz śledzić na bieżąco Projekt Piekary?

Klikaj TU:  Facebook, Instagram, www.projektpiekary.pl

Chcesz zamieszkać na Piekarach w Poznaniu?

Klikaj TU Airbnb   lub TU booking.com.